Snowpiercer/Seolgug Yeolcha – Film, který je cynická svině. Ale spravedlivá – recenze

V ne až tak vzdálené budoucnosti Země zmrzne a to, co zůstane z lidstva, přežívá v obřím vlaku, který křižuje planetou. Cestující jsou přitom rozděleni podle společenské příslušnosti – čím vyšší společenská třída, tím větší luxus a tím blíž k lokomotivě, již obývá vynálezce vlaku a vůdce celé kolonie (Ed Harris). A zatímco cestující první třídou si užívají sauny, špičkové jídlo a veškerý přepych, jaký lze ve vlaku nabídnout, chudí cestující v zadní části vlaku žijí ve špíně a útlaku. Což se jim pochopitelně nelíbí a pod vedením tvrďáka Curtise (Chris Evans) se vzbouří a klestí si krvavou cestu do přední části vlaku, jíž chtějí ovládnout.

ch

Joon-ho Bong je u nás známý satirickou sci-fi žánrovkou Mutant (Goemul, 2006), která cílila na všeobecnou hysterii z různých epidemií a nekalé praktiky farmaceutických společností a vládních špiček. Hlavními postavami byli členové sociálně velmi slabé rodiny, na níž měly tyto zrůdné praktiky dopad. Ale nesnažila se hájit utlačované chudé proti bezcitným „těm nahoře,“. Spíše s cynismem sobě vlastním kritizovala počínání všech zasažených vrstev.
Snowpiercer  jde stejnou cestou. Zpočátku se tváří jako další jednoduchá společenská sci-fi agitka o trpících chudých a zlých bohatých. V poslední době do této sorty filmů patřily například Hunger Games (2011, 2013), Elysium (2013) nebo remake Total Recall (2012). Zatímco všechny jmenované filmy však měly jasně danou polaritu dobra a zla podle společenské platové třídy (jakkoli v Hunger Games tvořila spíše pozadí pro příběh o dospívání a Elysium „pouze“ potřebovalo dva protichůdné systémy, na nichž by fungoval paralelismus postav), film Snowpiercer na toto dělítko naprosto rezignuje. Všechny postavy totiž nenávidí úplně stejně.

snowpiercer-final-trailer

Postup vzbouřenců vlakem připomíná jednoduchou počítačovou hru ve stylu Lemmings[1], nebo Seppukuties[2]. Každý vagon, každý úsek vlaku představuje určitý level, odlišný jak mizanscénou (jiná práce se světlem, výzdoba interiéru), tak způsobem, jakým přes něj hrdinové musí přejít. Jednou na ně čeká horda sekerníků, jinde je uvítá na první pohled vlídná učitelka základní školy, někde narazí na chladnokrevného profesionálního střelce… a s každou nastálou překážkou se musí počet vzbouřenců snížit. I když na rozdíl od zmíněných her postavy neumírají v rámci taktického manévrování mezi nástrahami, ani se zde nikdo hrdinsky neobětuje (pokud je tedy neobětuje jejich spolubojovník). Postavy umírají pouze skrze vlastní nepozornost, hloupost nebo z nedostatku munice a techniky, jíž disponují záporáci. Ti přitom ve filmu nejsou skutečnými monstry. Mezi vzbouřenci a jejich protivníky film tvoří přeci jen nějaký rozdíl – záporáci jsou bezmála komickými figurkami v přepálených kostýmech, jejichž jednání hraničí s absurditou a jejichž představitelé místy překračují hranici přehrávání (zejména Tilda Swinton či Alison Pill). Oproti tomu hlavní hrdinové se pokoušejí být více živoucími postavami, což s sebou v postapokalyptickém světě nese sbírku traumat a temných tajemství. Právě ve druhé polovině snímku, kdy narace sdílí celé své vědění s divákem, se ukáže, že kladní hrdinové ve filmu nejsou a cynické momenty, které nás provázely celým filmem, dostanou nový rozměr – film své postavy jednoduše nemá rád. A v tom je svým způsobem mnohem „čistší“, než spousta podobných agitek. Ukazuje rozdíly mezi různými společenskými vrstvami, ale přitom nestraní ani jedné z nich.

CSFD   IMDb  Kinobox.cz

Hodnocení autora:

[starreview tpl=16 size=’30‘]

Jižní Korea / USA / Francie / Česko, 2013, 126 min
Režie:
Joon-ho Bong
Scénář: Joon-ho Bong, Kelly Masterson
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Chris Evans, Kang-ho Song, Jamie Bell, Tilda Swinton, Octavia Spencer, John Hurt, Ewen Bremner, Alison Pill, Ed Harris, Ah-sung Go, Kenny Doughty, Luke Pasqualino, Vlad Ivanov, Tómas Lemarquis, Adnan Haskovic, Jim High


[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Lemmings_(video_game)

[2] http://en.wikifur.com/wiki/Seppukuties

Červen 2, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *