Přehled premiér – 30. dubna 2014

Začátek měsíce května bude ve znamení dvou dokumentů, dystopické sci-fi, animované komedie, akční jízdy a další komedie – tentokrát romantické. Vskutku různorodá žánrová pastva.

Začneme hezky zostra. Do kin vchází dokumentární film slovenského režiséra Tomáše Krupy Absolventi: Svoboda není zadarmo. Deziluzivní snímek pojednává o absolventech vysokých škol, kteří se pak nevěnují vystudovanému oboru. Herec pracuje jako stevard,  fotograf podniká v chovatelství… a spoustu dalších, kteří byli v oboru nadějemi, ale selhali v boji s reálnými potřebami společnosti. Čtyři z pěti dokumentaristů natočí po zhlédnutí tohoto snímku pozitivnější film.

DIVERGENT

Druhý dokument, který zítra vchází do kin, natočil zkušený Martin Hanzlíček. Husí kůže – Zimomriavky analyzuje stále citlivou událost: Sametovou revoluci. Hanzlíček se snaží o komplexní náhled a rozhodně mu nelze upřít systematickou přípravu. Můžeme se těšit na mnoho archivního materiálu z revolučního období, jež se Hanzlíček snaží konfrontovat se současným myšlením nejen dnešní mladé generace, ale i jejich předků.

Opustíme dokumenty a namísto vypořádání se s minulostí přejdeme k blízké budoucnosti. Dystopické sci-fi Neila Burgera Divergence. V něm je společnost rozdělena do jakýchsi frakcí podle jejich dobrých vlastností. Hlavní hrdinka Tris se ovšem odlišuje: ukáže se, že má talent pro více frakcí. Stává se z ní veřejný nepřítel č. 1 proti systému. Tímto zdravíme George Orwella.

brick-mansions-image02

A konečně můžeme přejít k něčemu odlehčenějšímu. Film Doupě Camillea Dellamarreho ve francouzsko-kanadské koprodukci nabízí podle traileru svižnou akční jednohubku. Opět jsme v blízké budoucnosti, kde je vyhlazení ghetta hlavním úkolem pro naše hrdiny a kde se střihači stávají režiséry. Snad to všechno skončí dobře.

Dobře musí skončit i „dobrodružství staré 65 milionů let“. V animované taškařici Johna Kafky a Yoon-suk Choie Hurá do pravěku! půjde o nebezpečný střet Tyranosaura Rexe a tří lidských dětí, které si ze všech možností turistických destinací vybraly zrovna tuto. Kurážní jako hrdinové Karla Zemana.

A jako poslední vstupuje ve svátek do kin romantika podle Nicka Cassavetese Jedna za všechny. Sex, láska, právníci a další klišé, ve které jistě zazáří starý známý z Hry o trůny Nicolaj Coster-Waldau a zároveň žena-vamp z Konzultanta Ridleyho Scotta Cameron Diaz.

[poll id=“10″]

Duben 30, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *