RoG Finals 10 – Nadšená reportáž

Svitavské kulturní centrum Fabrika se poslední červnový víkend stalo hostitelem velkolepé herní show, a to jubilejního desátého ročníku RoG Finals 10, který představoval vyvrcholení další sezóny Národní ligy v PC hrách portálu Hitpoint.cz. Na poli populárních týmových her Counter Strike: Global Offensive a League of Legends se utkaly ty nejlepší týmy z České a Slovenské republiky a připravily svým moderátorům, analytikům, divákům ve Fabrice, ale i těm na online streamu a vůbec celé produkci hodně napínavých chvil. Vítězům byla nabídnuta lákavá finanční dotace v hodnotě sto tisíc korun a zasloužený hardware k tomu. Komentovanému elektronickému sportu s projekcí na plátno vévodila neodmyslitelná atmosféra, o kterou se postarali jednak aktivně participující diváci ve „vytuněném“ sále, ale také samotní hráči a youtubeři, kteří se stali hlavní „atrakcí“ celého víkendového gamingového nářezu.

Akce by však nebyla úplná bez doprovodného programu, který nabízel, jak už bylo řečeno, setkání jak s hráči, tak se známými youtubery, dále pak cosplay show, gaming (nejčastěji se hrál Doom 2016 či nepřekvapivě CS:GO), virtuální realitu nebo představení komponentů pro taktování PC a dalších produktů od Asusu (základní desky, grafické karty, zvukové karty, sluchátka, myši, klávesnice, chladicí zařízení aj.). Fanoušci si mohli zakoupit oblíbený merchant v podobě triček, hrnků, placek, náramků a jiných výrobků. Nově byly pro zájemce k dostání také detailní riot figurky. Mimoto nejedno oko spočinulo na bujných přednostech sexy hostesek sekundujících během rozdávání výher/cen roztodivných soutěží mezi jednotlivými herními koly. Tam, kde nebyly třeba hostesky, nahradily je cosplayeři, jejichž vypiplané kostýmy jim ve výsledku nikdo raději nezáviděl – skutečně neměli jednoduchou úlohu potýkat se celý den v jednom a tom samém neforemném ač efektním ohozu, mnohdy bylo slyšet něco ve smyslu: „Já už se tak těším, až to budu mít za sebou“, „tak si to zkuste taky, když jste tak chytrý,“ anebo, „je mi vedro jak svi…“ Ano, v sobotu bylo cca 32 °C (a v herním sále ještě víc). Pánové a dámy si rozhodně zaslouží respekt.

DSC_4132

Hlavním moderátorem celé akce se stal tradičně Ondřej Báča, který je také vedoucím projektu Hitpoint.cz. Sobota byla zasvěcena semifinále, které nabízelo čtyři souboje, dva v CS:GO a samozřejmě dva v LoL (League of Legends), a to na přeskáčku, přičemž se začínalo právě Counter Strikem. Z každého týmu proti sobě v jednotlivých kolech stálo pět hráčů a každá hra měla k dispozici tři mapy podle toho, byl-li stav po druhém kole 1:1 a mělo se rozhodnout o výsledném umístění. Diváky v sále a na streamu provázeli komentátoři Ivan „Dev1“ Lazarov a Damien „DeeThane“ Diviš pro CS:GO, zatímco LoL si vzali na starost Pavel „Herdyn“ Mikeš a Pavel „Mozilla“ Klaban. Všichni měli co dělat, aby stačili hernímu tempu. Zvláště komentování CS:GO během neustálého přepínání mezi hráči a jejich týmy oproti LoL, kde se přece jen samotnou hrou nabízí ucelenější obraz herního pole, dalo dost zabrat. Vyvrcholení letní sezóny se zúčastnilo šest týmů: Extatus, Esuba, Eeriness, Dark Tigers, Inside Games a Fraternitas.

Sobotní semifinále přineslo následující výsledky:

 

1 Extatus

2 – 1

Eeriness CS:GO
2 Esuba

2 – 1

Dark Tigers LoL
3 Esuba

2 – 0

Inside Games CS:GO
4 Fraternitas

2 – 0

Extatus LoL

 

Tato rychlá sobotní smrt byla učiněna z toho důvodu, že nedělní finálové zápasy byly jedním slovem „kulervoucí“ a jim především zde bude věnován prostor. Podrobné komentované zápasy týmů si fanoušci mohou pustit ze záznamu na stránkách Hitpoint.cz nebo z Youtube, kde jsou veřejnosti k dispozici. Pro obecné shrnutí lze říci, že ani pořadatelé, ale ani sami hráči, nepočítali s tak velkým časovým natažením, ať už během CS:GO kvůli taktickým nebo i technickým pauzám, a několikahodinovým průtahem oproti předpokládanému časovému plánu. Ve výsledku to tolik nevadilo, neboť divácké osazenstvo ve věkovém rozmezí 12-20/25 (hlavně ti starší) notně posilněno energy drinky od Monster Energy a samo sebou alkoholem by vydrželo i atomovou válku v Rusku. Ale teď vážně, atmosféra byla uvolněná a přátelská, na pódiu kolikrát vznikaly bizarní situace, ať už se jednalo o soutěž nebo jinou interakci s publikem.

Nejšílenějším a zároveň nejvtipnějším článkem pozdního odpoledne se stala soutěž několika šťastlivců vybraných za pomoci youtubera ŠtěpánaBaxtrixe“ Buchty, kterým byly ve dvojicích zadány obvyklé soutěžní úkony úkoly typu „kdo vydrží udělat víc dřepů“, „kdo vydrží udělat víc kliků“, „kdo vydržel v rámci parného dne lahodně vonět“ a soutěž v pojídání jablek. V ní tento chlapec ukázal, proč je tolik oblíbené Youtube a jen tak nás bavit nepřestane. Jak bylo poznamenáno trefně v zákulisí: „Sháníme se se sponzory a na pódiu žereme jabka.“ I tak se to dá.

Aby ovšem rychlé konstatování o výsledcích týmů nebylo zase příliš rychlé, za velkou zmínku stojí poslední sobotní League of Legends battle mezi týmy Fraternitas a Extatus. Druzí jmenovaní byli velcí favoriti a to, co přišlo, nečekal nikdo, hlavně oni sami. Fraternitas totiž nehráli, oni se jenom tak lehce prošli herním polem, sem tam společně zdolali nějakou tu věž, dali first blood, aby se neřeklo, tak sejmuli Heralda, tamhle Draka, nezapomněli na Barona a už je tu double kill, Ace, Inhibitor a VICTORY naprosto bezkonkurenčně. A v neděli jakbysmet. Přitom se jim ani vlásek nezkřivil, zato v Extatusu to vřelo napětím, které vydrželo až do neděle a nutno říct, že si na nich komentátoři pěkně smlsli, když jim neustále předhazovali neschopnost týmové komunikace. Jak se k tomu Extatus postavil, bylo patrno z nedělních battleů.

esuba2

Nedělní finále

První dva nedělní souboje v CS:GO a LoL určily 3. místo týmům. Výsledek po druhé mapě byl v případě bojů o 3. místo a prvního boje o finále vždy 1 – 1, takže došlo i na třetí kolo a časový průtah celého RoG Finals 10. V prvním boji v CS:GO mezi Eeriness a Inside Games se opět ukázalo, že tým Teroristů, kladoucí jako první bombu, je obvykle v nevýhodě, ale při nasbírání alespoň pár bodů, může po změně na Counter-Teroristy naopak vhodně obrátit. To se také stalo a vyrovnání a sebe nenechalo dlouho čekat. Nakonec však Eeriness pokořili nepřátelský tým a vybojovali si tak třetí místo.

Tabulka nedělních zápasů zde:

1 Eeriness

2 – 1

Inside Games CS:GO O třetí místo
2 Extatus

2 – 1

Dark Tigers LoL O třetí místo
3 Extatus

2 – 1

Esuba CS:GO FINÁLE
4 Fraternitas

2 – 0

Esuba LoL FINÁLE

League of Legends vybojoval třetí místo Extatus nad Dark Tigers v poměru 2 – 1. Po včerejší prohře však vázla mezi hráči komunikace. Zato Dark Tigers se projevili jako týmoví hráči. Kvalitní kooperací a vzájemnou pomocí dali týmu Extatus slušně zabrat. V jednotě se ukázala jejich síla, avšak nestačila silovému hraní týmu Extatus, který se nakonec vzpamatoval a ve třetím kole získal umístění. Souboj byl velmi vyrovnán, po přesilovce druhého kola ze strany týmu Extatus nebylo do poslední chvíle jasné, jestli se DT nevzchopí. Nakonec to DT skutečně nezvládli, ale ani vítězství Extatusu nebylo tak růžové jako minulý ročník, neboť spadli z prvního místa na třetí.

DSC_4138

A teď už k úplnému vrcholu: Counter Strike: Global Offensive – Finále

Tím byl finálový boj mezi týmy Extatus a Esuba, jeden z nejnapínavějších za celé RoG Finals 10 a možná nejnapínavější vůbec. Extatus začal velmi slibně, v CS:GO si věří víc než v LoL. Ale Esuba má dobré snipery. Přesná střela přes celou mapu do hlavy nepřítele se nepovede každý den. Extatus má čich na dobré pozice, z nichž hravě provádí killy, hlavně top hráč Frozen, jeden z nejmladších, co se kdy dostal v lize tak daleko, dělá čest svému týmu, to se musí nechat. Eizo KetUu umí kosit jednoho hráče za druhým. Říkala jsem, že začínající tým pokládající bombu to mívá zpravidla těžší? Esuba to potvrdila, vlastně to není úplně přesné – kolikrát totiž ani nestihla tu bombu položit a už jsou její členové mrtví. Smůla. Když se Esuba dostane k defuzování bomby, přece jen umí překvapit. Jakmile má totiž namále, dokáže na poslední chvíli vstát z popela a zachránit situaci. Jedno se jí nedá upřít, umí vyčkávat. Avšak tenká je hranice mezi vyčkáváním a prostým strnutím. Chvílemi to totiž vypadá, jako kdyby její hráči jenom stáli na místě a přemýšleli, co dál. Ale potom… tři vteřiny do položení bomby Extatusem a už to vypadá pro Esubu zle, když vtom užije molotov a bod je na světě. Skóre kolísá 14 – 14 Esuba – Extatus, 15 – 14 Esuba – Exctatus, a 16 – 14 Esuba – Extatus s vítězstvím prvního kola pro Esubu. Tak přece jen ještě není Esuba odepsaná.

Druhé kolo je zasvěceno mapě Mirage. První bod patří Esubě, ale Extatus ihned vyrovnává. Extatus se na mapě Esuby dostává do vedení. A i když si Esuba vede slibně, pravidlem se stalo, že i přes jednoho zbylého hráče z týmu Extatus (mnohokrát to byl Frozen), tým vítězí v několika kolech. Taktická přestávka Extatusu se vyplatila a Extatus porazil Esubu na mapě Mirage, i když je Esuba jedna z nejsilnějších, co se této mapy týká.

image (1)

Třetí a rozhodující kolo začalo slibně pro Extatus, mají výhodu lepších zbraní. Esuba nastoupila na začátku jen s glocky a žádnými granáty. Dochází k totálnímu rozcupování Esuby Extatusem. Frozen dokázal zabít hned 4 hráče v řadě za sebou (tři čtyři čuníci jdou), až se nechce věřit, že by si ho nikdo z Esuby nevšiml. Hra je čím dál víc rychlejší, hlavně ze strany Extatusu. A zase je Frozen kosí. Skutečně to vypadá jako na jatkách, kdy jde jedna oběť za druhou bez tucha na porážku. V náskoku si dokonce Extatus dovoluje nechat Esubu odpálit bombu. Světlý záblesk pro Esubu byl v okamžiku, kdy došlo k sestřelení Frozena přesně během pokládání bomby. Dejme tomu, že to byla pro tým menší kompenzace. Ale stejně prohráli a VICTORY patří jednoznačně týmu Extatus. Gratulace!

esuba

Opravdu dobří, bez jakékoliv prohry, byli Fraternitas, co se LoL týká. O tom svědčil i poslední finálový zápas.

Fraternitas versus Esuba. Ze začátku to vypadalo, že týmy budou ve hře vyrovnané. Současně oba pokořili věž, ale Fraternitas dali first blood. Nutni říct, že Fraternitas se ukázali jako zdatní stratégové vždy několik kroků napřed před soupeřem. Umí být docela agresivní, ale umí se i stáhnout a vyčkat na další útok, pak jsou ovšem neústupní a Esuba se dává na útěk. Už mají Cloud Draka, Heralda, Barona a mimoto ještě stíhají odpálkovat Esubu. Prostě žádný damage Fraternitas se nekoná. Po prvním kole jasně 1 – 0 pro FTS.

FTS nejsou limitováni tím, že by s některými postavami neuměli hrát. Taky na farmě na sólo linkách farmili FTS ostošest. Komentátoři to vyjádřili výstižně, nebylo části ve hře, kdy by Esuba byla pánem na mapě. FTS se rozehráli ještě agresivněji, hlavně s Ezraelem a s Thresh. First blood si odnášejí samozřejmě FTS. Ale i Esuba přebírá trochu toho drajvu. Co se zdržovat delším farmením, týmy jdou skoro ihned po sobě. Sem tam Esuba v killech srovnává, ale ne na dlouho. FTS jedou killy, berou věže, Esuba dala průchod větší agresi, ale nemají takové „čtení myšlenek“ jako FTS. Prostě všech pět hráčů z FTS – Jejky, Denyk, Thale, Humanoid a Cekutka – předvádí kvalitní kooperaci. FTS si ještě střihnou Nashor Barona, aby se neřeklo, a vzápětí padá Inhibitor a Nexus na sebe nenechá dlouho čekat a VICTORY. Nikdo nic jiného ani nečekal!

images

Předávání cen bylo lehce rozpačité, nikdo nevydržel v klidu, hlavně diváci, kteří v hojných houfech odcházeli na občerstvení (rozuměj pivo) nebo nechtěli čekat na vhodný okamžik, kdy budou předávány medaile. To platilo pro ocenění hráčů na třetích, druhých i prvních místech. Především největším zklamáním prošli asi Fraternitas, když po jejich bezchybném vítězství zůstala jen hrstka fanoušků. Kdyby bývali nebyli „fanoušci“ nahnáni až ke stage, kdo ví, jestli by také neodešli a „korunovaci“ Fraternitas by byl vůbec někdo přítomen. Esuba také po prohře bezprostředně odešla a vypadalo to, že se pro ocenění za druhé místo ani vrátit nechce, škoda. Bylo už opravdu pozdě, ale když je skoro tři čtvrtě plného sálu schopno vyčkat do konce zápasu v 02:05h, zřejmě by bylo schopno vyčkat i do předání poháru v 02:10, nebo ne?

Zhodnocení: Nejsem hráč, jsem divák. Nejsem mistr herních pojmů, ale jsem ráda, když mi je někdo zprostředkuje, ať už skrze moderátory, nebo během přátelské rozpravy ve skupince herních nadšenců a fanoušků. A tohle RoG Finals 10 umožňuje. Jedinečná atmosféra navíc dokazuje, že si elektronický sport zasluhuje pozornost a že sledování her jako druh zábavy má kolikrát větší budoucnost než hromadné sledování seriálů u TV obrazovek, které mají mnohem horší provedení. Že je to nesrovnatelné? Tím chci jen upozornit na možnost, že hraní her a jejich sledování má rozhodně větší hodnotu, než se může nezasvěcenci zdát. Taky je to jedna z mála příležitostí, kde lze vidět mladou generaci pohromadě a v dobré náladě. Ruku na srdce, kromě virtuálního světa toho pro ni kromě svazujících pravidel zvenčí moc není, tak proč se neodvázat aspoň „ve hře“? Tak zase příště u další akce RoG, rozhodně stojí za to ji okusit a ne odsoudit.

Červen 30, 2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *