TV tip: Obžalovaný

Česká televize nám tento týden nabízí miniprofil režisérské dvojice Kadár-Klos. Po včerejším dramatu o partyzánech za druhé světové války Smrt si říká Engelchen si dnes můžete pustit jeden z jejich méně známých filmů Obžalovaný.

Spolupráce československé režijní dvojice Elmar KlosJán Kadár prošla pozoruhodným vývojem, který je ale na druhou stranu pro poválečné dění v Československu poměrně typický. Jejich prvním společným filmem byla agitka Únos (1952) o rejdech amerických agentů v naší krásné vlasti, které vyvrcholí únosem letadla. Snad ještě smutnější je jejich následná satirická veselohra Hudba z Marsu, kde se za své předchozí kulturní přečiny ostentativně kají různé významné herecké osobnosti v čele s Oldřichem Novým. V další dvojici filmů z konce padesátých let Tam na konečné (1957) a Tři přání (1958) se orientují na intimní příběhy ze života obyčejných lidí, v nichž se už jasně odrážejí mnohé z problémů reálného socialismu. Zatímco první z nich se setkal s příznivou odezvou i na oficiálních místech, právě kvůli orientaci na prostého člověka a jeho problémy, druhému už byla vyčítána jeho ideologická diverze a do kin tak byl vpuštěn až v roce 1962. Smrt si říká Engelchen (1963) se sice věnoval protežovanému tématu partyzánského odboje, ale jeho nepatetické a neideologické pojetí zodpovědným soudruhům příliš nevonělo.

obzalovany

Vrcholem cesty této dvojice od režimních přisluhovačů až po jeho výrazné kritiky je právě film Obžalovaný z roku 1964. „Ředitel Kudrna dostane úkol uvést do provozu novou elektrárnu v co nejkratší době. Má možnost vyplácet podřízeným mimořádné prémie, avšak jeho nejbližší podřízení využijí situace k nezákonnému obohacování. Za Kudrnu se nepostaví ani jeho nadřízení z ministerstva, kteří celou situaci nepřímo způsobili. Proces se zjevně nevinným ředitelem odhalí skutečnosti, o kterých se dosud veřejně nemluvilo: provázanost vládnoucí strany s justicí, zneužívání zákonů a jiné stranické praktiky.“

obzalovany1

Soudní drama s tehdy neznámým slovenským hercem Vladom Müllerem v hlavní roli mělo úspěch u diváků i u kritiky, nicméně po opětovném utažení šroubů v roce 1969 putovalo do trezoru. Za zmínku stojí i to, že film Obžalovaný nabídl první hereckou příležitost mladému režisérovi Jiřímu Menzelovi, který ztvárnil Kudrnova obhájce.

Středa 26. února, ČT2, 22.45

CSFD IMDb

VN:F [1.9.22_1171]
Hodnocení čtenářů:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Únor 26, 2014