Přehled premiér – 8. května 2014

Státní svátek přináší pestrou nabídku dalších filmů, zvlášť když uvážíme, jak chutný (nejchutnější) předkrm jde do kin o den dříve, tedy 7. května. Jde o návrat Tarantinova slavného Pulp Fiction – Historky z podsvětí, který nijak představovat nehodlám, jelikož neznalost tohoto kinematografického počinu hraničí s terorismem. Dále se podíváme do historie, válečného prostředí, na experimentálně propletené osudy lidí i na koncert.

Pulp-Fiction-pulp-fiction-13157412-1920-810

Prvním snímkem je komediální drama Hany režiséra a scenáristy Michala Samira. Jiří prodává drogy, slečna se nedokáže rozejít se svým partnerem, do toho se motá básník a starostliví rodiče… Příběhy se vzájemně mísí, s čímž souvisí snaha filmařů odvyprávět děj jako jeden kontinuální záběr. Zní to zajímavě, je však otázkou, zda Hany nalezne své publikum a jestli nejde o obvyklé vítězství formy nad obsahem. Má jít hlavně o pocity…

Jako bych tam nebyla je počin irské režisérky Juanity Wilson z roku 2010. Pojednává o mladé ženě ze Sarajeva. Základem je přežít válku. Jak se s tím vším vypořádá? Jak bude čelit nenávisti? Drama vyhrálo v roce 2011 cenu pro nejlepší irský film.

AS_IF_Still_LR_01

Příslibem největší kvality je německý (ano, opravdu) historický velkofilm Ranhojič, natočený podle románu Noaha Gordona. Režisér Philipp Stölzl snímek natočil v angličtině a podařilo se mu angažovat známé tváře. Stellan Skarsgård a především Ben Kingsley v roli otce moderní medicíny Avicenny už tak povedenému dílu rozhodně pomáhají. Hlavním hrdinou příběhu z 11. století je mladý Rob s jednou zvláštní schopností, který se od potulných anglických ranhojičů chce dostat až do Persie – do učení právě k Avicennovi, jelikož evropské lékařství bylo zkrátka středověké. Když se tento film promítal na letošním Febiofestu, četl jsem srovnání s legendárním Lawrencem z Arábie. Ač je třeba zohlednit jinou zápletku i dobu vzniku, stylem a atmosférou se Lawrencovi skutečně přibližuje. Takto má vypadat velkofilm.

Přehled premiér uzavírá Violetta koncert, „exkluzivní koncertní show největších hvězd seriálového hitu TV stanice Disney Channel – Violetta“. Netuším, proč někoho napadlo nasadit do českých kin toto – zpívající herce strašidelně hodnoceného a u nás takřka neznámého argentinského seriálu… I s ohledem na ostatní zde uvedené počiny se to jeví jako omyl.

[poll id=“11″]

Květen 8, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *