TV tip: Akt

Pětice dospělých lidí dostala tajemnou pozvánku, aby se v jistý čas dostavila do domu manželů Žílových. Dvojčata sice nakonec nepřijedou, ale i tak to bude povedený večírek.

Akt je vůbec nejstarší a nejdéle uváděnou hrou z pera fiktivního leč geniálního Járy Cimrmana. Premiéru měla už v roce 1967, v Malostranské besedě, prvním působišti cimrmanologů. První, tedy přednášková, polovina inscenace tak není věnována jednomu konkrétnímu tématu, jak bývá zvykem u pozdějších her, ale je takovým pestrým a všeobjímajícím úvodem do života a díla slavného Čecha. Dozvíte se například trudný příběh Cimrmanovy věrné družky Zory, běžné hřadové vlašky, která se stala obětí géniovy nenávisti k potkanům. Pro hloubavěji založené jedince je tu pak omračující teorie externismu, která změní váš pohled na svět.

akt1

Akt je jednou z té menšiny cimrmanovských inscenací, do kterých jsou začleněna i hudební a taneční čísla. Obzvláště tanec Jaroslava Weigela v roli malíře Žíly vás jistě nenechá klidnými. A píseň Ej vy mé mističky z umělé hmotičky v podání matky Žílové (výborný Miloň Čepelka) má nemalou šanci ve vaší domácnosti zlidovět.

Čtvrtek 27. února, ČT2, 21.40

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 27, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *