Síla se probouzí už týden po premiéře drží řadu historických rekordů

Legendární sága Star Wars dospěla minulý týden ke svému sedmému filmovému pokračování. Síla se probouzí byla provázena velkými očekáváními, těžko však říct, zda někdo vůbec doufal v takto rekordní přílet zatím posledního dílu hvězdné ságy do světových kin. Zde je prozatímní přehled těch nejzajímavějších rekordů, které už po pouhém týdnu promítání Síla se probouzí drží jak ve světovém měřítku, tak v jednotlivých státech. A podotýkám, že film ještě neměl premiéru v Číně, tedy nejlidnatějším státě světa!

 starwars_chewie

– Největší počet IMAX kin – 940 kin

– Nejvýdělečnější otevírací víkend v USA – 247 milionů dolarů

– Nejvýdělečnější otevírací víkend na světě – 529 milionů dolarů

– Nejvýdělečnější film ve čtvrteční premiéře – 57 milionů dolarů

– Nejvýdělečnější film v páteční premiéře – 120 milionů dolarů

– Nejvyšší průměrný výdělek na kino – 57.571 dolarů/kino

– Nejrychleji vydělaných 100 milionů dolarů

– Nejvýdělečnější premiéra v IMAXu v USA

– Nejvýdělečnější premiéra v IMAXu na světě

– Nejvýdělečnější otevírací víkend v českých kinech – 37,2 milionu korun

– Nejvíce diváků za otevírací víkend v českých kinech – 234.034

– Nejvíce předprodejů v historii na světě (i v jednotlivých státech jako USA, UK, Německo a dalších)

– Největší světová premiéra v dějinách Hollywoodu

– Nejvýdělečnější 3D premiéra v USA – 78 milionů dolarů

– Nejvýdělečnější zahajovací den v kinech v Německu, Austrálii, Velké Británii, Švédsku, Finsku, – Norsku, Brazílii, Belgii, Nizozemsku a dalších mnoha státech

– Nejvýdělečnější otevírací víkend v Austrálii, Rusku, Německu, Švédsku, Norsku, Finsku, Rakousku, Polsku, Dánsku a dalších mnoha státech

 phamsa-force-awakens

A to je jen několik z mnoha dalších rekordů, které se Disneymu se sedmou epizodou Star Wars podařilo prolomit. Nelze se tedy divit, že stále ještě žije naděje na prolomení nejen dvou miliard dolarů v celkových tržbách, ale možná i na poražení Avatara, který drží dosavadní celkový rekord s 2,7 miliardami dolarů. Už teď vydělala Síla se probouzí několikanásobně více, než stála, a to ještě nebyla, jak bylo řečeno, uvedena v Číně, od které se hodně očekává a která sedmé epizodě dělá slušnou propagaci.

Pravdou je, že se dalo očekávat, že Síla se probouzí bude lámat rekordy především v začátcích, protože drtivá většina fanoušků na tuto epizodu běžela do kina okamžitě při uvedení. Otázkou zůstává, zda se teď nebudou tržby postupně snižovat, protože většina z těch, kteří tuto epizodu nutně vidět chtěli, už na ní byli první den nebo první víkend, a mnozí tedy pochybují o tom, že se tomuto filmu podaří překonat vůbec ony dvě miliardy. Já pořád optimisticky doufám, že překoná alespoň druhý Titanic v celkových tržbách, když už ne Avatar, a tak na prvních dvou příčkách bude konečně překonán James Cameron stojící za oběma vedoucími filmy, Avatarem i Titanicem. Tak uvidíme dál, sedmou epizodu čeká v kinech ještě několik týdnů a tak nás může dál překvapovat.

Prosinec 29, 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *