Letní filmová škola v rytmu flamenca… i s Gondrym

Jubilejní 40. Letní filmová škola začíná už za tři měsíce a proto je načase si představit rámcový program, který byl zveřejněný právě na stránkách oblíbeného festivalu.

Gondry

Jako vždy nebude chybět kategorie nazvaná FOKUS, která se letos bude zaměřovat na španělskou kinematografii. Konkrétně se můžeme těšit na vyobrazení specifik pravého „španělství“ a nemála národních stereotypů jako jsou býčí zápasy, flamenco či proslulý „iberský machismus“. Zcela jistě tak budou k vidění filmy např. režiséra Luise G. Berlangy, který se kulturními zvláštnostmi ve své tvorbě zabýval. Se Španělskem dále bude souviset i cyklus Inventura. Konkrétně půjde o španělské horory, jež budou vyhrazeny na speciální půlnoční projekce. Těšit se můžeme na řadu bizarností s béčkovými názvy jako je např. Kanibalský sex (Jesús Franco, 1980) či Útok slepých mrtvol (Amando de Ossorio, 1973). Pokud nás u Berlangy čeká divoká roztančenost, u tzv. Půlnočních delikates nás čeká znásilnění těchto tradic.

Sekci Retrospektiva letos zahrne Michel Gondry, kde se seznámíme s jeho hravými komediemi a bizarními a fantazijními fikčními světy. Francouzský tvůrce, proslulý zejména filmem Věčný svit neposkvrněné mysli (2008) či na loňském karlovarském festivalu uvedenou Pěnou dní (2013) nás jistě ve svých filmech opět oslní svou formální originalitou.

U tradičního Visegrádského horizontu nás čeká retrospektiva experimentálního, resp. avantgardního filmaře Alexandera Hackenschmieda. Dále se budou odhalovat taje sci-fi snímků z Polska, Maďarska a Československa. A nakonec se visegrádský cyklus zaměří – vedle toho nejlepšího, co s v těchto zemích urodilo – také na mladou, talentovanou autorku Zuzanu Piussi, jež se soustředí na pro společnost citlivá témata (národní identita, politika či postavení homosexuálů ve společnosti.

Dočkají se i fanoušci Miroslava Krobota, jemuž bude věnována sekce Zvláštní uvedení. Letní filmová škola ovšem nezapomíná i na velká výročí. Letos uplynulo 90 let od narození Oldřicha Lipského, na nějž se zaměří Letní kino.

Duben 26, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *