TV tip: Blaník

Skutečně v nitru hory Blaník sídlí bájné vojsko? Jak funguje jeho organizace? Proč ještě nevyjeli? Skutečně se v jeho nitru mění trus ve zlato? Odpovědi na tyto otázky vám dá hra českého génia Járy Cimrmana.

Sledovat záznamy divadelních inscenací bývá většinou ne zcela uspokojivé. Přece jen jde vlastně o zakonzervovanou podobu něčeho, co je primárně určeno k interaktivní „konzumaci“. Inscenace Divadla Járy Cimrmana mají v tomto ohledu jistou výhodu. Jsou celkem statické, hlavní důraz je kladený na slovní humor, režie je konzervativní a tak je jejich konzervace do podoby divadelního záznamu zase tolik neochuzuje.

blanik

Dalším problémem záznamů může být ubíhající čas. V případě Blaníku se tak nemůžeme ubránit smutku z toho, že inscenaci v tomto konkrétním obsazení si už naživo neužijeme. Tři z protagonistů už bohužel nežijí (Ladislav Smoljak, Pavel Vondruška a nejnověji Jan Kašpar), výborný Jaroslav Weigl byl v roli „rytíře politické mrtvoly“ přeobsazen.

Ale pořád si můžeme užívat kvalit samotné hry. Blaník měl premiéru v roce 1990 jako 12. hra „Járy Cimrmana“. Její autoři byli tehdy ve vrcholné formě a Blaník tak patří k nejlepším hrám, které Divadlo Járy Cimrmana uvedlo. Možná je jedním z důvodů i to, že při vzniku nebylo poprvé v historii divadla nutné brát v potaz komunistické schvalovače a cenzory.

Čtvrtek 6. února, ČT2, 21:00

CSFD IMDb

 

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 6, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *