Mission: Impossible – Fallout (2018): Dokonalá akční jízda, která neztrácí dech – recenze

Páté pokračování Mission: Impossible s podtitulem Fallout hlásí návrat elitního agenta Ethana Hunta ve vrcholné formě. Kvůli snímku si představitel hlavní role Tom Cruise udělal oprávnění k pilotování helikoptéry, a dokonce si skočil z letadlo z výšky přes osm kilometrů. Vyplatilo se mu nasazení vlastního života, aby přesvědčil diváky, že nepatří do starého železa?

Od zadržení Solomona Lanea (Sean Harris) uběhly dva roky. Ethana Hunta (Tom Cruise) trápí noční můry a obava, že jej měl raději zabít. V nové misi musí ikona IMF získat plutonium, které chtějí použít k nastolení nového řádu zbylí agenti Syndikátu, kterému Lane vévodil. Ethan Hunt se tak musí s Lanem opět utkat, aby nadobro zahnal noční můry a zabránil celosvětové katastrofě, při níž by zemřelo nespočet lidí.    

Ačkoliv se režisér McQuarrie nechal slyšet, že není zapotřebí vidět předchozí díly, tak by diváci na jeho radu neměli dát. Fallout totiž navazuje na předešlý, nutno podotknout, vynikající Národ grázlů od stejného tvůrce. Ano, tušíte správně, pátý a šestý díl jsou si podobné jako vejce vejci. Režisér však oproti předešlému filmu nabídl mnohem propracovanější akční scény, jež do snímku bezvadně zapadaly. Není to tedy tak, že se jedná o bezduchou přehlídku sebevražedných kousků nestárnoucího Toma Cruise.  

Sázka na fyzickou akci se vyplatila už v minulém snímku, tady ji divák dostane minimálně dvakrát tolik. Akční scény jsou díky propracované choreografii z ranku Johna Wicka přehledné a místy surové. Při sledování těchto sekvencí si až člověk pomyslí, proč to všechno ti tvůrci dělají, když momentálně frčí CGI a rychlý střih, který má vtáhnout diváka do děje. Fallout jde přesně opačným směrem, připomínající 90. léta. A samozřejmě tomu pomáhá již zmíněný Cruise, jenž nasazuje vlastní život, aby výsledek vypadal přesvědčivě. Nic zkrátka nepotěší filmového fanouška tak, jako když vidí hlavního představitele akčního filmu provádět bláznivé akční sekvence úplně sám, nebo s minimální pomocí kaskadéra.

Fallout šlape skvěle také díky scénáři, který sesmolil, stejně jako v případě pátého dílu, sám McQuarrie. Ačkoliv se může někomu zdát, že jde opět o nastolení nového světového řádu, není tomu tak. Jak naznačuje samotný podtitul šestého dílu, Fallout (česky dopad, následek) je i velmi osobním snímkem, což filmu dalo perfektní šmrnc a potvrzení, že Ethan Hunt je také jenom člověk, jenž má své slabiny. McQuarrie to při psaní scénáře moc dobře věděl a dal si na tom záležet. Scéna, v níž Huntův kolega Luther vypráví špionce Ilse minulost svého kolegy a hlavně přítele, jen předešlou tezi potvrzuje.  

Opomenout nelze ani všudypřítomnou nadsázku a decentní humor. Tvůrcům je zkrátka jasné, že točí snímek inspirovaný seriálem ze 60. let, který se rovněž nebral příliš vážně, proto je závěrečná scéna vyloženě lahůdka. Vaší misí, pokud se ji rozhodnete přijmout, je akceptování pravidel, podle kterých série Mission: Impossible šlape od třetího dílu. Pokud na ně nepřistoupíte, pak nedokážete ocenit kvalitu tohoto dílu. Fallout je vrcholem série, který se bude překonávat velmi těžko.

Očekávání se naplnila v plné výši. McQuarrie a Cruise opět dokázali natočit inteligentní, oldschoolovou akční pecku, která hýří nápady a neuvěřitelnými scénami, a přitom zůstali nohama na zemi. Oslava poctivé filmařiny trvající 147 minut ani na moment nenudila, ba naopak. Každou scénou se jen a jen překonávala a vyústila v jedno z nejlepších finále vůbec. 

CSFD  IMDb  Kinobox.cz

 

Srpen 1, 2018

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *