7 filmů od Marvelu, které změnily komiksový superhrdinský film

V kinech nyní řádí Black Panther a diváci se můžou přít, nakolik je to důležitý komiksový film, nebo není. A protože to zatím na žádný historický mezník nevypadá, můžeme si připomenout filmy podle marvelovských komiksů, které naopak mezníky byly. Aspoň o sedmi z nich se dá říct, že tvář komiksového filmu výrazně změnily. Pojďme si je připomenout.

Blade

Byť ne vyloženě superhrdinská, rozhodně je to první filmová série podle předlohy od Marvelu. Antihrdina Blade začal lovit upíry v komiksech roku 1973 v reakci na populární trend blaxploitation a první filmová adaptace nezůstala tomuto subžánru nic dlužná – bohatí bílí upíři slabé tělesné konstituce vs statný černošský frajer s fešnou černošskou parťačkou po boku. Svižné béčko následoval ujetější druhý díl, který se dost odklonil od magického aspektu upírů a soustředil se na „vědeckou“ stránku věci, unylý třetí díl, jenž jsme raději vytěsnili, a hrůzný televizní seriál. Blade každopádně drží prvenství první marvelovské franšízy, čítající tři filmy a jeden televizní seriál.

X-Men

Po hravém, ale ne zas tak dobře přijatém Spawnovi a katastrofě jménem Batman a Robin se zdálo, že komiksový superhrdinský film umírá. Naštěstí se objevil nápad zfilmovat úspěšné X-Meny a dát režii mladému, progresivnímu tvůrci, který do té doby točil výborné thrillery. Bryan Singer přivedl na svět sérii, která komiksový film definovala novým způsobem – překvapivá civilnost, psychologická hloubka postav, záporáci s logickou motivací, utlumení pestrobarevné superhrdinské poetiky a seriózní herci, kteří hrají komiksové postavy seriózním způsobem. X-Menům vděčíme za to, že dnešní superhrdinové kromě zachraňování světa bojují i se svými vnitřními démony a mnohem víc se přibližují divákovi. Série se dodnes živě vyvíjí a posunuje hranice komiksového superhrdinského filmu.

Spider-Man

Megahit Sama Raimiho položil základy první skutečně superhrdinské filmové sérii od Marvelu. V podstatě v něm začalo vše, čím jsou dnešní marvelovky typické – humor, akce, barevné kostýmy a hrdina, který kromě padouchů bojuje i s vlastním osobnostním vývojem.

Hulk

Hulk nebyl nijak zvlášť úspěšný a bohužel ani nijak zvlášť dobře přijatý. To nic nemění na tom, že jde o první (a nejspíš na dlouhou dobu poslední) téměř čistě artovou komiksovku. Film Anga Leeho ostatně není ani tak komiksový superhrdinský film, jako spíš umělecké psychologické sci-fi drama o překonání dávných bolestí a nalezení vlastní identity. Monstrózní Hulk je zosobněním hrdinových potlačených traumat a následného vzteku. Atmosféru komiksu připomíná jenom hravé používání rozdělené obrazovky, které mění záběry na pohyblivé komiksové panely. Film se dodnes vymyká všem měřítkům komiksových superhrdinských filmů.

Iron Man

Samozřejmě, že je v seznamu Iron Man. První film z momentálně kralující komiksové série přišel nejen se začátkem netradiční franšízy, ale i s novým typem superhrdiny – workoholika, pro kterého je už samotná výroba superhrdinského kostýmu vášní, prací, koníčkem. Tony Stark není důležitý pouze jako zábavná figura, ale jako nadšený kutil, který se vyžívá v neustálém zlepšování své techniky. Na rozdíl od ostatních maskovaných kolegů neřeší problémy s dvojí identitou, protože existenci Iron Mana se umí plně oddat.

 

Avengers

Každá filmová společnost si dnes myslí, že může vyrobit svůj vlastní filmový vesmír, sérii samostatných filmů, které se prolnou v jednom finále. Některé působí jako napodobenina (Liga spravedlnosti), některé si rovnou vylámou zuby a skončí, než pořádně začnou (Dark Univers), některé se ztrapňují už jen ohlášením (plánovaný rozšířený svět Amazing Spider-Mana). Můžeme na to nadávat jak chceme, a jedno víme jistě – můžou za to Avengers. Superhrdinská týmovka, která slučuje dohromady hrdiny samostatných příběhů, ukázala, že to skutečně jde a že komiksové vesmíry jsou přenosné do filmu. Série se rozvinula do uzavřeného filmového světa s vlastními pravidly, který vydělává Marvelu velké peníze už desátým rokem.

 

Deadpool

Vliv Deadpoola  je teprve v začátcích a jde spíš o pomalu vyšlapávanou cestičku, než o změněný filmový styl. Přestože už Blade ho předběhl na postu krvavé „marvelovky,“ Deadpool se může chlubit tím, že je krvavý a zároveň se váže na konkrétní mainstreamovou komiksovou sérii, cílící také na mladší publikum. Díky důkazu, že i eRková komiksovka může vydělat peníze a nepoškodit značku, jsme se dočkali výborného Logana a dost možná uvidíme eRkového Multiple Mana.

Únor 16, 2018

Štítky: , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *