TV tip: Hra o jablko

Další moralita Věry Chytilové o vztazích mužů a žen, z níž muži nevyjdou zrovna nejlépe. Ostatně nejenom muži. Tentokrát z roku 1976.

Příběh lásky porodníka Johna (Jiří Menzel) a mladé sestřičky Anny (Dáša Bláhová). Pro staromládeneckého doktora, využívajícího stále všechny výhody „mamahotelu“, jde zprvu jen o další nezávazný flirt, naopak Anna touží po hlubším vztahu. Všichni kolem ní jsou zkušení hráči ve „hře o jablko“, ona působí jako bláznivé nemehlo, které se bez náležitých znalostí vrhá do všeho po hlavě. Postupem času ale začínáme chápat, že právě ona je v tomto filmu tou kladnou a správnou figurou. Ostatní berou vážně naprosté prkotiny a v důležitých věcech naopak selhávají. Naopak Anna přes svou potrhlost stojí nohama pevně na zemi. A to nejen ve věcech lásky, ale i v mezilidských vztazích obecně. I její hra je daleko zábavnější, důslednější a smysluplnější než hra těch ostatních.

hra

Hra o jablko nabízí všechny typické rysy režijního rukopisu Věry Chytilové. Přepjaté herectví na hranici karikatury a grotesky, výrazný (až rušivý) střih, který vytrhává věci z kontextu a neumožňuje hladké plynutí příběhu, explicitní symboliku (v průběhu filmu různě variovaný motiv jablka). Ve Hře o jablko také věrně zachycuje dobový přístup k porodnictví, které ze všeho nejvíc připomíná pásovou výrobu a samotné rodičky naprosto zbavuje osobnosti. O tři roky později podobně zachytí „pásovou výrobu“ socialistického bydlení ve filmu Panelstory.

Za zmínku stojí i casting. Chytilová jako již tradičně obsadila filmové role herci z menších studiových divadel. Kromě Dagmar Bláhové z brněnské Husy na provázku (respektive divadla Na provázku) se ve Hře o jablko objevuje snad celý tehdejší ansámbl Studia Y.

Neděle 2. února, ČT2, 22.40

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 2, 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *