TV tip: Akt

Pětice dospělých lidí dostala tajemnou pozvánku, aby se v jistý čas dostavila do domu manželů Žílových. Dvojčata sice nakonec nepřijedou, ale i tak to bude povedený večírek.

Akt je vůbec nejstarší a nejdéle uváděnou hrou z pera fiktivního leč geniálního Járy Cimrmana. Premiéru měla už v roce 1967, v Malostranské besedě, prvním působišti cimrmanologů. První, tedy přednášková, polovina inscenace tak není věnována jednomu konkrétnímu tématu, jak bývá zvykem u pozdějších her, ale je takovým pestrým a všeobjímajícím úvodem do života a díla slavného Čecha. Dozvíte se například trudný příběh Cimrmanovy věrné družky Zory, běžné hřadové vlašky, která se stala obětí géniovy nenávisti k potkanům. Pro hloubavěji založené jedince je tu pak omračující teorie externismu, která změní váš pohled na svět.

akt1

Akt je jednou z té menšiny cimrmanovských inscenací, do kterých jsou začleněna i hudební a taneční čísla. Obzvláště tanec Jaroslava Weigela v roli malíře Žíly vás jistě nenechá klidnými. A píseň Ej vy mé mističky z umělé hmotičky v podání matky Žílové (výborný Miloň Čepelka) má nemalou šanci ve vaší domácnosti zlidovět.

Čtvrtek 27. února, ČT2, 21.40

CSFD IMDb

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnocení čtenářů:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Únor 27, 2014