Přehled premiér – 22. května 2014

X-Men: Budoucí minulost je dle dosavadních ohlasů film, na který se vyplatí těšit. Wolverine se v něm vydává do let sedmdesátých, aby s pomocí mladého a vlasatého Charlese Xaviera zabránil budoucímu vyhlazení mutantů. Na režijní stoličku opět usedá Bryan Singer, který před čtrnácti lety sérii (a způsob, jakým se do filmu adaptují komiksy) nastartoval.

XMEN

Od   roku 2009, kdy vzniklo Wolverinovo první samostatné dobrodružství X-Men Origins: Wolverine, se v rámci X-Menovského univerza vytvořily tři různé franšízy (Origins: Wolverine, První třída a první trilogie X-Men), které se vzájemně ignorují jak stylem (První třída je epický velkofilm, těžící z klasických bondovek, Origins: Wolverine je včetně tupé brakovosti remakem Komanda), tak i vnitřními normami (rozpory v historii a vztazích postav i Xavierově ochrnutí).  Budoucí minulost bude tedy zajímavá tím, že propojí tyto franšízy v jeden celek.

Na opačném pólu očekávání i dosavadních ohlasů stojí pokračování slavného veksláckého dramatu, Bony a klid 2. Vít Olmer se vrací a jeho do značné míry přitažlivé neumětelství a talent exploatačně podávat sociální komentáře snad také. Bony a klid 2 také určitým způsobem něco propojuje. První díl byl jedním z „výchovných“ filmů osmdesátých let o následcích, které přináší odklon od společenského systému a touha usnadnit si život. Právě Vít Olmer byl ovšem po listopadu hlavním průkopníkem české exploatace, která poukazovala na nedokonalost aktuálního systému, neschopnost autorit a celkovou grotesknost snahy o jakoukoli seberealizaci. Vlivem „následovníků“ (Kajínek, Vendeta, Příběh kmotra) se česká exploatace změnila na soubor moralit a špatně napsaných dialogů, které necílí na ty, kdo se vyhraňují vůči systému, ale na systém samotný. Jak dopadne propojení obou těchto směrů?

VOV4e2b8a_skamene

Koprodukční komedie Sputnik zachycuje partu dětí, které si ve východoněmecké vesnici vyrobí teleportační přístroj, jenž je má přenést do Západního Berlína. Přístroj však teleportuje celou vesnici kromě nich, a tak se děti musí potýkat nejen s technickými obtížemi, ale také se zlým policistou Mauderem.

Podtitul „Zebří král“ by mohl mít jihoafrický animák Khumba. Stejnojmenný hrdina je mladá zebra, která se narodila pouze napůl pruhovaná. Jeho dosavadní život outsidera vrcholí obdobím sucha, kvůli němuž jej stádo obviní, že nosí smůlu a vyžene ho. Khumba se tak vydává na cestu Afrikou za nezbytným osobnostním vývojem.

[poll id=“13″]

Květen 21, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *