Out of the Furnace – Nemastné drama s neslanou zápletkou – Mimo kino

Když se divácká obec dozvěděla o tom, že thriller Scotta Coopera Out of the Furnace (s poněkud zavádějícím názvem slovenských kolegů „Oheň ohňom“)  v našich kinech promítán nebude, objevilo se několik rozčilených vzkazů směrem k distributorovi. Vždyť film, ve kterém figurují taková herecká  (Christian Bale, Forest Whitaker, Casey Affleck, Zoe Saldana, Woody Harrelson, Willem Dafoe) a producentská (Ridley Scott, Leonardo DiCaprio) jména přeci zákonitě musí být v naší kinodistribuci. Evidentně nemusí, a co je na tom nejironičtější – jednalo se z pohledu českých distributorů o správné řešení. Proč? Protože Out of the Furnace není striktně ani festivalovým filmem, ani mainstreamovým filmem a v konečném důsledku nemá jasně danou cílovou skupinu. Jakoby si tvůrci od každého přístupu vzali postupy, promíchali je a naservírovali divákovi, který zmaten z tohoto mixu neví, na co se zaměřit.


hero_11-out-of-the-furnace

Nejpalčivější problém celého filmu je patrný v neurčitosti postav a načrtnutých témat. Je film o pomstě? Je film o jednom životním osudu? Je film o maloměšťáckém životě? Je film o poválečném syndromu? Je film o bratrském poutu? Je film o fungování podsvětí? Všechna tato témata jsou sice v Cooperově snímku silně zastoupena, ale přeci jen nejsou dostatečně rozvinuta v celé stopáži. Příběh ve zkratce vypráví o milujícím manželovi, bratrovi a synovi, který se snaží vše vyřešit v klidu, všude pomáhá a dře v práci, aby se jeho blízké okolí mělo dobře. Zkrátka muž, jenž až nechutně trpí mirkodušínovským komplexem. Stačí však jedna chyba (autonehoda) a vše se tomuto dobrákovi začne hroutit. Zvlášť, když jeho bratr (jenž se mimochodem vrátil z války) dluží pořádný balík peněz i na místech, na kterých by se dlužit nemělo. Začíná přituhovat a bratrské pouto vyvstávat na povrch.

Scénář se zkrátka a dobře vyžívá v utrpení hlavní postavy, čímž si jen obhajuje její následné činy, které jsou na morální hranici (byť jde o bohapustou klasickou pomstu). Russell Baze (Christian Bale) tak musí postupně přijít o otce, ženu a bratra, aby mohl zabít drogového násilníka, který je po celou dobu filmu vykreslen jako ta největší svině. Ehm? Satisfakce se příliš nekoná, zvraty neexistují a divákovi nezbývá nic jiného než se kochat hereckými výkony, zákoutími špinavého maloměsta a může zaregistrovat hudební podkres či výraznou práci se střihem. Na nic jiného totiž Out of the Furnace nenaláká.

Pokud bych měl mluvit konkrétněji, střih velmi dobře ukazuje kontrast obou bratrů (paralelní montáž) a snaží se i o záměrně matoucí křížový střih (vpadnutí do domu narkomanů vs. užívání drog Harlana DeGroata). Patrně nejinovativnější střihovou složkou je časový vztah mezi různými záběry. V různých částech se totiž vyprávění posune jedním ostrým střihem v čase a divák se pak díky dialogům a kontextu dozvídá, kde přesně se v příběhu ocitá a jak se pozměnily vztahy mezi postavami. Úplně vypuštěný je tedy soudní proces s Bazem, úmrtí jeho otce či počátek vztahu Leny s Wesleym. Na chvíli je tedy film svěží a diváka baví hádat souvislosti a zjišťovat nové události. Mimoto je však Out of the Furnace silně přímočará filmařina, která nemá šanci překvapit, zaujmout či pobavit.

CSFD  IMDb  Kinobox.cz

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

USA / Velká Británie, 2013, 116 min
Režie:
Scott Cooper
Scénář:
Scott Cooper, Brad Ingelsby
Kamera: Masanobu Takayanagi
Hudba: Dickon Hinchliffe
Hrají: Christian Bale, Zoe Saldana, Woody Harrelson, Willem Dafoe, Forest Whitaker, Casey Affleck, Sam Shepard, Boyd Holbrook, Tom Bower, John W. Iwanonkiw, Tommy Lafitte

Červenec 28, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *