Muppets Most Wanted – Maňásci jedou na turné – recenze

Protože Mupeti nejsou v našich končinách kdovíjak známí, neškodí připomenout, o co vlastně jde. Na počátku byl animátor, režisér a vodič loutek Jim Henson (natočil např. snímky Labyrint či Temný krystal), který přišel s nápadem na loutkový televizní pořad s názvem The Muppet Show, jehož variace v podobě Sesame Street (pod názvem Sezame, otevři se) běžela i u nás v televizi, na rozdíl Mupetů (kterých je mnoho desítek a vévodí jim žabák Kermit a prasnice Piggi). Protože jde o záležitost ze 70. let, vyrostly na nich přinejmenším dvě generace diváků.


la_ca_1219_muppets_most_wanted

Technicky je to provedeno tak, že jednotlivé postavy jsou skutečně precizně vytvořené návlekové loutky, které mají loutkovodiči navlečené na rukou a prsty pohybují s jejich hlavou a ústy, přičemž kamera je zabírá vždy jen od pasu nahoru, aby loutkovodič ani jeho ruka nebyli vidět. Případně jsou loutky na drátech a provázcích, které jsou digitálně retušované.

Přestože Jim Henson byl Američan, humor Mupetů je relativně dost v britském stylu (připomíná např. Monty Pythons) a obsahuje gagy jak pro nejmenší děti, tak vtipy pro děti již odrostlé a až sofistikované narážky a meta-humory pro dospělé, tudíž jsou skutečně univerzální. Kromě televizní show vzniklo i několik celovečerních filmů, které byly poměrně úspěšné po celém světě (ale ne u nás, přestože některé z nich byly k sehnání na VHS). S nástupem nového tisíciletí (a s odkoupením práva na Mupety společností Disney) to šlo s jejich popularitou strmě dolů. Ovšem to se změnilo před třemi lety, kdy se několik fanoušků původního seriálu (zejména James Bobin, Nicholas Stoller a Jason Segel) rozhodli natočit nový celovečerní film o tom, jak se Mupeti snaží po letech svolat všechny své členy, dát dohromady původní tým a uspořádat obrovské vystoupení, které by jim zajistilo dostatek peněz na záchranu svého bývalého studia. Film se jmenoval jednoduše Mupeti a běžel i u nás v kinech, velké návštěvnosti se však netěšil. A letos vzniklo pokračování, které se do naší distribuce už ani nedostalo. Bohužel. Přestože co do humoru, zpracování a počtu slavných živých osobností v těch nejmenších roličkách nijak nezaostává za svým předchůdcem.

funny-new-trailer-for-muppets-most-wanted-outrage-social

Příběh je tentokrát o tom, že Mupeti se připravují na obrovské turné po Evropě, které jim zajišťuje agent jménem Dominic Badguy (což je ovšem z francouzštiny, takže se to čte „bedžé“ a znamená to „dobrý člověk“, a hraje ho Ricky Gervais). Nicméně zdání klame a Dominic je opravdu padouch, který je spřažen s nejnebezpečnějším a nejhledanějším zločincem na světě (který vypadá shodou okolností úplně stejně jako vůdce Mupetů Kermit) a společně hodlají realizovat plán, v němž pošlou do vězení skutečného Kermita a turné využijí jako zástěrku k loupežím v hlavních evropských městech (které zakončí tou úplně největší loupeží ze všech).

Jason Segel, který hrál hlavní lidskou postavu v předchozím filmu, se v tomto pokračování nevyskytuje. Nicméně vyskytuje se tu Walter, jeho mupetí bratr, který si jako první (a jako jediný) všimne, že Kermit (ten vyměněný) má zásadně jiný přízvuk a chová se tak nějak divně. Když se ho pak falešný Kermit rozhodne zbavit, tak ostatním Mupetům oznámí, že se Walter bohužel rozhodl od nich odejít. Ostatní Mupeti na to reagují takto: „To je ale škoda, zrovna jsme nedávno dotočili film o tom, jak se mezi nás dostal…“

A scene from the new movie 'Muppets Most Wanted'

To je ale jen jeden z mnoha případů meta-humoru v tomto filmu, který je doslova po okraj narvaný ohromným množstvím inteligentních vtipů a neuvěřitelně vyvedené a promyšlené legrace na všech možných úrovních. Spousta humoru plyne například i ze značného počtu cameí slavných hereckých hvězd, které se vždy objeví se správným načasováním, např. během vystoupení Mupetů v Berlíně: „A nyní přichází Christoph Waltz, který vám zatancuje waltz.“ Kde jinde byste také narazili na scénu, v níž plyšový žabák trénuje divadelní taneční choreografii s Dannym Trejem a Tomem Hiddlestonem v sibiřském gulagu, ve kterém dělá strážného Stanley Tucci?

Nevýhoda oproti předchozímu dílu a jeden z hlavních nedostatků filmu spočívá v tom, že místy je děj až příliš naivní a „dětský“ se spoustou morálních poselství, což mu chvílemi ubírá na zábavnosti a na celkové atmosféře, která je o něco temnější než v jedničce. A Ricky Gervais infantilně přehrává, což působí v kombinaci se zpívanými scénami obzvlášť bolestně (ano, film je také muzikál). Tina Fey je zas se svým nepřesvědčivým ruským přízvukem nesmírně otravná.

Mupets: Most Wanted jsou stejně jako předchozí film technicky dokonalí a vizuálně nesmírně působiví, od výpravy až po do detailu vyvedené kostýmy. Jde o film bezelstný, nesmírně vtipný a roztomilý, který dokáže vykouzlit úsměv na rtech, polechtat bránici (smál jsem se mnohokrát nahlas) a dojmout. Je ideálním rodinným filmem, který si užijí děti i jejich rodiče. Respektive užili by si ho, kdyby se kdy objevil v české distribuci. Takhle si ho užijí hlavně dospělí, kteří si ho seženou alternativní cestou (např. přes Amazon), a kteří ocení inteligentní humor, sofistikované parodie všeho možného a originální anglické znění.

CSFD  IMDb  Kinobox.cz

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

USA, 2014, 112 min
Režie:
James Bobin
Scénář: James Bobin, Nicholas Stoller
Kamera: Don Burgess
Hudba: Christophe Beck
Hrají: Ricky Gervais, Ty Burrell, Tina Fey, Tom Hiddleston, Christoph Waltz, Debby Ryan, Danny Trejo, Ray Liotta, Usher Raymond, Frank Langella, Til Schweiger, Dexter Fletcher, Peter Serafinowicz, Sean ‚P. Diddy‘ Combs, Céline Dion, Hazel D´Jan, Sam Creed, Julian Seager, Hazuki Katō, Ross Lynch, Karol Steele, Bridgit Mendler

Září 1, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *