Technologická singularita napříč fikčním filmem
Se strojem a umělou inteligencí je to obdobné jako s ohněm. Jedná se o dobrého sluhu, ale zlého pána. Již několikrát jsme se při sledování filmů přesvědčili, že pokud se strojům povolí opasky, začnou se dít špatné věci. Pojem „technologická singularita“ se objevuje v poválečných 50. letech a v kruzích kybernetiky, futorologie a informatiky velmi obecně značí zlomový bod technologického výzkumu. Takový Issac Asimov si na něm v podstatě postavil kariéru. V rámci aktuálně uváděné Transcendence se tedy pojďme v krátkosti podívat na tematická sci-fi, která tento jev s větším či menším úspěchem obsahuje.
Zakázaná planeta (1956)
První velké sci-fi, které disponovalo tučným rozpočtem a elektronickou hudbou. Především je však známo svým poselstvím, pohledem do mimozemského stroje a hlavně – robotem Robbym. Film byl velkou inspirací pro sérii Star Trek a celou další řadu sci-fi snímků.
2001: Vesmírná Odyssea (1968)
Netřeba představovat jeden z nejslavnějších filmů Stanleyho Kubricka. Umělecké sci-fi s filozofickým přesahem ve svém závěru vytáhne zbraň se jménem HAL 9000, který brání svou vlastní existenci. Robot se objevil i v sequelu z roku 1984.
Colossus: The Forbin Project (1970)
Příběh o tom, jak se americký superpočítač Colossus spojí se sovětským Guardianem, a spolu chtějí ovládnout svět. V době studené války opravdu znepokojující námět.
Tron (1982)
Dnes již kultovní sci-fi s Jeffem Bridgesem, které jako první využilo GC animaci a počítačové prostředí pro její realizaci. Hlavním záporákem není nikdo jiný než velký Master Control Program.
Terminátor (1984)
Zapomenout nemůžeme ani na zlovolný SkyNet, který se line celou terminátoří ságou jako úhlavní nepřítel lidstva. Zatímco v prvních dvou dílech je tato hrozba demonstrována výhradně skrze postavu Terminátora, ve třetím díle již SkyNet nabyde vědomí a započne válku.
Matrix (1999)
Legendární virtuální simulátor ovlivnil nejednu generaci filmařů a diváků. Do fascinujícího světa iluze plného metafor a náznaků jsme vtaženi s vyvoleným Neoem, který si svůj titul musí zasloužit a bojovat proti programům – agentům.
Já, robot (2004)
Isaac Asimov v plné síle a v blockbusterovém kabátu. Robot Sonny je jen špičkou ledovce, neboť hlavním nepřítelem je V.I.K.I. – superpočítač ve tvaru obrovské krychle, který řídí veškeré roboty.
Latest posts by Radek Neuman (see all)
- TOP 10 neznámých herců - 12.12.2014
- Frank – Nezávislý film závislý na Hollywoodu – recenze - 10.11.2014
- Out of the Furnace – Nemastné drama s neslanou zápletkou – Mimo kino - 28.7.2014