Přehled premiér – 3. dubna 2014

Captain America: Návrat prvního Avengera pokračuje v marvelovské sérii a znovu nám představuje superhrdinu druhé světové války Stevea Rogerse aka Captaina Ameriku. Ten se kromě šedých zón dnešní doby musí vypořádat také se Zimním vojákem, „vylepšeným“ zabijákem z dob studené války, jenž se skrývá ve stínech (a je tedy dokonalým protipólem druhoválečného Captaina, který má být příkladem veřejnosti).

Původní komiks „zatemnil“ nejen Rogersovu současnou superhrdinskou dráhu, ale ukázal i špinavější stránky jeho idealizované minulosti. Zda se tvůrcům filmové verze podaří na tón komiksu navázat, se ukáže tento týden.

Dokument Pavla Štingla Eugéniové mapuje vývoj vědy, zvané eugenika, od jejího zrodu coby nástroje určení toho, co je v přírodě krásné a co je dobré podpořit, přes její zrůdnou mutaci za druhé světové války až k jejímu konci.

CAPTAIN-AMERICA-75

Další dokument, Liv & Ingmar vypráví o vztahu mezi herečkou Liv Ullman a Ingmarem Bergmanem. Dokument vypráví prostřednictvím koláže obrazových a zvukových sekvencí z jejich společných filmů. Stojí artový dokument za pozornost?

 Snímek Walesa: člověk naděje slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy je životopisným filmem o Lechu Walesovi, symbolu pádu totalitního režimu v Polsku. Film se soustředí na ideologickou stránku jeho počínání, tedy na boj za spravedlnost a burcování davů ve válce proti politickému zlu. Podaří se mu vybojovat divácký zájem?

[poll id=“6″]

Duben 2, 2014

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *