Premiéry – 11. prosince 2014

Věrným čtenářům musím bohužel na úvod těchto premiér sdělit, že tento týden jdou do potemnělých sálů pouze tři filmy. To znamená nepříjemný fakt, a to ten, že bude tento díl o poznání kratší než články předchozí. A tak si naháním znaky těmito nadbytečnými a nic neříkajícími větami. Přejděme raději k filmům. Čeká nás především Hobit, v závěsu za ním pak Příběh Marie a Raluca.


THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES

Začneme nejdříve Ralucou, ať je proč dočíst do konce. Raluca je český film, který konečně – alespoň na první pohled – vypadá nečesky. Ruku na srdce, kolik v naší kotlině vzniká erotických krimithrillerů inspirovaných filmem-noir? Toliko žánrových konvencí v sobě neměly snad ani všechny české filmy dohromady. Doufejme tedy, že se režisérovi Zdeňkovi Viktorovi tvorba nevymkla z rukou a Raluca nebude vypadat jen jako chabá nápodoba, hm, třeba Tarantina. Každopádně pokud máte rádi drsňácké soukromé detektivy jako vystřižené z jaké jiné než drsné školy á la Raymond Chandler či Dashiel Hammett, na Ralucu určitě zajděte. Nebude chybět již tradičně svůdná femme fatale. Kdo uhodne její jméno a napíše to pod komentář k tomuto článku, dostane lajk. Zdravíme Mazaného Filipa.

V kinech dlouho nebyl životopisný film, obzvlášť francouzský a už vůbec nikdy od Jeana-Pierra Amérise. Příběh Marie se soustředí na dívku postrádající vše důležité: sluch a zrak. Přesto se naučila úplně normálně žít. Nevím sice, jak to dokázala, ale hlavně, že to věděl Améris. Rozhodně nečekejte hollywoodské drama, ale drama o tom, kterak se nevzdávat, s typickým francouzským espritem. Strašně rád bych byl cynický, ale tohle by asi dojmulo i mě. Asertivita jde stranou, vždyť zázraky jsme tu dlouho neměli. Být to americká produkce, tak už tady všichni hromadně zvracíme a nadáváme, že to bude emoční ždímáníčko. Promiňte.

A do kin jde i jeden z nejočekávanějších filmů roku, který není třeba rozsáhle představovat. Hobit: Bitva pěti armád bude naprostým epickým zakončením, srovnatelným snad jen s tvorbou sira Davida Leana nebo, samozřejmě, Petera Jacksona. Překvapuje mě jen jedno: na poměry Jacksona stopáž krátkometrážního filmu. Každopádně pokud si nechcete něco nechat ujít, začněte u třetího Hobita.

Prosinec 8, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *