Premiéra Ztracených v Mnichově a retrospektiva Kubricka v Semilech – tisková zpráva

Regionální filmová přehlídka Fokus Fest, kterou v termínu 9.-11. října bude hostit semilské kino Jitřenka, uvede v exkluzivní předpremiéře nový film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Nový snímek bude v sobotu večer vrcholem hlavní festivalové sekce V nitru fikce. Ta divákům během celého víkendu představí originální filmové tituly, které výrazně pracují s tématem fikce pojednávající o vzniku fikce (filmu, divadelního představení apod.). Zelenka jako jeden z hostů přehlídky svůj snímek uvede a po projekci se zúčastní diskuze s diváky.

FF_logo15_avatar2

„Máme velkou radost, že se nám podařilo do hlavního programu získat předpremiéru filmu jednoho z nejosobitějších režisérů současnosti. Věříme, že film o ukradeném papouškovi francouzského premiéra Daladiera, který se v polovině překlopí do fiktivního filmu o filmu, bude pro filmové fanoušky skvělou podívanou,“ říká festivalový dramaturg Martin Kos. Kromě Ztracených v Mnichově budou v Semilech k vidění také další dva Zelenkovy filmy – fiktivní dokument Mňága – Happy End a Karamazovi. Další neotřelé pohledy na fenomén fikce ve fikci poté nabídnou i Amatér Krzysztofa Kieślowského, Televise bude! Jana Bušty nebo impozantní režijní návrat Leose Caraxe Holy Motors.

Mimo hlavní sekce však organizátoři návštěvníkům nabídnou i retrospektivu kultovního režiséra Stanleyho Kubricka. „Kubrickovy filmy jsou díky svému nezaměnitelnému autorskému přístupu fanoušky stále vyhledávané a oblíbené. Jsou to však především filmy, které pro ten pravý divácký zážitek potřebují velké plátno. Jsme rádi, že letos můžeme našim návštěvníkům nabídnout jedinečnou příležitost zhlédnout výběr z jeho díla koncentrovaně během jednoho víkendu,“ doplňuje Kos. Osvědčené pecky jako jsou Osvícení nebo Mechanický pomeranč poté doplní v sekci i neprávem opomíjené snímky Barry Lyndon a kontroverzní Lolita.

ztracenivmnichove

Filmový program stejně jako v loňském ročníku doplní pestrý doprovodný program. Hudební složku bude zahrnovat speciální uvedení českého němého filmu Příchozí z temnot s vytříbeným doprovodem tria Neuvěřitelno a sobotní večer v KC Golf, jenž na horní scéně představí progresivní projekty. Vzdělávací rozměr festivalu budou plnit lektorské úvody před filmy a přednášky filmových odborníků či publicistů.

Pro návštěvníky budou k dispozici akreditace na celou dobu festivalu nebo na dva dny, případně i vstupenky na samostatné projekce. Další informace o cenách akreditací a programu lze nalézt na festivalovém webu www.fokusfest.cz nebo na oficiálním facebookovém kanálu facebook.com/fokusfest.

Srpen 17, 2015

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *