Já, Frankenstein (I, Frankenstein) – Proč nezůstal v hrobě? – recenze

V kinech od: 30. ledna 2014

Máte rádi Van Helsinga? Sice netrhal žebříčky návštěvnosti, nicméně pro fanoušky žánru to byla zábavná a živá podívaná. S vidinou obdobné zábavy v podobném žánru jsem se vydal do kina, aby mě děsila zrůda sešitá z mrtvol, bleskem probuzená k životu, která bojuje o své místo na světě. Režie se ujal Stuart Beattie, muž, který se doposud podílel na filmové tvorbě z křesla scenáristy. Má za sebou projekty jako Collateral nebo 30 dní dlouhá noc, takže jistě nějaké zkušenosti s produkcí velkých snímků má. Jak se bohužel ukázalo, zřejmě jich nemá dost.

frank1

Obsazení zní slibně. Aaron Eckhart co by samo monstrum, Bill Nighy jako princ temna, nebo Yvonne Strahovski, která zde ztělesňuje bytost mající za úkol probudit v monstru bez duše lidskou stránku. Příběh se odehrává v současnosti, ve velkém kosmopolitním městě. Adam, jak se monstrum asi od 20. minuty filmu bude jmenovat, se prodírá světem už po 200 let, a nic moc se za tu dobu nezměnilo. Je zasazen do nekonečné války mezi dobrem a zlem, zde zpodobněným válkou chrličů a démonů. Chrliči jsou ti dobří, přičemž na to ovšem moc nevypadají. Upřímně mě děsili o dost více než démoni, a jejich scény pokládám za nejzdařilejší momenty z celého snímku. Naopak démoni, bytosti pekelné, mající za úkol z nás vysát duši strachem a trýzněním, zde vypadají poněkud směšně. Nemohl jsem se ubránit náznakům smíchu během jejich působení.  Jejich „kápo“, Bill Nighy je sice skvělý herec, ovšem vážná děsivá role se na něj moc nehodila. Sarkasmus mu na stříbrném plátně sedí o dost lépe. Eckhart, ani jiní herci nepodaly vůbec špatný výkon, nicméně slabý scénář, který pokládám za největší problém celého projektu, nedali představitelům hlavních hrdinů příliš velkou šanci. Logické propasti zde číhali na každém rohu. Například proč v moderním velkoměstě nepotkáme během velkolepých soubojů žádné lidi? Proč jsou démoni uboze neschopní proti útoku kohokoli od lidí po chrliče? A proč proboha měl Victor Frankenstein oživit svého nemrtvého pomocí proudu z klubka elektrických úhořů místo zažitého blesku? Branaghova adaptace s Robertem De Nirem (Frankenstein, 1994) byla v každém pojetí o mnoho děsivější.

frank2

Ale ať pořád jenom nekritizuji, tak speciální efekty v čele se souboji chrličů a démonů byly na nadprůměrné úrovni, ve filmu se neustále něco dělo a Yvonne Strahovski (divákům známa například jako květinová travička z geniálního seriálu Dexter) je stále dost sladká na to, aby nenutila mužskou část publika litovat peněz za lístek do kina. Navíc i zmiňovaní božští bojovníci jsou solidně zpracovaní. Škoda příběhu, který nedovolil rozvinout žánrový a herecký potenciál snímku. Samotné monstrum mohlo být o něco propracovanější. Eckhart by i v této roli mohl jistě aspirovat na cenu sexy herce roku. I zde se neubráním srovnání s De Nirem, za jehož masku byl výše zmíněný snímek nominován na Oscara.

Snímek je mládeži do dvanácti let nepřístupný. Bohužel pro něj. Protože právě mladší generace, která ještě více sní a méně kritizuje, by mohla být publikem, které Frankensteina ocení. Pokud nejste opravdu skalní příznivci žánru, nebo alespoň některého z herců, je možné, že se v kině nebudete moci smířit s částkou, kterou jste nechali na pokladně. Nicméně jako „movie“ na uvolněný páteční večer ve dvou by „Frankie“ postačit měl. Grimasy Billa Nighyho, Sexy blondýnka Strahovski pro pány a vypracované tělo Eckharta, který na sobě pro roli očividně pracoval pro dámy, budou spolu s chrliči dostatečným materiálem pro DVD projekci doma.

CSFD  IMDb

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

USA / Austrálie, 2014, 92 min
Režie: Stuart Beattie
Scénář: Kevin Grevioux, Stuart Beattie
Kamera: Ross Emery
Hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek Hrají: Aaron Eckhart, Yvonne Strahovski, Deniz Akdeniz, Bill Nighy, Jai Courtney, Miranda Otto, Chris Pang

Únor 10, 2014

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *