Hranice smrti (Frontières) – Kanibalští nacisté ve Francii – recenze

Blízká budoucnost, ve Francii vládne totalitní režim. Pětice mladíků (mezi nimi jedna dívka) prchá z Paříže, kde probíhají nepokoje a vybuchují auta. Jeden z nich umírá těžce zraněný hned na začátku cesty a zbylí čtyři se rozhodnou přespat v odlehlém motelu. Pohostinství však provozuje úchylná rodinka fanatických nacistů-kanibalů, kteří souloží mezi sebou za účelem zplození dokonalé nadřazené rasy nového věku…

hranice1

V tomto řádně krvavém snímku složil francouzský režisér Xavier Gens (Hitman) poctu remakům klasických hororů jako např. Texaský masakr motorovou pilou nebo Hory mají oči (+ Hostel, což není remake, ale to nevadí) tím způsobem, že je vykradl a po částech seskládal do šťavnatého guláše, ve kterém se první půlhodinu nic neděje a zbytek je vyplněn brutálními jatkami, ve kterých nechybí rozřezání zaživa na cirkulárce, potápění se v prasečí močůvce, přeřezávání achilovek a explodující lebky. Kamera přitom odvážně neuhýbá a schválně zabírá především detaily, aby si po krvi lačnící divák co nejvíc užil. Kameraman s ní navíc provádí různé prostocviky (zrychlování, zpomalování, různé filtry, kamera vzhůru nohama) a sestříháno je to vizuálně celkem atraktivně. Ale co naplat, když po obsahové stránce nemá kromě té brutality Hranice smrti moc co nabídnout.

Ještě poměrně zajímavá a zábavná je ona početná rodinka, ve které dědeček chodí v nacistické uniformě, vládne železnou rukou a nastoluje mezi svými potomky podivnou hierarchii, a kde se rodí už jen znetvořené děti, které přežívají odsunuté v podzemních prostorách pod domem. Naopak naprosto nezajímaví jsou de facto všichni kladní hrdinové, ke kterým si sympatie během filmu nezískáte, o jejichž osud vám nepůjde a bát se o ně také nebudete.

hranice2

Nedostatek psychologie a motivací by ale nebyl v podobném béčku přímo na škodu, co však tolerovat nelze, je neuvěřitelně dementní chování postav. Jak můžete v klidu odejít od omráčeného a po zuby ozbrojeného kanibala, aniž byste si ověřili, že je skutečně po něm? Týká se to i záporáků – těžko brát vážně někoho, kdo přiloží své oběti k hlavě brokovnici, ale se zmáčknutím spouště otálí tak dlouho, dokud ho někdo jiný nestihne zrakvit zezadu. Podobným failem je i směšná snaha tvůrců protlačit do filmu sociálně-politický komentář.

Po technické stránce jde o zručně natočený splatter, úroveň masek je dokonce velmi dobrá. Na pořádný horor však filmu chybí dostatek napětí, které je, jak už to tak bývá, uměle nahrazováno kalužemi krve (zato ale kupodivu ani jedno odhalené prso nebo bradavka). Hranice smrti nesnese příliš srovnání ani se žánrově a stylově podobnými snímky jako jsou Poslední dům nalevo, Storm Warning nebo zmíněné remaky slavných hororů.

CSFD  IMDb

Hodnocení autora:
[starreview tpl=16 size=’30‘]

Francie / Švýcarsko, 2007, 108 min
Režie: Xavier Gens
Hudba: Jean-Pierre Taieb
Hrají: Karina Testa, Aurélien Wiik, Patrick Ligardes, Maud Forget, Samuel Le Bihan, Estelle Lefébure, Rosine Favey, Adel Bencherif, David Saracino, Chems Dahmani, Yannick Dahan

Leden 17, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *