TV tip: Krajina přílivu

Alenka v říši divů po Gilliamovsku. Překrásně znepokojivá pohádka pro divné holčičky.

Malá Jeliza-Rose žije v podivné domácnosti se svými feťáckými rodiči. Ona jediná se dokáže chovat dospěle, uklidňovat šílenou matku, plánovat výpravu do Jutska nebo připravit tatínkovi dávku. Po matčině smrti se Jeliza-Rose s otcem vydává do jeho rodného domu, opuštěné farmy v polích na středozápadě. Brzy po příjezdu se však do říše mrtvých odebere i tatínek a malá Jeliza-Rose se vydává na cestu do polí a do své fantazie, vybavená mluvícími hlavičkami panenek. Seznamuje se se svými sousedy – potrhlou čarodějnicí Dell a jejím retardovaným bratrem Dickensem. Ale postupně se rozkládající tatínek ještě neřekl poslední slovo!

krajina1

Hlavním motivem ke vzniku Krajiny přílivu byla podle Terryho Gilliama jeho nespokojenost se stereotypním zobrazováním dětí jako bezbranných obětí. Podle něj jsou děti naopak (snad díky své fantazii) mnohem silnější, než dospělí. A právě Jeliza-Rose je prototypem takové dětské „neoběti“. Úžasná Jodelle Ferland v hlavní roli nás provází filmem, který je každou minutou divnější a divnější. Gilliam se v pojetí vizuální stránky filmu zjevně inspiroval Malickovými Nebeskými dny a zároveň poetikou Jana Švankmajera. Což je samo o sobě dost zvláštní kombinace. Kamera postupem času začíná zabírat veškeré dění v podivných úhlech, čímž se ještě zvyšuje divákova nejistota a nemožnost se zorientovat v tom, co se vlastně před kamerou odehrává. Všechny postavy jsou podivné a zahnívající tatínek je z nich ještě tak nejnormálnější. I zpočátku sympatická Jeliza-Rose působí čím dál děsivěji. Není divu, že velká část diváků není schopna tento film přijmout a odsoudí ho jako odpudivou divnost.

krajina2

Ale Krajina přílivu rozhodně stojí za vidění, nejen díky výborným hereckým výkonům všech zúčastněných. Jde o nepřikrášlený pohled do hlubin dětské duše, do hlubin nekonečné fantazie, která není zdaleka tak nevinná a čistá, jak si mnozí dospělí namlouvají. Děti v Gilliamově světě jsou nejen mnohem silnější, než dospělí, ale i mnohem krutější, mnohem šťastnější a mnohem znepokojivější.

Sobota 8.února, ČT art, 22.30

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 8, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *