12 rozhněvaných vrahů

Jedním z oblíbených filmových vzorců je motiv zabijáka, který si užívá zaslouženého odpočinku a život plný násilí nechal dávno za sebou. Jenže se vždy najde někdo, kdo jej z klidného života vyruší. A to je obvykle chyba, protože filmoví akční hrdinové můžou odpočívat dlouho, ale dovednosti nezapomínají. V tomto žebříčku naleznete 12 filmových postav, které se musely neochotně vrátit k násilí, od nejhorší k té nejúžasnější. Mimochodem, článek obsahuje SPOILERY. HODNĚ SPOILERŮ.

1317402991902_the_specialist_2x1_590_295-465x232

12. Ray Quick

Z filmu: Specialista (The Specialist, 1994)
Hraje:
Sylvester Stallone
Co o něm víme?: Bývalý expert CIA na výbušniny, jehož hlavní pracovní náplní byly likvidace nepřátel státu žehem, nechal svého povolání poté, co jedna z jeho bomb zabila dítě.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Femme fatale Sharon Stone, která se chce gangsterovi Eriku Robertsovi pomstít za vraždu jejích rodičů. Podle její logiky je Quick jediný, kdo jí může pomoci, protože „střelci nejsou přesní, zato bomby ano.“ Přesně tak, zbraně hromadného ničení nikdy nenapáchají vedlejší škody. Quick ovšem zpočátku netuší, že zakázka je pouze složitou pastí, nastrojenou jeho bývalým kolegou ze CIA, padoušským Jamesem Woodsem.
To byla chyba, protože…:
Quick se ve výbušninách opravdu vyzná a dokáže udělat smrtící past z šálku kávy nebo vyvěšeného telefonu. Cokoli, na co jen sáhnete, vás může po Rayově zásahu rozprostřít po hodně velké ploše.
Není bez zajímavosti:
Byť by to mělo mezi Stallonem a Stone jiskřit, získal snímek Zlatou malinu za nejhorší filmový pár.

 

john-malkovich-as-marvin-boggs-4

11. Marvin Boggs

Z filmu: Red (2010), Red 2 (2013)
Hraje:
John Malkovich
Co o něm víme?:
Bývalý agent CIA, který byl během kariéry podroben vládním experimentům s LSD. Od té doby trpí těžkou paranoiou a celý svůj důchod věnuje intenzivnímu skrývání se.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Bývalý kolega Frank Moses (Bruce Willis), který zjistil, že jeho starý tým, jehož byl Marvin členem, se snaží někdo zlikvidovat.
To byla chyba, protože…:
Přes pokročilý věk a nalomené duševní zdraví je Marvin schopným střelcem a expertem na opravdu nebezpečnou technologii. A nechtějte, aby vytáhnul pašíka.
Není bez zajímavosti:
Red je vzhledem k jeho tématu a zaměření článku na výběr ze spousty postav. Ale Marvin je prostě nejzábavnější.

 Ryback-Top-500x333

10. Casey Ryback

Z filmů: Přepadení v Pacifiku (Under Siege, 1992), Přepadení 2: Temné území (Under Siege 2: Dark Territory, 1995)
Hraje:
Steven Seagal
Co o něm víme?:
Bývalý člen elitní armádní jednotky, která se specializovala na opravdu náročné práce, nyní slouží na vojenské lodi jako kuchař.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Loď náhle obsadí teroristé, vedení rockerem Tommym Lee Jonesem. Klidu si ale neužije ani ve druhém filmu, neb tentokrát jiní teroristé obsadí vlak, kterým Ryback náhodně cestuje.
To byla chyba, protože…:
Protože Rybacka hraje Steven Seagal, jehož hrdinové zpravidla zabijí spoustu lidí holýma rukama, aniž by si rozcuchali perfektní devadesátkový účes. A Ryback, který má zřejmě nejlepší vojenský výcvik na světě a kromě střelby a zacházení s nožem je expert i na lámání kostí, rozhodně není výjimkou.
Není bez zajímavosti:
Oba filmy jsou nefalšovanou vykrádačkou kultovní Smrtonosné pasti (Temné území dokonce ještě více, než první díl), přičemž fungují jako její antiteze. Zatímco Smrtonosná past představila nový typ hrdiny, který chybuje, krvácí a konstantně trpí, Přepadení v Pacifiku přejalo jeho dějovou šablonu s aplikací starého typu akčního hrdiny, který nic z výše popsaného nedělá a po vzoru osmdesátkových akčních hrdinů si počíná až supermansky. Trochu jako jiný hrdina z tohoto žebříčku, kterým je…

 matrix-3

9. John Matrix

Z filmu: Komando (Commando, 1985)
Hraje:
Arnold Schwarzenegger
Co o něm víme?:
Bývalý velitel elitního komanda si chce v horách užívat života se svojí dcerou. Zmrzlina, krmení laní a dřevorubectví, to je to jediné, co jej momentálně v životě zajímá.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Matrixův bývalý kolega Bennet a exdiktátor Arius, kteří mu unesou dceru, aby jej donutili zabít současného prezidenta fiktivní země Val Verde.
To byla chyba, protože…:
Protože John Matrix je machr, který přežije výskok z letadla bez padáku, zdemoluje obchodní centrum, navěsí na sebe půlku armádního skladu zbraní a téměř zpopelní celý ostrov, na němž se padouši skrývají s armádou žoldáků.
Není bez zajímavosti:
Mimo spousty napodobenin vznikl i regulérní ruský remake s názvem Den D, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

 screenshot-lrg-26

8. Beatrix Kiddo

Z filmu: Kill Bill (2003), Kill Bill 2 (2004)
Hraje:
Uma Thurman
Co o ní víme?:
Vlastně toho moc není. Jen to, že její životní láskou byl Bill (David Carradine), šéf skupiny prominentních nájemných vrahů, jenž jí zprostředkoval prvotřídní výcvik v kung-fu. Poté, co s ním otěhotněla, rozhodla se opustit život plný násilí a vést spořádaný život v El Pasu. S jiným mužem po boku.
Co ji vyruší z odpočinku?:
Bill, jemuž se nelíbí, že od něj odešla a snaží se vést spořádaný život s jiným mužem po boku. Poté, co zbytek jejich komanda pozabíjí svatebčany na Beatrixině nácviku svatby, střelí ji Bill do hlavy. Těhotnou-netěhotnou.
To byla chyba, protože…:
Beatrix ale smrtící výstřel přežila a rozhodla se k zabíjení na chvíli vrátit. Aspoň do té doby, než zabije všechny členy komanda.
Není bez zajímavosti:
Scénář ke Kill Bill psal Tarantino už během natáčení Pulp Fiction.

 

john-wick-is-keanu-reeves-best-movie-since-the-matrix

7. John Wick

Z filmu: John Wick (2014)
Hraje:
Keanu Reeves
Co o něm víme?:
Není jisté, kde se naučil tak efektivně vraždit, každopádně svůj um využíval ve prospěch ruské mafie. Dokud se nezamiloval a nerozhodl se, že bude žít mírumilovným životem.
Co jej vyruší z odpočinku?: Aby se alespoň trochu vyrovnal se smrtí manželky, stará se o štěně, které mu žena darovala před smrtí. Jenže se do jeho domu vloupou tři mladí chuligáni, vedení shodou okolností synem jeho bývalého šéfa, a psa mu zabijí.
To byla chyba, protože…:
Wick má v podsvětí pověst nepřemožitelného monstra, které za sebou nechává stohy mrtvol. A ta pověst nelže. Když se John chopí pistole, hodně gangsterů umře ve jménu ubitého mazlíčka.
Není bez zajímavosti:
John Wick byl přidán jako hratelná postava ve videohře Payday 2.

 maxresdefault (1)

6. Bryan Mills

Z filmů: 96 hodin (Taken, 2008), 96 hodin: Odplata (Taken 2, 2012), 96 hodin: Zúčtování (Tak3n, 2014)
Hraje:
Liam Neeson
Co o něm víme?:
Během dlouhé služby u CIA získal spoustu užitečných dovedností, ale ztratil náklonnost manželky. Když už tedy nebyl dobrý choť, snaží se strávit důchod jako dobrý otec pro svou šestnáctiletou dceru, jíž je ochoten poskytnout vše. Třeba souhlas k výletu do Paříže, i když ví, že cestování není bezpečné.
Co jej vyruší z odpočinku?:
A že v tomto případě opravdu není. Jeho dcera je unesena albánskými obchodníky s bílým masem, kteří se ji do 96 hodin chystají prodat nechutnému šejkovi.
To byla chyba, protože…:
Třebaže je v důchodu, pořád je schopný fyzických soubojů, přesné střelby, rychlého pohybu i extrémních výslechových metod. Něco jako Jason Bourne, který si vše pamatuje a má za sebou dekády zkušeností. Však také obě série spojuje stejné bojové umění a kinetický vzorec vyprávění.
Není bez zajímavosti:
Mluví se o přípravách seriálu, mapujícího Millsovy začátky.

 max-et-jeremie-1992-03-g

5. Robert „Max“ Maxendre

Z filmu: Max a Jeremie (Max & Jeremie, 1992)
Hraje:
Philippe Noiret
Co o něm víme?:
Bývalý nájemný vrah si chce jen užívat zaslouženého důchodu.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Mladý a vcelku nezkušený chuligán Jeremie (Christopher Lambert), který by chtěl být víc než jen malá ryba. Požádá tedy Maxe o zaučení do vražedného oboru. Bezdětný osamělý Max po menším váhání souhlasí a vrací se v rámci výuky k profesi, netuše, že Jeremie byl ve skutečnosti vyslán, aby Maxe zabil.
To byla chyba, protože…:
Oba muži se brzy spřátelí a vytvoří si otco-synovský vztah. Proti mafiánům tak stojí dravé mládí a rozvážné moudré stáří.

 

 unforgiven1992_3139914b

4. William Munny

Z filmu: Nesmiřitelní (Unforgiven, 1992)
Hraje:
Clint Eastwood
Co o něm víme?:
Bývalý desperát, zloděj a vrah se změnil, když se oženil a založil rodinu. Po smrti manželky se na zablácené farmě pokouší starat o své děti.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Když dva kovbojové zohaví prostitutku a vyváznou z toho bez většího trestu, vypíšou na ně dívčiny kolegyně odměnu. To je pro Munnyho příležitost, jak zabezpečit rodinu. V cestě mu však stojí šílený šerif Gene Hackman, který jej zbije a brutálně usmrtí jeho parťáka Morgana Freemana.
To byla chyba, protože…:
Přestože Munny si po celý film uvědomuje své stáří a pochybuje, jestli ve světě plném krve může obstát, když v něm navíc nechce být, dokáže se vyhecovat k fanfarónskému výkonu a šerifovu krutovládu ukončí v jedné efektní přestřelce. Ve filmu, který popírá všechny westernové stereotypy a zpochybňuje pistolnické mýty (čemuž pomáhá hlavně účast Eastwooda jako zestárlý a sebezpytující protiklad své postavy z „dollarové trilogie“), však závěr působí spíš antiklimaticky.
Není bez zajímavosti:
V roce 2013 vznikl japonský remake s Kenem Watanabem v hlavní roli. Samurajské filmy a westerny k sobě měly vždycky blízko.

 Viggo Mortensen A History of Violence

3. Tom Stall/Joey Cusack

Z filmu: Dějiny násilí (A History of Violence, 2005)
Hraje:
Viggo Mortensen
Co o něm víme?:
Joey Cusack je bratr nevyrovnaného mafiánského bosse, v jehož gangu působil jako zabiják. Po jednom „nevhodném“ masakru musel zmizet změnit si identitu i život. A zatímco jako mírný kavárník Tom Stall vychovával s krásnou manželkou dvě děti na americkém maloměstě, změnila se i jeho osobnost. Z psychopatického zabijáka se stal zodpovědný manžel a otec. David Cronenberg tak natočil další film o tom, jak fyzická proměna odstartuje změnu psychickou.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Když si jeho kavárnu vyberou pro své řádění dva sérioví vrazi, probudí se v Tomovi staré instinkty a oba zlikviduje. Tím si vyslouží pozornost médií, která přiláká i jeho nepřátele ze starého života. Tomův bratr Richie se svého bratra rozhodne zlikvidovat.
To byla chyba, protože…:
Tom si i po letech stále pamatuje, jak účinně a brutálně zabíjet. A jestli musí v zájmu ochrany jeho rodiny prolít potoky krve, tak budiž. Dojde lámání vazu, drcení nosní přepážky, průstřel obličeje i tradiční škrcení.
Není bez zajímavosti:
Cronenberg nečetl komiks, podle kterého film vznikl. A to málo, co z něj viděl, se mu prý moc nelíbilo.

 equalizer_a

2. Robert McCall

Z filmu: Equalizer (The Equalizer, 2014)
Hraje:
Denzel Washington
Co o něm víme?:
Kdysi tajný agent, v současnosti důchodce, pracující v americké obdobě Bauhausu. Okolí jej zná jako milého dědu, který ochotně pomáhá kolegům v práci i v okolí bydliště.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Rozhodne se pomoci také mladé prostitutce Alině, kterou zbili její ruští pasáci. Když zprvu poklidné vyjednávání skončí smrtí oněch pasáků, rozhodne se ruská mafie McCalla odstranit.
To byla chyba, protože…:
Kromě fyzické zdatnosti a znalosti smrtících bojových technik je McCall takovou brutálnější obdobou MacGyvera. Spíše než tradiční zbraně spoléhá na to, co najde v okolí. Může tak přivodit ohavnou smrt pomocí vývrtky, skleničky nebo domácího elektrického vedení. Takže vybrat jako místo pro závěrečné zúčtování obchod pro kutily, kde jsou běžně v dosahu věci jako ostnatý drát, vrtačka nebo pistole na hřebíky je od ruských zabijáků značně neprozíravé.
Není bez zajímavosti:
Film je adaptací stejnojmenného osmdesátkového seriálu, v němž má ovšem McCall o poznání jiné vystupování i techniky. Filmový Equalizer vystupuje spíše jako téměř božská postava, laskavá k bezmocným a sympatickým lidem a nelítostný k záporákům. Právě ten kontrast mezi jeho přátelským vystupováním a brutalitou jeho akcí činí z McCalla zajímavou postavu, která v tomto žebříčku obsazuje druhé místo.

 

harry_brown03

 1. Harry Brown

Z filmu: Harry Brown
Hraje:
Michael Caine
Co o něm víme?:
Bývalý mariňák naplňuje výraz „důchodce“ beze zbytku. Dnes je z něj starý muž, jehož vojenskou minulost připomínají pouze schované medaile a památeční vojenský bajonet.
Co jej vyruší z odpočinku?:
Bohužel žije na neklidném předměstí, které terorizuje gang mladistvých výtržníků. Když se situace se zlovolnou omladinou stane neúnosnou, rozhodne se proti nim zakročit Harryho nejlepší kamarád Leonard (David Bradley), který při potyčce s gangem přijde o život. Důkazy však chybí a policie toho s mladíky pod zákonem příliš udělat nemůže.
To byla chyba, protože…:
Vysoký věk se na Harrym podepsal tak, že mu nedovoluje obstát při souboji s fyzicky zdatným jedincem nebo se pustit do zběsilé honičky. Nicméně mu ponechal brilantní taktický úsudek a střelecké schopnosti. Tam, kde Harrymu chybí svaly, stačí mozek a pár přesných výstřelů.
Není bez zajímavosti: Snímek je více sociálním dramatem, než akčním filmem, a tematizuje neúčinnost bezpečnostních složek v boji proti pouliční kriminalitě. Harry svými akcemi v tomto ohledu spustí významnou změnu, která vytvoří společensky přínosný precedens a skutečně zvrátí běh věcí v širším měřítku. A to je jeden z důvodů, proč si Harry Brown zaslouží první místo.

Říjen 20, 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *