Přehled premiér – 6. března 2014

Tento týden si v českých kinech odbude svou premiéru sedm snímků, přičemž tento přehled otevřeme jediným českým premiérovým filmem. Fair Play, který produkovala úspěšná společnost Negativ, se vrací do osmdesátých let minulého století a vypráví příběh talentované atletické závodnice Anny. Mladičká sprinterka má šanci splnit kvalifikační limit na olympijské hry, což se v systému podpory závodníků odrazí na podávání anabolických steroidů. Annina výkonnost se díky tomu sice lepší, ale zároveň se objevují první zdravotní potíže. Za ambiciózním projektem stojí jako režisérka (a poprvé i jako scenáristka) Andrea Sedláčková, která se do kin vrací po několika televizních filmech.

fair

Na Oscary nominovaný britský snímek režiséra Stephena Frearse Philomena s Judi Dench v hlavní roli sice ani jednu ze svých nominací neproměnil ve vítězství, ale o svých kvalitách bude moci české diváky přesvědčit až tento týden. Dench představuje roli irské dámy, která v 50. letech porodila syna Anthonyho, o něhož po třech letech násilím přišla a jehož se celý svůj život snaží najít. S hledáním jí pomáhá bývalý zahraniční korespondent BBC Martin, který v jejím pohnutém osudu vidí šanci na natočení své životní reportáže.

Pro pokračování snímku 300: Bitva u Thermopyl, které tentokrát nese název 300: Vzestup říše, převzal od Zacka Snydera režisérský kolík poměrně neznámý Noam Murro. Řečtí vojáci se tentokrát přesouvají z pevniny na moře, kde hodlají pod generálem Themistoklem zvrátit průběh války s perskými nepřáteli. Snyder sice nyní nestál za kamerou jako režisér, u projektu však zůstal alespoň jako spolutvůrce scénáře, který stejně jako v případě 300: Bitvy u Thermopyl vychází z komiksové předlohy Franka Millera Xerxes, díky čemuž můžeme věřit v kvalitní návaznost na úspěšný předchozí díl.

300

Trend odstartovaný neskutečným komerčním úspěchem upírské série Twilight zřejmě ještě nevyčerpal všechny své možnosti, a do kin se tak dostává další příběh o vztazích a konfliktech mezi lidmi a bytostech toužících po jejich krvi. Hlavní hrdinkou snímku Vampire Academy, který podobně jako Twilight adaptuje předchozí knižní sérii, je dhampýrka (napůl člověk, napůl vampýr) Rose, jež se podobně jako další dhampýři snaží chránit Moroje před krvežíznivými vampýry Strigoji. Ti jsou hlavním zdrojem nebezpečí, které hrozí Rose a její nejlepší kamarádce, morojské princezně Lisse.

Poněkud bláznivý námět přináší premiérový animovaný film Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana. Jak už název vypovídá, pan Peabody a Sherman jsou hlavními hrdiny, jejichž role jsou diametrálně převráceny. Peabody je totiž geniální pes, který adaptoval malého chlapce Shermana. Ten je nadšeným příznivcem historického poznání, a jelikož Peabody jako správný rodič se snaží svému synkovi jeho nadšení plně rozvíjet, vynalezne přístroj Časomat. Ten oběma dovoluje cestovat do jakéhokoliv historického období a zažívat neuvěřitelná dobrodružství. Snímek režíroval Rob Minkoff, jenž jako režisér stál např. za komerčně úspěšným Myšákem Stuartem Littlem nebo (spolu s Rogerem Allersem) za legendárním Lvím králem.

IMG_0020.CR2

Poslední dva filmy, které zaznamenají v českých kinech svůj premiérový víkend, jsou evropské projekty. Prvním z nich je holandský thriller Borgman režiséra Alexe van Warmerdama, který by měl navazovat na postupy české nové vlny či severských dramat. Příběh snímku se točí manželského páru žijícího v luxusní vile a vetřelce v podobě bezdomovce jménem Borgman, který se stanem katalyzátorem následujících událostí.

Z Holandska se ještě přesuneme do Francie, resp. Švýcarska. Posledním premiérovým snímkem v české kinodistribuci je počin režiséra Nicolase Wadimoffa Operation Libertad. Ten se zaměřuje na skupinku mladých marxistů zaznamenávajících revoluční atmosféru v tehdejším Švýcarsku. Spolu s dalšími amatérskými filmaři hodlají unést chilského agenta a v bance nedaleko Curychu jej donutit k přiznání nezákonného spojení Pinochetova režimu se švýcarskými finančními praktikami.

[poll id=“2″]

Březen 7, 2014

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *