Přehled premiér – 30. ledna 2014

První na řadě je tento premiérový čtvrtek dokument Spirit of 45, film režiséra Kena Loache (Andělský podíl) o událostech roku 1945 ve Velké Británii. Tehdejší atmosféra konce druhé světové války je navozena pomocí dobových filmů zapůjčených z britských regionálních a národních archivů, autentických nahrávek a rozhovorů.

spirit

Na plátna vybraných kin se dostává i umělecký dokument Koyaanisqatsi z roku 1982, který uvádí Asociace českých filmových klubů. Jde o debut režiséra Godfreyho Reggia, ve kterém bez dialogů, bez příběhu a bez postav, pouze za pomoci hry obrazů, scenérií a hudby Philipa Glasse znázornil kontrast klidu panenské přírody a shonu civilizovaného světa. Snímek je první částí pomyslné trilogie, do které se řadí i podobně stylizované dokumenty Powaqqatsi a Naqoyqatsi.

Po dlouhé době přichází do našich končin zástupce indické kinematografie – Cizí oběd vypráví komediálně laděný příběh o tom, jak záměna dvou obědových kastrůlků náhodně svede dohromady vdanou ženu v domácnosti a staršího úředníka, který si s ní začne dopisovat poté, co omylem obdrží oběd, který uvařila pro svého manžela. Příjemná oddechová záležitost, na kterou se s prázdným žaludkem dívat nevyplatí.

ko

Ondřej Sokol, herec, komik a divadelní režisér se vytasil se svým celovečerním debutem Krásno, přičemž kromě režie se podílel i na tvorbě scénáře a navíc ve filmu, který dostal nálepku černé komedie, hraje jednu z hlavních rolí. Spolu s Martinem Fingerem ztvárnili dvojici kamarádů, kteří se vrací do rodného Šumperka, kde v nedalekém jezeře Krásno utonula před lety matka jednoho z nich. Potulují se po městě, hádají se s místními, vzpomínají na dávné časy, potkávají bývalé spolužáky, filozofují a zároveň se snaží najít důkazy potvrzující, že ona tragická smrt možná nebyla tak úplně sebevražda. Ve vedlejších rolích se můžete těšit např. na Janu Krausovou, Ondřeje Malého, nebo Karla Rodena.

Dvěma Oscarovými nominacemi (Meryl Streep za hlavní roli, Julia Roberts za roli vedlejší) se může pyšnit americké drama Blízko od sebe, filmová adaptace stejnojmenné divadelní hry, za níž její autor Tracy Letts (a zároveň autor scénáře) získal Pulitzerovu cenu. Film nešetří vyhrocenými konflikty, hádkami a ostrými slovními výměnami mezi členy jedné americké rodiny, která po smrti dědečka tráví čas v rodinném domě na sluncem zmítaném americkém středozápadě. Bezútěšná, téměř konverzační podívaná nabízí skvěle napsané postavy, břitké dialogy, celou řadu zvratů a výtečné herce, mimo jiné i Chrise Coopera, Ewana McGregora, Abigail Breslin, či Benedicta Cumberbatche.

frank

Akční fantasy Já, Frankenstein vypráví o Frankensteinově monstru Adamovi (Aaron Eckhart), který se v současnosti zaplétá do neutuchajících bitev mezi andělskými chrliči v čele s královnou Leonore (Miranda Otto) a satanskými démony, vedenými temným princem Naberiem (Bill Nighy). Americkou trikovou podívanou natočil Stuart Beattie, mimo jiné scénárista Collateralu a 30 dní dlouhé noci.

Jack Ryan: V utajení je volný prequel k filmům Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí a Nejhorší obavy, kde také figuroval hlavní hrdina Jack Ryan, postava z románů Toma Clancyho. Tento akční thriller ale nevychází z knižní předlohy, režisér Kenneth Branagh ho natočil podle původního scénáře, ve kterém jsme svědky začátků tohoto agenta-analytika CIA a jeho první mise. Chrisi Pineovi v hlavní roli zdatně sekundují Kevin Costner, Keira Knightley, nebo samotný režisér v roli ruského padoucha. Zápletka, připomínající křížence Bournea, Bonda a Mission Impossible slibuje zábavnou podívanou. Jestli nejde jen o klamavou reklamu, se ale musíte přesvědčit na vlastní oči.

Leden 30, 2014

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *