Sebevražedný oddíl (Suicide Squad) selhává v tom nejdůležitějším – recenze

Jako by u Warner bros. pochopili, že se smrtelně vážnými dramaty o božských figurách v přežitých kostýmech to daleko nedotáhnou a že Marvel snad nakonec přeci jen má klíč k úspěchu. Po znepokojivé zprávě, že Sebevražedný oddíl čekají přetáčky, aby se do nich dostalo „víc humoru,“ přišly trailery na Justice League a Wonder Woman, které se svým pojetím hodně vzdalují tomu, co jsme od Warnerů viděli. Trailer k Justice League byl naplněný násilnými a nepříliš funkčními vtípky a připomínal Avengers bez barev. Trailer na Wonder Woman podezřele evokuje scény z Captaina Americy: Prvního Avengera. Zatím poslední film ze světa, kde řádí velevážně pojatí superhrdinové a superzloduši, je první z nové vlny připomínající Marvel. Přesto selhává přesně v tom aspektu, na kterém stály všechny marvelovské týmovky, od Avengers po Strážce Galaxie – v práci s rozdílnými postavami a motivacemi, které je nutí tým ustavovat a udržovat.

Sebevražedný oddíl připomíná temnější a špinavější alternativu k marvelovským Strážcům Galaxie – v centru dění je parta vyvrhelů, zločinců a asociálů, kteří skrze zachraňování světa nacházejí spřízněnou duši jeden ve druhém a podřizují se instituci vlády, kterou dosud opovrhovali. Vládní agentka Amanda Waller (Viola Davis) má po událostech z filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti vážné obavy o osud světa, který se začíná plnit tzv. metalidmi, tedy lidmi se zvláštními schopnostmi. Jejím návrhem je sestavení týmu metalidí, který by reagoval na nadpřirozené hrozby. Jediné, co má však momentálně k dispozici, je skupina uvězněných superpadouchů, pochytaná budoucími členy Justice League  – profesionální zabiják Deadshot (Will Smith), Jokerova milenka a houževnatá vražedkyně Harley Quinn (Margot Robbie), australský bezcharakterní zloděj Captain Boomerang (Jai Courteney), pyrokinezi ovládající gangster El Diablo (Jay Hernandez), mutant Killer Croc (Adewale Akinnuoye-Agbaje) a nemluvný Slipknot (Adam Beach). Vedení týmu se ujímá elitní voják Rick Flag (Joel Kinnaman) a jeho pobočnice, japonským mečem se ohánějící Katana (Karen Fukuhara). Společně jsou nuceni zastavit ďábelskou Enchantress (Cara Delevingne), jíž nejde o nic menšího než o ovládnutí světa. A k tomu se okolo potuluje slovutný padouch Joker (Jared Leto), jenž usiluje o znovushledání s Harley Quinn.

maxresdefault (1)

Právě Joker je nejlepším příkladem toho, jak film pracuje s jednotlivými motivy. Je to zábavná a dobře zahraná postava, bohužel, je pro příběh úplně zbytečná. Ve filmu ale hraje jednu z hlavních rolí jeho přítelkyně a jiný film ze světa DC Comics mu hned tak prostor neposkytne, tak proč mu nedat nějakou důležitou úlohu už zde? Jenže Joker vlastně žádnou důležitou úlohu nemá, byť se mu na plátně dostává téměř stejného prostoru, jako titulnímu týmu. Horší je to s motivacemi postav. Tým zažije spoustu akce a projde vztahovým vývojem. Jenže nijak není zřejmé, co motivuje vztahový vývoj. Víme jen to, že vývoj podle tvůrců proběhnout musí, protože si to asi žádají pravidla týmovek. A zřejmě musí proběhnout třeba i proti vůli postav, jichž se v tomhle směru nikdo na nic neptá. Téměř nic o nich nevíme. Zhruba víme, jak přemýšlí Harley (asi nejlépe napsaná a zahraná postava filmu), víme o jedné věci, která je důležitá pro Deadshota a chápeme motivaci Diabla. A to je všechno. O ostatních postavách se dozvíme velmi málo, pokud vůbec něco, a když zničehonic změní svůj dosavadní postoj, nedává to smysl, protože o nich od začátku skoro nic nevíme a nemůžeme se na jejich osobnost napojit. Ve filmu se zkrátka dějí věci, které potřebují příběh, zkrátka proto, že to tak potřebuje příběh. Podstatou týmovek obvykle je, že děj je podřízen vývoji vzájemných vztahů, u Oddílu je to přesně naopak. Film navíc nerespektuje ani svou ústřední myšlenku, a sice že hlavní hrdinové jsou veskrze grázlové, kteří se v komiksech poprvé objevují jako zloduši. Když je poznáváme, vidíme je dělat hrozné věci, v akci však musí být divákům sympatičtí a tak se chovají tak, jako kterýkoli jiný akční hrdina, který je divákům sympatický. Snímek zkrátka nemá odvahu na to, aby do pozice hrdiny postavil regulérního padoucha, a tak nechá zachraňovat svět postavy, jež jsou trochu drsnější a otrlejší (i když vzhledem k tomu, co v předchozím filmu dělal Batman, zase ne o tolik).

suicide-squad-joker

Zbývá tedy jeden faktor, který hraje Sebevražednému oddílu do karet, a tím je jeho zábavnost. Ta plyne hlavně z propojení poetiky filmů Davida Ayera (Training Day, Drsný časy, Street Kings, Patrola) a světa komiksového filmu, který se svou stylizací vzdáleně přibližuje prvním filmovým Batmanům. Flag i Deadshot jsou patřičně drsní a cyničtí a nedělají si žádné iluze ohledně svého poslání. Nejsou to typičtí komiksoví hrdinové/padouši, jen už příliš dlouho žijí ve světě, do kterého zabíjení tak nějak patří. Gangsteři jsou potetovaní jako Vladimír Franz a mluví slangem. Včetně Jokera – už to není Nicholsonův rozchechtaný, teatrální šílenec, ani Ledgerovo děsivě chladné monstrum bez příčiny, ale brutální gangster, který sleduje jasný a relativně racionální cíl. Toto pojetí je asi nejvýraznější vklad Ayerovy poetiky.
Nejsou to regulérní postavy, jsou to figury, které nás mají na okamžik zabavit, vykouzlit úsměv dobrou hláškou a slušnou akční scénou. To se daří. Bohužel ne natolik, aby ve vás film zanechal hlubší stopu nebo vás přinutil oblíbit si jeho postavy. Kromě Harley. Ta je nejlepší.

CSFD  IMDb  Kinobox.cz

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

Režie: David Ayer
Předloha: John Ostrander (komiks)
Scénář: David Ayer
Kamera: Roman Vasyanov
Hudba: Steven Price
Hrají: Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie, Joel Kinnaman, Viola Davis, Jai Courtney, Jay Hernandez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Karen Fukuhara, Cara Delevingne, Adam Beach, Ben Affleck, Jim Parrack, Common, Alex Meraz, David Harbour, Corina Calderon, Ike Barinholtz, Scott Eastwood, Mark Quigley, Amos Stern, Brianna Goldie, Justin Moses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *