Dead Sushi (Deddo Sushi) – Rybí pochoutky útočí! – recenze

Není to tak dávno, co se nám v Úchylově koutku objevil japonský gore výplach s názvem Mutant Girls Squad, a už tu máme další skvost od stejného tvůrce. Tentokrát je to ale ještě větší chuťovka – řádí tu totiž masožravé (resp. lidožravé) delikatesy připravené z ryb a rýže. Na lepší film o vraždícím sushi pravděpodobně narazíte jen těžko.


dead-sushi-2013-zombies

Děj bych asi mohl klidně vynechat, ale připravil bych vás tím o zážitek z jeho sofistikovanosti. Hlavní hrdinka je dcerou vyhlášeného kuchaře sushi, očekávání svého otce však nikdy nedokáže naplnit. Uteče z domu a nechá se zaměstnat v krachujícím hotelu jako servírka. Dostane za úkol obsluhovat mnohačetnou delegaci zaměstnanců prestižní japonské firmy, kterou se místní šéfkuchař pokouší obalamutit se sushi polotovary, když v tom se objeví tajemný zarostlý muž s ochočenou sépií (opravdu) a chystá svoji pomstu. Je totiž bývalým vědcem a šéf oné firmy mu kdysi zarazil pochybný projekt na výrobu nebezpečného séra, které dělalo ze zvířat nemrtvá monstra. Je postřelen majitelem hotelu, ale před smrtí ještě stihne vstříknout sérum do sépie a ta posléze nakazí stejnou látkou i veškeré sushi v budově. Boj o přežití může začít.

Asi už vám došlo, že film Dead Sushi je hrozná blbost. A je to poměrně zábavná blbost, kombinující splatter horor, ujetou komedii, krvavé gore efekty dělané na koleni a poetiku tvůrčího neumětelství. Příběh je nesmyslný a postavy jsou hystericky ukřičení blázni (hotelový zahradník např. před lety omylem zabil svou ženu a od té doby má panický strach z nožů). Scénář je dementní, zvraty nelogické a každou chvíli dojde na nějakou neuvěřitelnou hovadinu, která svou idiocií bije do očí. Je celkem běžné, že někoho kousne sushi do krku, načež se úplně zapomene na to, že by se měl přeměnit na slintající zombie zvracející rýži, a nakonec mu ze scény na scénu ta rána na krku zmizí. Nebo zřejmě nikdo z tvůrců neměl problém s tím, že jedna z postav bez obtíží vezme holou rukou za kliku od dveří, která byla chvíli předtím čerstvě pocákaná kyselinou. Dramaturg a skriptka měli asi dovolenou.

ded

Režisér a scénárista zkrátka nejsou ani trochu dobří filmaři, ale mají dostatek ujetých nápadů a schopnost je poloamatérsky realizovat s takovým nasazením, že je to svým způsobem okouzlující a odzbrojující. Některé prvky jsou opravdu originální a nepředvídatelné:

  • Sushi létá a rozmnožuje se pohlavním stykem.
  • Sushi se umí seřadit do formace ve tvaru bitevního křižníku a šlehat plameny.
  • Vaječné sushi je kamarád, protože umí zpívat.
  • Po hotelu pobíhá zmutovaný dvoumetrový losos se sekyrou.
  • Do toho často proudem stříká krev a hlavní hrdinka předvádí kung-fu.

Na rozdíl od takového Tokio Gore Police se Dead Sushi opravdu nesnaží o nějaký satirický přesah a hlubší rozměr. Jeho primárním a jediným úkolem je vyloženě jen bavit a už je jedno, ve kterých případech jde o záměrný humor tvůrců a kdy o vedlejší efekt jejich nedostatečných schopností. Zábavné je to totiž dostatečně, a pokud se vám podaří naladit se na správnou vlnu a přivřete oči nad všemi těmi očividnými hloupostmi, budete se bavit královsky.

dead-sushi-2013-body-sushi

O to víc však zamrzí občasné pokusy o seriózní pasáže, kdy se řeší hrdinčin vztah k otci, upřímná poselství, či vedlejší podzápletka o záletech manželky majitele hotelu se šéfkuchařem. Schopnosti herců jsou totiž plně srovnatelné se schopnostmi režiséra, tudíž stačí na nějaké to pitvoření, bojové sekvence a komické grimasy, ale vidět je pokoušet se o vážné emoce je bohužel dost bolestné.

Prostě ideální film na večerní promítání v obýváku s přáteli, kteří mají ke střízlivosti daleko. A na závěr se dočkáte ještě neupravených scén, ve kterých visí sushi na provázcích a drátkách.

CSFD  IMDb

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

Japonsko, 2012, 91 min
Režie:
Noboru Iguči
Hrají: Asami, Rina Takeda

 

Červen 6, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *