TV tip: Jiný Dumas

Příběh zapomenutého „ghostwritera“ Augusta Maqueta, který byl spoluautorem nejslavnějších děl Alexandra Dumase, v režii Safyho Nebboua.

Francie, rok 1848. Alexandre Dumas (Gérard Depardieu) a Auguste Maquet (Benoît Poelvoorde) už téměř deset let společně píší strhující romány, pod kterými je ale podepsán pouze Dumas. Jejich spolupráce je harmonická a bezproblémová až do chvíle, kdy se Maquet zamiluje do mladé bojovné dívky Charlotte (Mélanie Thierry). Ta ho totiž mylně považuje za Dumase. A Maquet najednou přestává být spokojen s životem ve stínu svého slavného přítele.

dumas1

Předlohou filmu Jiný Dumas se stala divadelní hra Signé Dumas (Podepsán Dumas) autorů Cyrila Gelyho a Erica Rouquetta. Cílem tvůrců je zviditelnit neznámého Maqueta, kterého drtivá většina milovníků Dumasova díla vůbec nezná, aniž by ovšem očerňovali samotného Dumase. Jejich vztah je líčen jako rovnocenný a i přes ten jediný konflikt se nakonec přenesou. Maquet totiž pochopí, že sám psát nedokáže. Tady se mimochodem rozchází film s realitou. Duma se s Maquetem rozešli ve zlém po soudním procesu, ve kterém Maquet napadl Dumasovo autorství a žádal, aby byl uváděn jako spoluautor. Soud mu sice přiznal 25 procentní podíl na zisku, ale Dumas ho jako spoluautora uvádět nemusel. Maquet od té doby tvořil samostatně a byl poměrně úspěšný. Navíc na rozdíl od Dumase uměl s vydělanými penězi dobře hospodařit a zemřel jako bohatý muž.

Kritika filmu kromě historických nepřesností vyčítala i obsazení Gérarda Dapardieua do role Dumase. Světlý a blonďatý Depardieu je totiž vzhledově dost vzdálen skutečnému Dumasovi, který byl mulat (jeho dědečkem byl haitský otrok) a na svém „negerském“ původu si dost zakládal.

Čtvrtek 20.února, ČT art, 20.20

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 20, 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *