TV tip: Báječná léta pod psa

Kvalitní mainstream českého filmu nebo ušlechtilá nuda? Či případně trestuhodná idealizace minulosti?

Kdo by to byl tušil, že se první filmová adaptace románu Michala Viewegha, v době premiéry přijímaná spíš rozpačitě, stane nakonec tím nejlepším vieweghovským filmem vůbec. Je tomu tak alespoň podle etalonu českého diváckého vkusu, Česko-Slovenské filmové databáze. A vzhledem k tomu, že fanoušci na ČSFD od letošního roku dokonce udělují i jednoho z Českých lvů, je jasné, že je to instituce se svou nemalou váhou.

leta1

Báječná léta pod psa jsou jedinou z prozatím šesti celovečerních adaptací Vieweghových knih, která na ČSFD dosáhla „červených čísel“, tedy průměrného hodnocení vyššího, než tři hvězdičky z pěti. Fanoušky z ČSFD tak příliš neuspokojila ani taková jména, jako Renč, Vejdělek nebo dokonce Hřebejk. Proč u fanoušků nejvíce uspěl debutant (pravda čtyřicetiletý zkušený asistent režie) Petr Nikolaev?

Jednak si vybral knihu, která patří k těm nejoblíbenějším a nejuznávanějším. Vznikla v době, kdy Viewegh ještě působil originálně, nevykrádal sám sebe a jeho nepopiratelný talent ještě nebyl tak rozmělněný. Nikolaev při svém zpracování vsadil na jistotu. Nesnažil se najít nějaký adekvátní „překlad“ Vieweghova typického ironického glosování vyprávěného příběhu, použil prostě a jednoduše vypravěče Kvida, který k divákům občas promlouvá coby voiceover. Sázka na jistotu se projevila i ve volbě herců. Především Libuše Šafránková je pro role něžných maminek, které si ale v případě potřeby dovedou dupnout, jako stvořená. Minimálně od Obecné školy. S Ondřejem Vetchým taky nemůžete šlápnout vedle, především když mu dáte roli chlapáckého citlivky, případně pro zpestření citlivého chlapáka. Svatou trojici hereckých koncertů uzavírá Vladimír Javorský jako patřičně slizký soudruh Šperk. Celé zaobalené do teplých barev a hřejivé nostalgie. Ano, za totality se občas děly nepěkné věci, ale vlastně nám tu spolu bylo fajn. A ty svině byli vždycky ti druzí.

leta2

Nicméně pokud si chcete v neděli večer odpočinout u řemeslně zdařilého filmu, který se vás nesnaží pobuřovat ani znepokojovat, jsou Báječná léta pod psa rozhodně dobrá volba.

Neděle 23. února, ČT 1, 21.55

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 23, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *