Kniha Rozbor filmu přináší efektivní návod k divácké zkušenosti
Filmová teorie je opět o jednu zajímavou publikaci bohatší. Kniha Radomíra D. Kokeše „Rozbor filmu“ přichází na pulty knihkupectví.
Kdo je alespoň zhruba obeznámen s Kokešovou prací, ví, že se jedná o jednoho z průkopníků neoformalistické analýzy na domácí internetové scéně. Ta poskytuje možnost zkoumat film z vědeckého hlediska, stran výstavby vyprávění. Čtenář se přitom nemusí obávat příliš složité teorie, neboť jak neoformalismus samotný, i Kokešův přístup je srozumitelný a otevřený širokému spektru čtenářů. Na své si tak přijdou nejen akademici, ale i čistě filmoví fandové. Ostatně jak říká anotace:
„Proč se vlastně zabývat analýzou filmu? Tato kniha vychází z předpokladu, že schopnost porozumět filmové výstavbě zásadně posiluje rovněž každodenní diváckou zkušenost. Cílem Rozboru filmu přitom není na zvídavé analytické otázky jen odpovídat, ale naučit se je i klást. Názornost výkladu posilují stovky konkrétních příkladů i řada zevrubnějších rozborů známých i méně známých filmových děl, jako jsou třeba Tenkrát na Západě (1968), Král Šumavy (1959), Krvavá neděle(2002),Kdo chce zabít Jessii? (1966) nebo Titanic (1997). Díky srozumitelnosti a zároveň komplexnosti je kniha určena širokému okruhu čtenářů: od milovníků kinematografie přes začínající filmaře až k uchazečům o studium uměnovědných oborů a filmových studií.“
Kniha „Rozbor filmu“ je ke koupi od 27.5. 2015 za 350 Kč. Než se rozšíří na ostatní prodejny, můžete ji o něco levněji pořídit zde.