Ocelová přilba (Steel Helmet) – Poprvé v korejské válce – Válečné filmy

Černobílý snímek režiséra Fullera, pyšnící se prvenstvím stran tématu. Jedná se totiž o vůbec první válečný film, zasazený do období korejské války. Ta vypukla pouze několik měsíců předtím, než se začalo s natáčením. Pro režiséra zároveň šlo o první podnik na poli žánru, jemuž zůstal následně věrný i v dalším průběhu své kariéry.

 Ještě v témže roce stihl, rovněž korejské, Fixed Bayonets! (1951), z jeho dalších věcí můžeme zmínit Merril´s Marauders (1962) nebo Big Red One (1980) s Lee Marvinem v hlavní roli. Fuller sám byl válečným veteránem, během II. světové války se účastnil řady akcí, včetně vylodění na Sicílii, Normandii a bojů v Československu. Mnohé ze svých zkušeností, např. osvobození koncentračního tábora v Sokolově, následně využil ve svých válečných filmech.

steel_helmet

Jeho žánrová prvotina nabízí velmi prostý příběh. Zkušený seržant Zack (Evans – hrál i ve zmíněných Fixed Bayonets!), pamětník bojů v Evropě, přežije jako jediný ze své jednotky a v doprovodu malého korejského chlapce se snaží dostat do bezpečí. Následně narazí a přidá se ke skupině amerických vojáků, kteří si vybudují pozorovací stanoviště v buddhistickém chrámu, odkud navigují dělostřeleckou palbu a snaží se udržet proti nepřátelským silám.

Podobně jednoduché je i provedení filmu. Fuller měl k dispozici 104 000 amerických dolarů, tedy nijak ohromující částku. Celý snímek nakonec natočil za deset dní, za využití překližkového tanku a dvaceti pěti komparsistů, studentů Kalifornské univerzity v Los Angeles. Vzhledem k nízkému počtu dostupných „vojáků“ například nezbylo jiní řešení, než aby si oněch dvacet pět lidí zabojovalo jak na americké, tak na komunistické straně.

Nepřekvapivě došlo i na použití dobových záběrů, s největší pravděpodobností z II. světové války. Sluší se ale dodat, že k tomuto postupu se v padesátých letech naprosto běžně uchylovaly i snímky s mnohem štědřejšími rozpočty. Bohužel, zasazení archivních materiálů skýtá úskalí v podobně často odlišné (= horší) kvality obrazu, což je v konečně podobně filmu činí velmi nápadnými.

steel_helmet_2

Skromnějším dojmem působí i některé další aspekty snímku, ideální například nejsou některé, diváka spíš nudící, dialogy mezi jednotlivými vojáky. V tomto ohledu jim do karet nehraje nikterak oslnivé herectví většiny představitelů mluvených rolí. Nicméně Fuller tady občas dokáže překvapit, jako třeba v, pro začátek padesátých let dost netypickým, otevřeným hovořením o rasismu ve Spojených státech během dialogu zajatého Korejce a černošského vojáka.

Svůj boj s časem naopak prohrály pokusy o odlehčení některých situací humornými scénkami, kde figuruje především holohlavý voják, toužící po obnovení vlasového porostu. Prakticky všechny momenty na toto téma jsou spíš než cokoliv jiného otravné a současný divák nad nimi s největší pravděpodobností opovržlivě mávne rukou. Snímek ale stále skrývá v rukávu jeden trumf, který dokáže zachránit mnohé.

Jedná se o postavu hlavního hrdiny, seržanta Zacka. Vousatý, nabručený voják v prostřelené přilbě zůstává nejnápadnější postavou celého příběhu. Bez patřičné úcty k autoritám v podobě důstojníků prochází dějem a za všech okolností ví, co a jak správně udělat. Zároveň se k tomu ještě musí starat o korejského hocha, který si sice od něj vyslechne svoje, ale stejně se, obtěžkám dvěma ukořistěnými puškami, vleče za svým novým idolem.

Zack představuje na svou dobu skutečně zajímavou figuru a jako takový si v galerii filmových seržantů určitě zaslouží své pevné místo. Právě díky němu má Steel Helmet určitý potenciál i v dnešní době a není pouze lacině natočeným, zastaralým válečným filmem. A navíc, první snímek o korejské válce mohl být opravdu jenom jeden…

CSFD  IMDb

[starreview tpl=16 size=’30‘]

USA, 1951, 85 min
Režie: Samuel Fuller
Hrají: Gene Evans, Robert Hutton, James Edwards

Leden 12, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *