TV tip: Počítání mrtvých

Neprávem zapomenutý neonoirový film Martina Scorseseho z roku 1999 nás přivádí do temného srdce Manhattanu. Záchranář Frank (Nicolas Cage) slouží už několik let noční služby s různými parťáky. Dřív ho jeho práce naplňovala, ale v posledních měsících podléhá syndromu vyhoření. Už příliš dlouho se mu nepodařilo nikoho zachránit, nemůže spát a tváře mrtvých ho začínají pronásledovat. Teď už jen doufá, že ho jeho šéf kvůli pití a pozdním příchodům vyhodí. Doufá marně. Až díky dceři jednoho z pacientů, bývalé narkomance Mary (Patricia Arquette), se v jeho životě objeví jistá (pochybná) naděje…

pocitani

Scénář podle autobiografické knihy Joea Connellyho napsal Paul Schrader, který se tím po letech vrátil ke spolupráci s režisérem Scorsesem. Počítání mrtvých asi nejvíc připomíná jejich společné dílo Taxikář z roku 1976. I tady sledujeme hrdinu, který se v touze po vykoupení propadá hlouběji a hlouběji do šílenství. Na rozdíl od Taxikáře je ale Počítání mrtvých daleko víc ovlivněno svým nespolehlivým vypravěčem Frankem. Divák si nemůže být jistý, co je skutečné a co se odehrává jen ve Frankově hlavě. Rozechvěle manický herecký projev Nicolase Cage přispívá k celkové podivnosti filmu, Frankovi parťáci v podání Johna Goodmana, Toma Sizemora a především Vinga Rhamese (znáte jako Marsella Wallace z Pulp Fiction) do něj zase vnáší až bláznivě komické momenty.

Počítání mrtvých můžeme doporučit všem nespavcům, všem maniodepresákům, všem fanouškům filmů Wernera Herzoga (do jehož filmografie by Počítání mrtvých bez problémů zapadlo) a samozřejmě těm, kdo chtějí před kamarády zamachrovat znalostí neznámého filmu pana Scorseseho.

Sobota 18. ledna, Prima, 22.55

CSFD  IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Leden 18, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *