Hatchet III – Se sekerou na strážce zákona – recenze

Od chvíle, kdy Victor Crowley v bažinách zmasakroval partu místních vidláků, snažících se ho dostat, uplynulo jen pár hodin. Jediná přeživší, dívka Marybeth, se dopotácí na policejní stanici. Vzhledem k tomu, že je pokrytá cizí krví, skončí ve vězeňské cele. Strážci zákona následně jedou do močálu zjistit stav věcí. Další události lze docela snadno odhadnout.

Adam Green, režisér prvních dvou dílů, je v tomto případě podepsán pouze pod scénářem, úkol vypořádat se s režií přešel na BJ McDonnela, na tomto postu debutujícího. V sérii se ovšem pohyboval od začátku, když působil jako kameraman předchozích filmů. Příběh jako takový pak více méně odpovídá druhému dílu, pouze místo lovců aligátorů a křupanů se do akce pouštějí policisté.

HATCHET III / Director BJ McDonnell

Když se totiž tým v bažinách po velmi znepokojujících se zprávách ve vysílačce definitivně odmlčí, svolá místní šerif prakticky všechno, co má odznak a vyráží prohledat mokřinu. Skutečnost, že proti němu a jeho lidem stojí krvelačná součást místního folklóru, sice na první pohled působí poněkud neuvěřitelně, nicméně po prvních ranách sekerou dostává velmi reálné obrysy.

Do děje pak zasahuje i Marybeth, podruhé ztvárněná Danielle Harris. Její postava nicméně prodělala poměrně výraznou proměnu. K horšímu. Jestli v jedničce to byla docela sympatická holka a ve dvojce stále ušla, tady se z ní stala nevrlá a podrážděná dáma, mající neustále na někoho a něco  hloupé poznámky. O důvod víc, proč se opět postavit na stranu Victora Crowleyho.

hat2

Toho si znovu střihnul Kane Hodder, jeden z mála herců, kteří si prošli všemi třemi díly (kromě něj ještě  také Rileah Vanderbilt – dvakrát jako mladý Victor, tady docela originálně jako policistka). Nutno dodat, že Crowley v jeho podání si alespoň malou poznámku v galerii slasherovských zabijáků zaslouží. Ostatně, kdo by tu znetvořenou kupu svalů, vynalézavě měnící všechny lidi v dosahu na beztvará a částečně vyvržená torza, neměl v oblibě…

Z obsazení tentokrát vypadl Tony Todd (po událostech dvojky to ovšem nepřekvapí – sorry, spoiler), nicméně divák o hororovou ikonu nepřijde. Když se totiž ve dveřích domu objeví hřmotná, vlasy nepříliš obdařená silueta, žánru znalý člověk pohotově zastříhá ušima. Veterán Sid Haig sice dostal málo prostoru, i tak ale jeho výstup patří k nejlepším momentům.

HATCHET III / Director BJ McDonnell

Celkově ale Hatchet III nepřekročil vlastní stín, ani stín svých předchůdců. Kráčí ve stopách dvojky, takže jde vlastně o konvenční slasher, doplněný občas o nějakou tu vtipnou hlášku a sázící hlavně na přepálený objem krve při vraždách. Proti svým předchůdcům tak vlastně nepřináší nic nového, jasným přešlapem je pak proměna hlavní hrdinky v otravnou bitch. Nemluvě o další nové postavě, šerifově ex-manželce a o Victorovi píšící novinářce v jednom.

Pokud vás v rámci série zaujala jednička a zvládli jste dvojku, zřejmě si nedopustíte ani tento díl. Určitý faktor zábavnosti se mu místy upřít nedá, nicméně jeho kvalita šla znovu o nějaký ten stupeň dolů. Více méně jde o prvek společný pro řadu slasherů, tedy postupnou ztrátu kvality a pozvolný přechod v rutinní, originálních prvků prostých dalších pokračování.

Dívat se na to stále dá, ale naprostá většina situací a jednotlivých vražd zmizí z hlavy ještě dřív, než naběhnou závěrečné titulky. Doporučuji brát pouze tehdy, pokud máte za sebou první dva filmy a oblíbili jste si Victora Crowleyho. Pokud ne, dobře si zhlédnutí rozmyslete. Za prvé, začít se slasherovou sérií od třetího dílů působí jako zvláštní nápad. Za druhé, kříženců toho svérázného sub-žánru s komedie existuje na lepší úrovni hned několik. Zmiňme třeba velmi vydařený snímek Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon z roku 2006, který dokáže pobavit mnohem víc.

CSFD  IMDb

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

Režie: BJ McDonnell
Scénář: Adam Green
Kamera: Will Barratt
Hrají: Danielle Harris, Kane Hodder, Zach Galligan, Derek Mears, Rileah Vanderbilt, Sean Whalen, Jason Trost, Caroline Williams

Únor 21, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *