Technologická singularita napříč fikčním filmem

Se strojem a umělou inteligencí je to obdobné jako s ohněm. Jedná se o dobrého sluhu, ale zlého pána. Již několikrát jsme se při sledování filmů přesvědčili, že pokud se strojům povolí opasky, začnou se dít špatné věci. Pojem „technologická singularita“ se objevuje v poválečných 50. letech a v kruzích kybernetiky, futorologie a informatiky velmi obecně značí zlomový bod technologického výzkumu. Takový Issac Asimov si na něm v podstatě postavil kariéru. V rámci aktuálně uváděné Transcendence se tedy pojďme v krátkosti podívat na tematická sci-fi, která tento jev s větším či menším úspěchem obsahuje.

Zakázaná planeta (1956)

large_forbidden_planet_blu-ray_8

První velké sci-fi, které disponovalo tučným rozpočtem a elektronickou hudbou. Především je však známo svým poselstvím, pohledem do mimozemského stroje a hlavně – robotem Robbym. Film byl velkou inspirací pro sérii Star Trek a celou další řadu sci-fi snímků.

2001: Vesmírná Odyssea (1968)

2001-a-space-odyssey-original

Netřeba představovat jeden z nejslavnějších filmů Stanleyho Kubricka. Umělecké sci-fi s filozofickým přesahem ve svém závěru vytáhne zbraň se jménem HAL 9000, který brání svou vlastní existenci. Robot se objevil i v sequelu z roku 1984.

Colossus: The Forbin Project (1970)
colossus03

Příběh o tom, jak se americký superpočítač Colossus spojí se sovětským Guardianem, a spolu chtějí ovládnout svět. V době studené války opravdu znepokojující námět.

Tron (1982)

Tron_-_1982

Dnes již kultovní sci-fi s Jeffem Bridgesem, které jako první využilo GC animaci a počítačové prostředí pro její realizaci. Hlavním záporákem není nikdo jiný než velký Master Control Program.

Terminátor (1984)

terminator_004

Zapomenout nemůžeme ani na zlovolný SkyNet, který se line celou terminátoří ságou jako úhlavní nepřítel lidstva. Zatímco v prvních dvou dílech je tato hrozba demonstrována výhradně skrze postavu Terminátora, ve třetím díle již SkyNet nabyde vědomí a započne válku.

Matrix (1999)

MCDMATR EC012

Legendární virtuální simulátor ovlivnil nejednu generaci filmařů a diváků. Do fascinujícího světa iluze plného metafor a náznaků jsme vtaženi s vyvoleným Neoem, který si svůj titul musí zasloužit a bojovat proti programům – agentům.

Já, robot (2004)

photo-will-smith-i-robot

Isaac Asimov v plné síle a v blockbusterovém kabátu. Robot Sonny je jen špičkou ledovce, neboť hlavním nepřítelem je V.I.K.I. – superpočítač ve tvaru obrovské krychle, který řídí veškeré roboty.

Duben 12, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *