Plastic Man, Avengers a hororový Superman

Superhrdinská tematika z kin jen tak nevymizí. A tak tu máme muže, který se umí pořádně natáhnout, důkaz, že vychovávat Supermana může být opravdu horor a samozřejmě trailer na nové Avengers.

Warner bros. pověřilo víceméně neznámou scenáristku Amandu Idoko (seriál The Mayor), aby zpracovala příběh u nás víceméně neznámého superhrdiny Plastic Mana. Nebo spíš anti-hrdiny. Stejně jako Deadpool nebo Venom (nebo víceméně i Spawn), i Patrick O’Brian, řečený Eel (úhoř), je zpočátku zločinec. Konkrétně profesionální zloděj. Při jedné nevydařené loupeži je ale postřelen a jak už to tak bývá, pokryt neznámou chemikálií. Díky tomu získá v podstatě stejné schopnosti, jako Reed Richards z Fantastické čtyřky. Může části svého těla libovolně natahovat nebo tvarovat. Eel se nakonec rozhodne, že se bude snažit konat dobro, a na ztřeštěná dobrodružství je zaděláno. Spíš než plížení po nocích a dvojí identitě dá Plastic Man přednost oficiální cestě a přidá se k policejnímu sboru, kde využívá své schopnosti. Superhrdina, který přímo pracuje pro policii, je docela vzácnost, a filmový člen Justice League, který vsází na humor, vlastně také. To se ale postupně začíná měnit. Když to DCEU nevyšlo s mramorově vážnými nadlidmi, zkouší to teď cestou humoru. První vlaštovkou byl nepokrytě spider-manovský Flash, který se ve filmové Lize spravedlnosti staral o humornou složku. V dubnu zavítá do kin Shazam!, superhrdina s duší dvanáctiletého kluka. Warneři to teď nejspíš budou zkoušet hrát na komediální notu, podobně jako marvelovky. Což nezní moc nadějně. V DCEU nevznikaly kdovíjaké pecky, ale měly určitou osobitost a jasný styl, který fungoval u Muže z oceli, Wonder Woman docela u rozšířené verze Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti. Teď tam zase nebudou vznikat kdovíjaké pecky, ale navíc budou kopírovat marvelovky.

Superhrdinské vody neopustil ani James Gunn, jenž proslul nejprve prací pro společnost Troma, pak hororem Slimák a drsnou superhrdinskou parodií Super, než natočil výborné Strážce Galaxie 1 a 2. Tentokrát produkuje film, který je hororem a superhrdinskou parodií zároveň. Trailer na Brightburn nejdřív vypadá jako jasná pastiš Snyderova Muže z oceli. Nejen námětem o mimozemském chlapci, jehož loď jednou přistane v polích a následně se ho ujme farmářská rodina. Nejen tím, že v útlém dětství začne objevovat podobné schopnosti, jako Clark Kent. Titulkový font, záběry na obilné klasy i hudba upomínají první snímek DCEU. Poté se dostaví ten rozdíl. Brightburn není jímavým superhrdinským velkofilmem, nýbrž pořádně nepříjemným hororem. Mimozemský chlapec  zřejmě nebude mít superhrdinské ambice. Trailer dělá dobrou práci v tom, jak ukázat superhrdinské schopnosti v jiném světle. Rozkousání ocelové lžicky ještě tak děsivě nepůsobí. Poletování v noci v děsivém rudém kostýmu už trochu husí kůži vyvolá. A když vám někdo propálí dveře laserem, který mu šlehá z očí, a vrhne se na vás nadzvukovou rychlostí, máte trauma na celý život. Trailer vybízí k určitému zamyšlení.  Kdybyste vychovávali malého supermana, jak byste ho chtěli vychovat? Jak ho potrestáte, když provede něco špatného? Jak mu v tom zabráníte? Film uvidíme v českých kinech od 23. 5. 2019.

S největším očekáváním byl ale očekáván trailer na čtvrté Avengers s podtitulem Endgame. Nenechme se ale hned znepokojit tím, že se jmenují stejně, jako pátý Highlander. První teaser v podstatě udělal to, co marvelovky rádi dělají. Zaměřil se na to, na co jsou diváci zvědaví, ale nedal jim rozuzlení. Z Infinity War si fanoušci pamatují, že Stark a Nebula zůstali ve vesmíru sami, a jsou jistě zvědaví, co bude dál. Trailer ukázal, že jsou opravdu ve vesmíru sami. Stejně tak poslední film ukázal, jak na Captaina Ameriku plně dopadla skutečnost, že polovina všeho živého v celém vesmíru šla lusknutím prstu do pekel. Trailer na Endgame ukazuje, že to na něj opravdu dopadlo. A tak dále. V podstatě upoutávka potvrzuje to, co předchozí film nastavil, a slibuje, že hrdinové s tím zkusí něco udělat. A taky ukáže ty dva superhrdiny, co v Infinity War chyběli. Na nějakou tu akci a pořádnou dávku osudovosti si budeme muset počkat do 25.4. 2019.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *