Captain America: Návrat prvního Avengera (Captain America: The Winter Soldier) – Kapitán Amerika opět určuje vývoj série – recenze

V kinech od: 3. dubna 2014.

Marvelovská druhá fáze se pomalu uzavírá a opět je to právě archetypální superhrdina Steve Rogers neboli Captain America (Chris Evans), jehož film určuje další vývoj marvelovského filmového světa. Tentokrát se bude muset vypořádat s jak jinak než novým nepřítelem, nepolapitelným zabijákem s přezdívkou Zimní voják, vlastními rozpory se současným světem a hrůzným spiknutím uvnitř samotného S.H.I.E.L.D.u.

CAPTAIN-AMERICA-75

Captain America: Návrat Prvního Avengera je film stojící především na kontrastu, popřípadě paralelách jak určitých vnitřních norem (tedy zákonitostí fikčního světa) druhého Captaina, tak i paralelní funkci vnitřních norem celého univerza. Což ostatně sedí k hlavní postavě. Steve Rogers je díky svému vyvržení z idealistických a cíleně naivistických vnitřních norem prvního dílu do špionážních her a brutality současnosti odsouzen k rozpornosti se vším kolem sebe. Ať už se jedná o ne vždy příjemný pragmatismus jeho šéfa Nicka Furyho (Samuel L. Jackson), praktičtější metody a cyničtější přístup k životu parťačky Black Widow (Scarlett Johansson), zápas s moderními technologiemi, popkultura nebo dnešní pohled na válečnou politiku. Rogers je hrdina ze staré školy, pro něhož je typický idealismus, zásadovost a přímé řešení situací. Svět S.H.I.E.L.D.u a moderní společnosti vůbec oproti tomu představuje svět intrik, vědeckého pokroku a všeobecné nejednoznačnosti.

FZ-03642_R

Stejně tak se film staví do opozice k naivitě prvního dílu i ustavení pořádků v barevném komiksovém světě. Snímek dějově odkazuje na legendární thriller Tři dny kondora (1975)Kapitán Amerika nevědomě narazí na informace, nepříjemné pro „jeho“ organizaci. Kdosi za ním za účelem ochrany děsivého spiknutí vyšle nelítostného Zimního vojáka, s nímž Kapitána pojí dávná minulost. Právě tato inspirace temnými sedmdesátkovými thrillery stojí v kontrastu s propagandistickou stylizací naivních válečných filmů prvního dílu. Jako ostatně i hlavní ideologický protivník Kapitána. Dvojka se drží samotné podstaty této postavy, čili určitého vzoru či symbolu, bojující proti zlé ideologii. V prvních komiksech a prvním filmu to byli komiksově nadsazení nacisté s výraznou stylizací a téměř parodickým přízvukem. Druhý film odráží současný trend všudypřítomné „temnoty“ a ideologický vzor bojuje proti současnému předmětu konspiračních teorií – strůjcům Nového světového řádu. Právě jejich odhalení představuje jak kontrast k jednoznačnosti prvního Kapitána a vůbec celé první fáze, tak i přepsání dosud platných norem tohoto fikčního světa. Kapitán tak nebojuje jen s jasně danými protivníky, ale s následky své minulosti. Ty ztělesňuje jeho hlavní protivník, tajemný Zimní voják. Ve stínu skrytý zabiják z dob studené války představuje k postavě veřejně zprofanovaného Kapitána přímou paralelu – stejně jako on bojuje za určitou ideologii díky technologickému „upgradu“ a zpočátku má pouze funkci jakéhosi nástroje.

Screen-Shot-2014-04-03-at-1.14.37-PM-617x400

První díl víceméně zpětně ustavoval konvence marvelovského vesmíru – funkce superhrdinů, investice do extrémních vědeckých pokroků nebo vznik nadnárodní agentury S.H.I.E.L.D., monitorující právě významné a potenciálně nebezpečné fenomény, na něž bylo upozorněno právě díky událostem v prvním Captainovi. Existence S.H.I.E.L.D.u, otevřený přístup veřejnosti k superhrdinům a většina událostí v dosavadních filmech (například vznik Hulka) dostaly díky událostem kolem Rogerse příčinné souvislosti. Ve druhém (po Avengerech technicky třetím) dobrodružství chrabrého vlastence se opět, zpětně k ostatním dílům série, přepisuje to, co jsme se z předchozích filmů dozvěděli. A v kontrastu k předchozím filmům přestává platit to, co platilo dosud. Především stran vševědoucnosti a morální vyhraněnosti S.H.I.E.L.D.u. Podobně jako první Kapitán ustavoval zákonitosti vnitřního světa a vlastně pouze vysvětloval souvislosti věcí, které jsme viděli předtím, Captain America: Návrat Prvního Avengera svým závěrem přestavuje vnitřní normy celého marvelovského univerza. A tím vlastně i ustavuje vnitřní normy pro celou marvelovskou fázi. Pro Kapitána Ameriku je zkrátka příznačné, že udává tón jak stran akcí svého týmu, tak i celé alternativní americké historii a celé filmové franšíze.

CSFD  IMDb  Kinobox.cz

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

USA, 2014, 136 min
Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Předloha: Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha)
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Trent Opaloch
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford, Hayley Atwell, Toby Jones, Frank Grillo, Maximiliano Hernández, Callan Mulvey, Brett R. Miller, Georges St-Pierre, Stan Lee

Duben 8, 2014

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *