Ďáblové v oblacích (Dam Busters) – Krotitelé přehrad v akci – Válečné filmy

Snímek založený na skutečné události popisuje unikátní nálet, který během druhé světové války provedlo britské letectvo proti Třetí říši. Onou misí se stala pokus o protržení několika přehradních nádrží v Porúří. Případný úspěch by dokázal vážně narušit německý průmysl v oblasti, otázkou zůstává, jak zničit silnou hráz, odolnou proti leteckým bombám a proti torpédům zase chráněnou sítěmi…

Padesátá léta ve válečném filmu znamenala především oslavu hrdinů, bojujících za II. světové války. O tom, nakolik se jednalo o vděčné téma, svědčí i skutečnost, že Dam Busters se roku 1955 staly komerčně nejúspěšnějším britským snímkem v kinech.

dam_busters1

Vlastní schéma snímku je poměrně jednoduché. Jistý inženýr Wallis přijde na způsob, jak nepřátelské přehrady zničit. Jeho řešení má podobu válcové miny, které po shození skáče po hladině ke svému cíli. Ačkoliv se na ní musí mnohé upravit a oficiální místa nejsou o této zbrani úplně přesvědčena, dojde k založení jednotky, která po nezbytném výcviku odlétá nad Německo, aby se pokusila splnit obtížný úkol.

To vše pochopitelně za přispění nezbytného britského humoru, který přichází ke slovu především ve výcvikové fázi. Hlavní pozornost divákova se ovšem upírá především k vlastním leteckým scénám. Tady se tvůrci rozhodli nepracovat pouze s modely letadel, ale rovnou sáhli po skutečných strojích a od britského vojenského letectva si pronajali několik strojů typu Avro Lancaster, které za druhé světové války útok proti přehradám, známý jako operace „Chastise“ také provedly.

dam_busters2

Za cenu 130 liber na letadlo a hodinu bombardéry spolkly desetinu celkového rozpočtu, výsledek ale stál za to. Záběrů s nimi je ve filmu dostatečné množství na to, aby o snímku přemýšlel každý, kdo má nějaký vztah ke starým letadlům. Mimo opravdových bombardérů došlo také na různé triky. Jejich kvalita kolísá, což u tak starého filmu ani příliš nepřekvapí. Pád sestřeleného letadla na zem například vypadá výborně, protiletadlová palba z přehrady naopak vyvolá spíš ironické pobavení.

Samotné velké finále, tedy nálet na hráze, se také stalo výrazným inspiračním zdrojem pro závěr čtvrté epizody Star Wars od George Lucase. Útok rebelských lodí proti imperiální Hvězdě smrti představuje poctu Dam Busters, což se projevuje nejen v některých scénách, ale týká se to i části dialogů, které jsou si v obou filmech nápadně podobné. Kromě toho se film, respektive některé kratší pasáže, objevil také ve snímku Pink Floyd: The Wall. Zde se jedná o pořad, který hlavní hrdina sleduje v televizi ve svém hotelovém pokoji.

dam_busters3

Dam Busters náleží k tomu lepšímu v oblasti leteckých válečných filmů. Ačkoliv je v některých ohledech zastaralý, reálná letadla na záběrech zestárnout nemohla a navíc tu stále máme výborné a náležitě dramatické vyvrcholení. Od momentu, kdy se bombardéry zvednou z letištní plochy a letí zničit přehrady, se snímek sleduje jedním dechem. K tomu všemu si navíc přidejte podařený hudební doprovod, výborně dokreslující celkovou atmosféru. I po letech se tak jedná o ukázku poctivě natočeného, zdařilého válečného filmu.

Na závěr ještě jedna zajímavost. Kromě letců a jejich strojů se v ději mimo jiné vyskytuje také pes Nigger, patřící jednomu z pilotů. Pro americká kina se pesanovo jméno příliš nehodilo, neb by zřejmě mohlo způsobovat komplikace. Ve verzi promítané ve Spojených státech tudíž došlo ke změně a onen černý hafan se jmenuje Trigger.

CSFD  IMDb

Hodnocení autora:
[starreview tpl=16 size=’30‘]

Velká Británie, 1955, 124 min
Režie: Michael Anderson
Předloha: Paul Brickhill (kniha)
Hudba: Leighton Lucas
Hrají: Michael Redgrave, Laurence Naismith, Richard Todd, Robert Shaw, George Baker, Patrick McGoohan, Philip Latham

Únor 9, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *