Krotitelé superhrdinů, návrat vraždící panenky a vládce lousianských bažin

Tento týden bylo trailerů docela dost. Představili se komiksoví The Boys, uzřeli a uslyšeli jsme novou verzi Chuckyho a zahlédli titulní postavu seriálu Swamp Thing.

Komiks Gartha Ennise Banda je v podstatě zosobněním všeho, co představuje jeho tvorba. Násilí, černý humor, barvité nadávky, macho postavy a otevřené pohrdání superhrdiny. Série se odehrává ve světě, kde jsou superhrdinové běžnou záležitostí. A nejsou to milí lidé. Veskrze jsou to sobečtí, bezohlední hajzlové, kteří bez okolků ventilují sexuální frustrace, mocenské choutky a touhu po násilí. Proto existuje tajná vládní jednotka, nazvaná Banda, jejímž úkolem je držet superhrdiny na uzdě. Příběh sledujeme očima nového člena týmu, jenž během superhrdinského zásahu přišel o přítelkyni. Skrze něj poznáváme šéfa týmu Billyho The Butchera, jenž má hodně osobní důvod, proč superhrdiny nenávidět.

Trailer v podstatě vystihuje ducha komiksu. Zobrazení superhrdinové jsou docela očividné parodie na konkrétní komiksové hrdiny, které mluví sprostě a provozují divné sexuální praktiky. Do toho sledujeme ultradrsného Karla Urbana v roli Billyho, který chce dát arogantním nadlidem výprask. Tak, jako vypadá trailer, vypadá v podstatě i původní komiks. Dá se tedy očekávat, že o moc víc nebude ani v novém seriálu. 

O dost zajímavěji vypadá trailer na reboot Dětské hry. V původním filmu dostane malý Andy k narozeninám panenku, do které se předtím vtělil duch vraždícího černého mága. V nové verzi nás čeká menší update – panenka je obdařena umělou inteligencí, která nějakým způsobem selže.

V osmdesátých a devadesátých letech nás mohla děsit černá magie nebo duchové, v současnosti převládá strach z digitálních technologií, z uvědomění, že náš život mají pod čím dál větší kontrolou stroje. Ty nejen že vědí o každém našem kroku, ale řídí i vše, co souvisí s naším přežitím. Nová Dětská hra tento strach bude zřejmě reflektovat. Chucky se totiž podle všeho může hacknout téměř do čehokoli, a tak své oběti v traileru zabíjí pomocí počítačem řízených aut, dronů nebo systému v domácnosti. Samozřejmě je to ale pořád Chucky, takže dojde i na klasické plížení s kuchyňským nožem. Na chvíli uvidíme i Chuckyho tvář, která se zase tak moc nezměnila, kromě toho, že je tentokrát digitální. 

Nejskromnějším teaserem týdne je upoutávka na seriál Swamp Thing. Ten se bude odehrávat ve stejném fikčním světě, jako Titans Doom Patrol. Hlavním hrdinou je vědec Alec Holland, jenž vyvíjí látku urychlující růst rostlin. Jeho výzkum v louisianských bažinách překazí mocichtiví padouši, kteří chtějí látku pro své účely. Konflikt skončí vraždou Alecovy sestry a zároveň kolegyně a jeho zraněním. Vlastní látkou potřísněný vědec se ukryje v bažině, kde zmutuje v humanoidní rostlinu s nadlidskou silou a schopností regenerace. Původní komiksová série se počítá na čtyři etapy, podle jejích autorů. První etapa byla v podstatě béčkovým hororem, Bažináč se potkával s jinými monstry a zároveň sám působil jako tragické monstrum. Tato etapa se dočkala filmové adaptace Wese Cravena Msta příchozího z močálu. Poté se ale série chopil Alan Moore (Watchmen, Liga výjimečných, V jako Vendeta), a komiksu dal mystický a filosofický ráz. Bažináč prochází různými žánry, styly vyprávění i existenciálními otázkami všeho druhu. Odhalí svůj v podstatě mystický původ a stane se v zásadě bohem. Série si držela hororový nádech, pohrávala si ale i s možnostmi space opery nebo superhrdinského komiksu. Bažináč není superhrdinou, ale postupně všemocnou bytostí, která si nepřeje nic víc než žít v klidu. Jeho úděl mu to samozřejmě neumožní. Jestli seriál bude podobná pecka, to se ještě rozhodne. 

Duben 19, 2019