Přehled premiér – 23. ledna 2014
Herkules: Zrození legendy (The Legend of Hercules) představuje logický progres v kariéře režiséra Rennyho Harlina, který natočil před více než dvaceti lety Smrtonosnou past 2 a Cliffhangera a od té doby se kvalita jeho snímků už jen zhoršovala (naposledy našimi kiny prosvištěla jeho Záhada hory mrtvých). V dobrodružném Herkulovi se rozhodl podívat se na legendu o nadlidskou silou obdařeném polobohovi věcnýma očima a zapomenout na většinu mytologie a fantastiky, která byla okolo bájného hrdiny vytvořena. Snaha o realističnost však v polovině filmu vezme a své a zbytek je už jen slátanina.
Vejška je česká komedie Tomáše Vorla, za níž stojí ti samí tvůrci a herci jako za filmem Gympl, na který Vejška volně navazuje. Hrdinové Petr (Tomáš Vorel ml.) a Michal (Jiří Mádl) v něm už chodí na vysokou školu (nebo se na ni alespoň hlásí) a jsou stále kamarádi, které spojuje záliba v graffiti. Pokud se vám líbil Gympl, Vejška rozhodně nezklame.
Všechny ostatní premiéry tohoto týdne mají dva společné jmenovatele – jsou inspirované skutečnými událostmi a mohou se pyšnit četnými nominacemi na Oscara, včetně kategorie nejlepší film. Špinavý trik (American Hustle) vypráví o dvou podvodnících, Irvingovi (Christian Bale) a jeho milence Sydney (Amy Adams), na které si došlápne agent FBI Richie (Bradley Cooper). Slíbí jim svobodu, když mu pomůžou chytrým podvodem načapat politika Carmena (Jeremy Renner) při přebírání úplatku. Akce se nečekaně zkomplikuje, když se do hry vloží vícero kongresmanů, nebezpečná mafie a Irvingova manželka (Jennifer Lawrence)… Krimi komedie Davida O. Russella (naposledy Terapie láskou) je ověnčena deseti nominacemi na Oscara a nabízí skvělé herecké obsazení. Ujít byste si ji neměli nechat zejména kvůli výstřihům Amy Adams a vyvalenému břichu Christiana Balea s příšernou přehazovačkou.
Na 9 Oscarů nominovaný 12 let v řetězech (12 Years a Slave) je po snímcích Hlad a Stud divácky nejpřístupnějším počinem režiséra Stevea McQueena a popisuje osudy svobodného Afroameričana Solomona Northupa, který byl v polovině 19. století unesen od své rodiny a svého příbytku na severu USA a odvlečen na jih, kde musel pod přidělenou identitou pracovat s ostatními černošskými otroky pro majitele plantáží (mimo jiné Benedict Cumberbatch a Michael Fassbender). Drama, ve kterém o bičování a ponižování otroků není nouze, trpí příliš velkou dávkou sentimentality a patetičnosti, nicméně nabízí skvělé herecké výkony a vytříbenou McQueenovu režii. Ideální volba, pokud se u filmů snadno dojímáte.
Klub poslední naděje (Dallas Buyers Club) je nominovaný na Oscara v šesti kategoriích, nejvíce pozornosti na sebe však strhává představitel hlavní role Matthew McConaughey, který kvůli roli texaského vidláka Rona shodil přes 20 kilo a předvedl s přehledem nejlepší výkon své dosavadní kariéry. Když Ronovi v nemocnici diagnostikují nakažení virem HIV a 30 dní života, podplatí zaměstnance nemocnice, aby mu nosil experimentální lék proti AIDS. Ten ale nepomáhá, takže začne pašovat z Mexika léky, které úřady pro kontrolu léčiv v USA zakázaly. Založí Klub poslední naděje, aby mohl pilulky prodávat potřebným, a začne svůj boj proti zlým farmaceutickým firmám a úřadům. Vyloženě labužnickou ukázku filmařského řemesla doplňují kromě skvělých herců (ve vedlejších rolích Jared Leto a Jennifer Garner) také silný příběh, smysl pro nadhled a humor, výtečné dialogy a bravurní režie prakticky neznámého kanadského režiséra Jean-Marca Valléeho.