Naslepo za cílem reklamy… aneb Animotéka začala ve Scale

Minulý týden, ve čtvrtek 18. září proběhl první večer konající se v rámci dalšího projektu tzv. studentského kina v brněnské Scale. Projekt s názvem Animotéka je již třetím takovým v rámci studentského kina. V něm jde předně o vyzkoušení veškerých činností, jež dramaturgické snažení může obnášet.


film-6470-medium

Do jisté míry byla úvodní akce Animotéky vstřícným krokem k (potenciálnímu) diváctvu. Využila v poslední době oblíbený koncept „Naslepo“. V něm diváci, nevědouc na jaký film skutečně přichází, nezaplatí zprvu vůbec nic, až poté podle spokojenosti s výběrem přispějí dobrovolným příspěvkem. Přiměřený populismus zafungoval a z naplněného sálu během projekce filmu Temný obraz Richarda Linklatera uprchlo naprosto stopové množství lidí. U nich bylo pravým důvodem úprku z kina velmi pravděpodobně zjištění, že animovaný film ne vždy znamená „pixarovku“, rozuměj zábavu pro celou rodinu.

Obraz a vlastně i sál byly ovšem jediné temné prvky v organizaci celé události. Ten jinak „prosvětlily“ vhodné doplňky. Během předprogramu hrála v předsálí kapela Kushumbend, jež naplňovala představu konceptu kina jako komplexní události, kdy zdaleka nejde jen o konkrétní filmové promítání, ale i o rožšíření prostoru i mimo sál a jeho využití skrze další součásti (brněnského) kulturního kontextu. Relativně bohatý program (ve smyslu umělecko-formální různorodosti) pak po projekci samotné doplnila ještě divadelní hra Svět podle Fagi od nezávislé a alternativní skupiny DNO z Hradce Králové.

Na vypátrání ústřední linie mezi jednotlivými body programu ale nesejde. První večer byl pro Animotéku ve znamení seznamování se doposud nepoznanou zkušeností, jež byla jen a pouze členkám a členovi zprostředkovávána jejich někdejšími „kolegy z branže“. Pokud byl pro Animotéku začátek náročného plnění dramaturgického plánu víceméně o vyplnění počátečního programového prázdna, tak lze misi označit jako splněnou a veskrze suverénně zvládnutou. Programová nesoudržnost je pro ni obhajitelná v tom smyslu, že hlavním předpokladem bylo uvést a propagovat Animotéku jako ambiciózní a životaschopný počin. Mise splněna.

Září 23, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *