TV tip: Obžalovaný

Česká televize nám tento týden nabízí miniprofil režisérské dvojice Kadár-Klos. Po včerejším dramatu o partyzánech za druhé světové války Smrt si říká Engelchen si dnes můžete pustit jeden z jejich méně známých filmů Obžalovaný.

Spolupráce československé režijní dvojice Elmar KlosJán Kadár prošla pozoruhodným vývojem, který je ale na druhou stranu pro poválečné dění v Československu poměrně typický. Jejich prvním společným filmem byla agitka Únos (1952) o rejdech amerických agentů v naší krásné vlasti, které vyvrcholí únosem letadla. Snad ještě smutnější je jejich následná satirická veselohra Hudba z Marsu, kde se za své předchozí kulturní přečiny ostentativně kají různé významné herecké osobnosti v čele s Oldřichem Novým. V další dvojici filmů z konce padesátých let Tam na konečné (1957) a Tři přání (1958) se orientují na intimní příběhy ze života obyčejných lidí, v nichž se už jasně odrážejí mnohé z problémů reálného socialismu. Zatímco první z nich se setkal s příznivou odezvou i na oficiálních místech, právě kvůli orientaci na prostého člověka a jeho problémy, druhému už byla vyčítána jeho ideologická diverze a do kin tak byl vpuštěn až v roce 1962. Smrt si říká Engelchen (1963) se sice věnoval protežovanému tématu partyzánského odboje, ale jeho nepatetické a neideologické pojetí zodpovědným soudruhům příliš nevonělo.

obzalovany

Vrcholem cesty této dvojice od režimních přisluhovačů až po jeho výrazné kritiky je právě film Obžalovaný z roku 1964. „Ředitel Kudrna dostane úkol uvést do provozu novou elektrárnu v co nejkratší době. Má možnost vyplácet podřízeným mimořádné prémie, avšak jeho nejbližší podřízení využijí situace k nezákonnému obohacování. Za Kudrnu se nepostaví ani jeho nadřízení z ministerstva, kteří celou situaci nepřímo způsobili. Proces se zjevně nevinným ředitelem odhalí skutečnosti, o kterých se dosud veřejně nemluvilo: provázanost vládnoucí strany s justicí, zneužívání zákonů a jiné stranické praktiky.“

obzalovany1

Soudní drama s tehdy neznámým slovenským hercem Vladom Müllerem v hlavní roli mělo úspěch u diváků i u kritiky, nicméně po opětovném utažení šroubů v roce 1969 putovalo do trezoru. Za zmínku stojí i to, že film Obžalovaný nabídl první hereckou příležitost mladému režisérovi Jiřímu Menzelovi, který ztvárnil Kudrnova obhájce.

Středa 26. února, ČT2, 22.45

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Únor 26, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *