Přehled premiér – 27. března 2014

Nejzajímavější kino-událostí týdne je bezpochyby obnovení premiéry slavného sci-fi filmu Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Kosmická opera o třech dějstvích, zachycující cestu člověka za poznáním, je dodnes chápána jako součást jakéhosi filmového kánonu (jakkoli je samotná idea filmového kánonu nesmyslná). V centru dění stojí monolit zřejmě mimozemského původu, jenž v podstatě určuje osudy nejen postav, ale i celého fikčního makrosvěta – od evoluce lidstva, přes lehce špionážní a sci-fi thrillerovou zápletku až po cestu hrdiny Bowmana na konec vesmíru a jeho následný přerod v božskou bytost.

2001-a-space-odyssey17

Oceňovaný režisér Jim Jarmusch se po anti-westernu Mrtvý muž a černohumorné gangsterce Ghost Dog: Cesta samuraje vrací ke koketování s žánrovou tvorbou. Ústřední postavou jeho nového filmu Přežijí jen milenci je tisíc let starý upír Adam, který se momentálně utápí v depresích. Podobně zklamaná životem je i jeho bývalá přítelkyně, stejně stará upírka Eva, která se k Adamovi rozhodne vrátit. Nelehké soužití dvojici komplikuje Evina mladší sestra, šílená upírka Ava, jíž dost dobře nejde ovládat své potřeby. Po sérii vražd prchá dvojice do Alžírska, ale problémům neutečou ani tam.

Russell Crowe bude jako Noe čelit potopě pod vedením Darrena Aronofskyho. Trailery slibují epický blockbuster. Jeden takový už za sebou Aronofsky má, za nižší rozpočet natočil ambiciózní a přeceňované filosofické sci-fi drama Fontána. O tom, zda i tentokrát půjdou působivé obrazy ruku v ruce s banálním filosofováním, se přesvědčíme již zítra.

_DON6610.nef

Ve sci-fi vodách se pohybuje i romantická komedie Ona. Její hrdina Theodore se živí psaním milostných dopisů pro jiné, sám ovšem stran lásky trochu strádá. Z deprese mu pomůže instalace nového operačního systému s umělou inteligencí a hlasem Scarlett Johansson jménem Samantha. Theodore a Samantha se stále více sbližují a jejich vztah brzy přeroste v něco víc.

Yves Saint Laurent byl jeden z nejuznávanějších módních návrhářů. Stejnojmenný francouzský film mapuje jak jeho nezanedbatelnou kariéru, tak i souboje s depresemi, alkoholem, drogami a dalšími vnitřními démony. Vše, co lze čekat od životopisného filmu, tu zřejmě najdeme.
Po okoukaném námětu musí nutně přijít námět dementní. Mikeyho zrovna opustila manželka a aby v tom nezůstal sám, slíbí mu kamarádi Jason a Daniel, že zůstanou svobodní spolu s ním. Že dodržet slib daný skrz naskrz sobeckému příteli nebude jednoduché, je u komedie (Ne)zadaní jistota.

[poll id=“5″]

Březen 26, 2014

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *