Pět let se seriálem Misfits (Zmetci)

V prosinci definitivně odzvonilo jednomu z nejoblíbenějších britských seriálů o partičce mladistvých delikventů, kteří se potkají na veřejně prospěšných pracích v kulturním centru a při podivné bouřce získají superschopnosti. Misfits začínali v roce 2009 a okamžitě si získali zástupy fanoušků. První série se zrodila v sestavě Nathan (Robert Sheehan), Simon (Iwan Rheon), Kelly (Lauren Socha), Alicia (Antonia Thomas) a Curtis (Nathan Stewart-Jarett). Bohužel ale ani představitelé hlavních postav seriálu nejsou žádní svatoušci, takže seriál z různých důvodů postupně opouštěli. Například Lauren Socha seriál opustila kvůli jistým oplétačkám se zákonem. Zdálo se, že odchod téměř všech a nakonec i všech původních postav seriál položí, ale od 3. série hlavního úchyla Nathana nahradil Rudy Wade v podání výborného Josepha Gilguna. Rudy s ostatními udržel krok a ve finále všechny dost možná i převálcoval díky své schopnosti, tedy třem osobnostem v jedné. Vezměme to ale popořádku.

misfits

V první sérii všichni výše zmínění získali jisté superschopnosti, od neviditelnosti, přes cestování v čase či telepatii až po nesmrtelnost. Nathan přespává v kulturáku, zabíjí svého probačního, Alicia se poflakuje s Curtisem, zabíjí svého probačního… taková rutina. Ve druhé sérii se začíná objevovat nová postava Setha, který obchoduje se schopnostmi. Weird kid Simon má druhou osobnost, Nathan přebírá úplně novou životní roli a díky Sethovi si zmetci udělají pěkný zmatek ve schopnostech a nakonec by rádi zpět ty své původní. A to bude oříšek. Druhou sérii kupodivu nový probační přežije od začátku do konce. První série nastavila laťku hodně vysoko, netřeba očekávat čert ví jaké efekty a triky, ale u první série Misfits si člověk říkal, že tenhle seriál má osobnost. Od žargonu po děj je to něco dříve nespatřeného. S postupem let seriál různě chátral a rozděloval fanoušky na dva tábory. V první sérii (a vlastně i ve druhé) ale ještě všichni nosili trička s nápisem: „I f***in‘ love Misfits“. Zároveň je ale konec druhé série zásadním mezníkem seriálu, neboť jej opouští tahoun Nathan v krátkém díle Vegas Baby.

 Třetí série logicky přináší novou postavu – na řadu tak přichází Rudy Wade, v mnoha ohledech ještě větší prasák, než byl Nathan. Třetí série vlastně začíná být hodně o Rudym, Kelly se zabouchne do Setha, Hitler se zmocní mobilu, Curtis má trochu krizi pohlavní identity, čili opět rutina ve stylu Misfits. V této sérii přichází také (ne)čekaná umrtí kvůli změně obsazení. Osobně mám potetovaného Rudyho dokonce raději než Nathana (byl tu první, já vím). Líbí se mi jeho frky, to, že si nebere servítky před nikým a před ničím a jednu ruku na srdce a druhou na Bibli – Gilgun není prvoplánový krasavec jako slaďoušek Sheehan, takže si může dovolit daleko víc a budete mu to věřit.

misfits2

Čtvrtá série přináší absolutní obměnu postav, z prapůvodních zůstává pouze Curtis a nováček z minulé série Rudy. Přibudou dvě nové postavy – Finn, který má asi nahradit Kelly, alespoň podle nesrozumitelného přízvuku (asi Skotsko, sorry) a Jess, prostořeká slečna, nápadně podobná Alicii. Čtvrtou sérii už bohužel probační nepřežije, popravdě  byl ze všech probačních nejnormálnější. Nový probační je nejspíš sbírkou poruch osobnosti, nejrůznějších úchylek a deviací. Navíc ve čtvrté sérii umírá i jedna z hlavních postav, zase. Ale přibudou další dvě nové – rusovlasá Abbey a Alex – sexy barman. Ten je bouřkou doslova a do písmene postižený a upřímně řečeno jeho problém je směšný, daleko za hranicí trapnosti a vážně netuším, jak moc pod vlivem drog a alkoholu museli scenáristé být, aby vymysleli něco takového. Nutno říct, že ve finále Alexův problém do kontextu zapadá a dává (byť ten nejujetější) smysl.

Pátá série je pomalé a jisté loučení se s celým seriálem. Postupné uzavírání všeho, co nebylo uzavřené. Alex navíc díky svému zranění podstoupil transplantaci plíce, čímž získal schopnost dárce. Může z lidí dostat schopnost souloží. A pokud jste si ve čtvrté sérii říkali, že má chudák Alex problém, tak v páté sérii je absolutně v háji. Na Matta Stokoa, hrajícího Alexe, padlo to nejhorší za pět sérií Misfits a tleskám mu za to, že takovou hovadinu zahrál se vší grácií. Schopnost dostat z lidí jejich schopnost souloží je totiž asi nějaká znouzectnost, scenáristy už nic osobitě vtipného nenapadlo, tak tam plácli tu největší absurditu ze všech. Všechny ale nakonec kýčovitě spojí záchrana světa. Misfits se totiž musí stát opravdovými superhrdiny a chránit svět. Více patosu už v závěru celého seriálu být nemohlo, ale mě osobně by asi více štvalo, kdyby celý seriál skončil hromadným úmrtím všech postav nebo něčím podobným – zbytečným znásilněním děje.

Závěr seriálu se podle mě, člověka, který na seriál netrpělivě čekal a sledoval ho od prvního dílu, opravdu povedl. Uzavřel vše, co jsme chtěli mít uzavřené a nechal otevřenou jedinou věc, která by se mohla stát odrazovým můstkem třeba pro film. Misfits film? Hmm… sounds lovely!

CSFD  IMDb

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

Režie: China Moo-Young, Tom Green, Tom Harper, Wayne Yip a další
Scénář: Howard Overman
Hrají: Robert Sheehan, Nathan Stewart-Jarrett, Antonia Thomas, Lauren Socha, Iwan Rheon, Alex Reid, Dexter Fletcher, Michelle Fairley, Amy Beth Hayes, Joseph Gilgun, Nathan McMullen, Karla Crome, Matt Stokoe, Zawe Ashton, Jessica Brown Findlay, Craig Parkinson, Matthew McNulty

Březen 3, 2014

  • OMG Lauren neni ze Skotska! Kdyz uz neco pisu, zjistim si potrebne podklady. Boze muj to je amaterstina zas.

    • Možná by stačilo číst s porozuměním – „Finn, který má asi nahradit Kelly, alespoň podle nesrozumitelného přízvuku (asi Skotsko, sorry)“. Ta připomínka se týká Finna! Takže ty nepiš nic o amatérštině.

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *