TV tip: Jedna ruka netleská

Tuto komedii Davida Ondříčka považovala většina kritiků i diváků po Samotářích za jasnou tvůrčí prohru. Ale ono to není zase tak horké.

Scénář filmu vznikal jako kolektivní dílo Davida Ondříčka a Jiřího Macháčka, své do něj v rámci kamarádského brainstormingu přidali prý i Ivan Trojan s Markem Taclíkem. Text ze stránek filmu praví toto: „Hlavní postavou příběhu je nenapravitelný smolař Standa (J. Macháček), se kterým si osud pěkně pohrává. Zrovna ho pustili z vězení a on věří, že karta jeho života se obrací. Bývalý šéf Zdeněk (Ivan Trojan) mu totiž něco dluží a Standa si konečně může splnit to, o čem snil. Jenže potká Ondřeje (Marek Taclík), a to je oproti Standovi ještě větší nešťastník a blázen. Jejich smůla se násobí, a to nemůže dopadnout dobře.“

ruka1

Ale je zbytečné nějak podrobněji popisovat jednotlivé zápletky a podzápletky. Vsadím se, že si ani po zhlédnutí filmu nebudete tak docela jistí, o co vlastně šlo. Říká se, že zábava na place znamená nudu v kině. Jedna ruka netleská s sebou nese všechna úskalí projektu party kamarádů, kteří měli spoustu nadšení, spoustu nápadů a žádného dramaturga. Některé nápady a motivy vyšumí do ztracena, jediné, co motivuje přítomnost celé „labužnické“ linie kolem postavy Zdeňka je pravděpodobně chuť jeho kamarádů vidět (pravda excelentní) Trojanovu hitlerovskou etudu. Celému tomu ohňostroji nápadů chybí nějaký sjednocující princip, takže může po čase začít nudit. Nicméně právě nadšení všech zúčastněných, které z toho celého čiší, dělá ze sledování filmu příjemný zážitek. A vedlejší role Jana Třísky je natolik kouzelná, že mu za ni snad bude v konečném součtu prominuto i účinkování v Bastardech 3.

Neděle 16. února, ČT 1, 21.50

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 16, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *