Hollywoodské rajdy s motorovými pilami (Hollywood Chainsaw Hookers) – Krásky s ostrými zuby – recenze

Nejdříve k ději, protože ten je hned po efektním názvu na tomto filmu z roku 1988 tím nejzábavnějším. Soukromý detektiv Jack vyšetřuje zmizení jednadvacetileté dívky a dostane se přitom na stopu skupině prostitutek, které vraždí své zákazníky motorovými pilami. Pohřešovanou najde v jejich společnosti a zároveň odhalí, že tyto lehké děvy jsou členkami sekty provádějící náboženské rituály s lidskými oběťmi, aby tím uctily egyptská božstva motorových pil…

hooker

Troufnu si tvrdit, že nikdo, kdo se rozhodne na film s takovým názvem podívat, od něj nebude (a ani nemůže) očekávat něco duchaplného. Stejně tak nebude očekávat dobré herecké výkony ani inteligentní scénář a nebude požadovat, aby jednotlivé scény dávaly smysl. Takový divák se totiž chce bavit (nejlépe v dobré společnosti a s promili alkoholu v krvi) nad něčím nenáročným, u čeho nebude muset přemýšlet a bude se bavit nad vší tou nahotou a bizarními krvavými vraždami, které děj filmu slibuje. Na to je v něm ale příliš málo nahoty a příliš málo vražd.

Splatter-komedii Hollywoodské rajdy s motorovými pilami natočil režisér Fred Olen Ray, mimo jiné také profesionální wrestler. V jeho nesmírně bohaté filmografii představují jeden z těch lepších kousků. Dodnes totiž natáčí, převážně skvosty typu Superžralok nebo Teror na palubě. Ovšem pokud zrovna nejde o zvířecí horory, dementní akční filmy nebo strašlivé rodinné komedie, tak obnažené ženy a krev jsou v jeho filmech poměrně častým motivem. Většinou v nich jde o kombinaci soft-porna a komedie s hororovou tématikou.

hooker2

Zde se však absurdní námět potkává s detektivní linií, která čerpá z žánru noir kriminálek a ještě je mírně paroduje. Hlavní hrdina převaluje v hubě cigáro, nosí klobouk a trousí poznámky plné suchého a sarkastického humoru, které slyšíme v jeho vypravěčském voice-overu. Když najde nějakou stopu, musí to být logicky krabička zápalek s logem podezřelého nočního klubu… Celá tato linie je ale jen mírně vtipná, a přestože není vyloženě špatně natočená, tak pro každého, kdo se těšil na krvavé masakry, musí být nutně zklamáním.

Když přijde na řadu motorová pila, vypadá to zhruba tak, že žena se celá svlékne, vezme smrtící nástroj do ruky, zavrtá ho do své vřeštící oběti (kterou v záběru nevidíme), a asistenti schovaní za kamerou na ni začnou házet kelímky s umělou krví (s protlakem) a umělé uřezané končetiny. To je zábavné. Ale takovéhle scény tam jsou dvě. Nahá děvčata jsou ve filmu celkem tři. A to je dost málo na to, abych to nepokládal za zklamání.

hooker 3

Mírný nedostatek vyplývá i z toho, že pro většinu hereček bylo asi dost obtížné motorovou pilu vůbec uzvednout. Když mají někoho řezat, tak to ještě jde, ale když např. ke konci filmu má jedna z nich provést rituální panenský tanec s dvojitou řetězovkou, kdy má mít v každé ruce jednu, tak už to moc dobře nevypadá (choreografie tance nic moc).

Film má naštěstí jen 75 minut, takže se dá hravě ustát. Nabízí slušnou zábavu pro milovníky brakových béček z 80. let, přestože většina té zábavy nevyplývá zrovna z toho, že by fešné nahotinky někoho krájely motorovými pilami. Spíš si ho užijí ti, kteří chtějí vidět zvrácenou parodii na osmdesátkové detektivky s opravdu bizarním dějem.

CSFD  IMDb

 Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

USA, 1988, 75 min
Režie: Fred Olen Ray
Hrají: Gunnar Hansen, Linnea Quigley, Michelle Bauer, Christopher Ray, Michael Sonye, Jay Richardson, Jimmy Williams, Dawn Wildsmith

 

Březen 7, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *