Tarantino u Star Treku, Rodriguez u Útěku z New Yorku. Nepřišly ty Vánoce nějak brzy?
Abychom nehypovali zbytečně moc, to první je zatím v těch nejčistších začátcích, zatímco to druhé je na spadnutí. Ale i tak je ta představa až nepopsatelně kulervoucí.
Podle zprávy serveru Deadline mluvil Quentin Tarantino s J.J. Abramsem, který momentálně produkuje Star Trek. Tvůrce kultovních pecek, jako Gauneři, Pulp Fiction nebo Osm hrozných nadhodil Abramsovi svůj návrh na čtvrtý díl restartované franšízy a Abramse to natolik zaujalo, že návrh předal společnosti Paramount. A Paramount podle všeho začíná shánět možné scenáristy. Zatím je příliš, příliš brzy na to, abychom se začali pořádně těšit, ale i tak se tetelíme při představě, jak se příběh vesmírné lodi Enterprise klikatí Tarantinovým úmyslně zavádějícím vyprávěním. Nemluvě o vytříbených, peprných dialozích a výrazných postavách. Ale zatím zůstává u samotného nápadu a nic není jisté.
To reboot Útěku z New Yorku už stojí na pevnější půdě. Režírovat bude Robert Rodriguez, který kdysi točil zajímavé filmy (Desperado, Od soumraku do úsvitu), od nichž přešel k průměrným komiksovým adaptacím a špatným dětským filmům. Ale látka slovutného Johna Carpentera, který původní Útěk z New Yorku natočil, by mu mohla vlít trochu tvůrčího elánu do žil. Optimismus nyní vyjádřil scenárista filmu Neil Cross. Ten pracoval na britských seriálech Luther a Pán času. Scénář podle jeho slov prošel rukama Johna Carpentera, který jej schválil. Což může trochu optimismu přinést i nám.
Carpenterův Útěk z New Yorku z roku 1981 se odehrává v ponuré blízké budoucnosti, kde byl New York přírodní katastrofou oddělený od zbytku Ameriky a následně přeměněný na odkladiště pro nejtěžší zločince. Zatímco ve Spojených státech tedy vládne totalitní zřízení, New York je nefalšovanou postapokalyptickou pustinou. A právě na tomto místě ztroskotá letadlo, převážejícího nikoho jiného než amerického prezidenta. Americká armáda vyšle do New Yorku bývalého elitního vojáka Snakea Plisskena (Kurt Russell), který byl zrovna odsouzený za krádež armádních rezerv a do zdivočelé metropole má tak jako tak namířeno. Aby byl patřičně motivován, implantuje mu armáda do krku nálože, které mu za několik hodin otevřou hlavní tepny. Jediná šance, jak si doslova zachránit krk, je vrátit se z New Yorku s živým prezidentem.
Film se dočkal jednoho nadsazeného, ironického a trestuhodně nedoceněného pokračování Útěk z L. A. a bezpočtu napodobenin. Hlavní hrdina Plissken také do jisté míry inspiroval hlavní postavu videoherní série Metal Gear. Chystaný film Roberta Rodrigueze přitom podle všeho nemá být remake, ale prequel, a pravděpodobně se v něm dozvíme, jak začal Snake Plissken nosit svou ikonickou pásku přes oko.