TV tip: Jiný Dumas

Příběh zapomenutého „ghostwritera“ Augusta Maqueta, který byl spoluautorem nejslavnějších děl Alexandra Dumase, v režii Safyho Nebboua.

Francie, rok 1848. Alexandre Dumas (Gérard Depardieu) a Auguste Maquet (Benoît Poelvoorde) už téměř deset let společně píší strhující romány, pod kterými je ale podepsán pouze Dumas. Jejich spolupráce je harmonická a bezproblémová až do chvíle, kdy se Maquet zamiluje do mladé bojovné dívky Charlotte (Mélanie Thierry). Ta ho totiž mylně považuje za Dumase. A Maquet najednou přestává být spokojen s životem ve stínu svého slavného přítele.

dumas1

Předlohou filmu Jiný Dumas se stala divadelní hra Signé Dumas (Podepsán Dumas) autorů Cyrila Gelyho a Erica Rouquetta. Cílem tvůrců je zviditelnit neznámého Maqueta, kterého drtivá většina milovníků Dumasova díla vůbec nezná, aniž by ovšem očerňovali samotného Dumase. Jejich vztah je líčen jako rovnocenný a i přes ten jediný konflikt se nakonec přenesou. Maquet totiž pochopí, že sám psát nedokáže. Tady se mimochodem rozchází film s realitou. Duma se s Maquetem rozešli ve zlém po soudním procesu, ve kterém Maquet napadl Dumasovo autorství a žádal, aby byl uváděn jako spoluautor. Soud mu sice přiznal 25 procentní podíl na zisku, ale Dumas ho jako spoluautora uvádět nemusel. Maquet od té doby tvořil samostatně a byl poměrně úspěšný. Navíc na rozdíl od Dumase uměl s vydělanými penězi dobře hospodařit a zemřel jako bohatý muž.

Kritika filmu kromě historických nepřesností vyčítala i obsazení Gérarda Dapardieua do role Dumase. Světlý a blonďatý Depardieu je totiž vzhledově dost vzdálen skutečnému Dumasovi, který byl mulat (jeho dědečkem byl haitský otrok) a na svém „negerském“ původu si dost zakládal.

Čtvrtek 20.února, ČT art, 20.20

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 20, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *