TV tip: Šťastní to lidé: rok v tajze

Unikátní záběry ruského filmaře Dmitrije Vasjukova, střih a nezaměnitelný komentář Wernera Herzoga a drsný život lovců kožešin v sibiřské tajze.

Slavný německý režisér Werner Herzog má hlavně díky své spolupráci s Klausem Kinskim (Aguire, hněv boží; Fitzcarraldo) pověst lehce šíleného režiséra, kterého přitahují extrémy všeho druhu. Tato fascinace vším, co se pohybuje na hraně (a někdy i daleko za hranou) normálního života je patrná i v jeho dokumentární tvorbě. Příkladem může být jeho dokument Grizzly Man (2005) o expertovi na medvědy Timothym Treadwellovi, kterého jeho vášeň doslova pohltila. (Ano, tušíte správně. Sežral ho medvěd…)

tajga1

Dokument Šťastní to lidé začal nadšením Wernera Herzoga ze série čtyř časosběrných dokumentů o lovcích kožešin v sibiřské tajze, které viděl u svého přítele v Los Angeles. Rozhodl se jejich autora Dmitrije Vasjukova a jejich protagonisty zpopularizovat a využít ve vlastním díle. Vasjukovy záběry sestříhal do nového celku, jehož vyznění posílil svým typickým komentářem. Herzogova až hypnotická dikce a jeho drsně sametová angličtina s německým přízvukem dodávají další kvality úžasným záběrům světa, do něhož kvůli jeho nedostupnosti může nahlédnout jen málokdo. Herzogův přístup ale není lacině romantizující. Ukazuje nám život lovců v celé jeho náročnosti. Lidé v sibiřské tajze v podstatě neznají odpočinek. Jejich život je podřízený neúprosným pravidlům drsného podnebí. Hodně prostoru věnuje Herzog technologii budování pastí, tradiční výroby lodí a lyží nebo vaření účinného repelentu. Fascinace krásami přírody je u něj spojena s fascinací lidskou odolností a vynalézavostí.

tajga2

Lidé v sibiřské tajze nejsou věčně vysmátí ani přihloupě sluníčkově šťastňoučcí. Jejich štěstí spočívá v pevné zakotvenosti, přísném individualismu, pracovitosti a svobodě. Drsné ryzí štěstí, na které je z tepla před televizí radost pohledět.

Neděle 26. ledna, ČT2, 23.50

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Leden 26, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *