Godzilla a Na hraně zítřka – první dojmy

Dnes jsme měli možnost vidět ukázky z připravované Godzilly (11 minut) a Na hraně zítřka (25 minut).

Godzilla – Na úvod nás přivítal režisér Gareth Edwards, jenž neopoměl dodat, že na tricích se stále pracuje. Možná proto jsme nedostali moc nových scén, ale spíš jen rozvedené ty, které už známe z ukázek. Jako třeba hned ta úvodní, při které dojde k nehodě v atomové elektrárně. Digitálně omlazený Bryan Cranston sice vypadá trochu divně, ale sílu scéna rozhodně má. Přestože v ní není žádná godzilla, žádné digitální výbuchy a postavy v podstatě neznáme. Edwards rozhodně myslel vážně, když říkal, že se na Godzillu bude dívat spíš jako na katastrofický snímek, než jako na monster film, navíc z pohledu rozdělené rodiny. O 15 let později se totiž otec a syn vrací na místo činu a zatímco otec bude vyšetřovat, co se tehdy stalo, syn se bude pokoušet následky zastavit. Zatím to vypadá, že to první se daří, v tom druhém moc šancí není.

Ukázka rozhodně potěšila, strach z přírodní katastrofy, který tak funguje v trailerech, funguje pořád stejně. Strašidelně a „nehollywoodsky“ silně.

gozilla-2014-trailer

Edge of Tomorrow – viděli jsme asi 25 minut filmu. Patrně téměř celou úvodní akci, vylodění na pobřeží Francie. Výborná akční scéna, přehledná, epická. Hodně dlouho není vidět, co, nebo kdo na lidi vůbec střílí, krásně to zvedá napětí. Když už se pak emzáci objeví, vypadají nevšedně, spousta chapadel, není jednoduché poznat jejich tvar a hlavně odkud zaútočí.

Hezky je také zpracováno zacyklení v jednom dni. Vždy, když Tom Cruise umře, vzbudí se znovu ten den ráno na hromadě batohů a je mu taktně naznačeno, že je sice zběh, ale odtud už neuteče. Navléknou ho do postroje a jde se znova zopakovat úvodní, zbabrané vylodění. Sympatické je, že to vypadá, že ho budou častěji zabíjet spolubojovníci, než emzáci.

edge

Zbytek už byl celkem standardní, Tom Cruise se vycvičí, odrazí nápor při vylodění a dostanou se dál, až do opuštěného stavení, které vypadá, že z něj lidé odešli před pár měsíci a od té doby se nic nestalo. Dojem drahého sci-fi blockbusteru rychle mizí.

To už byl skoro konec ucelené scény, naznačený clifhanger (jestli odsud odejdeme, zemřeš) patřičně navnadil a závěrečná akční koláž potěšila a dokázala mě donutit přemýšlet o tom, jestli si mám Edge of Tomorrow skutečně nechat ujít. A to je něco, co se ostatním ukázkám zatím nepodařilo.

Petr Dudek

Petr, Admin

Latest posts by Petr Dudek (see all)

Duben 9, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *