TV tip: Šťastní to lidé: rok v tajze

Unikátní záběry ruského filmaře Dmitrije Vasjukova, střih a nezaměnitelný komentář Wernera Herzoga a drsný život lovců kožešin v sibiřské tajze.

Slavný německý režisér Werner Herzog má hlavně díky své spolupráci s Klausem Kinskim (Aguire, hněv boží; Fitzcarraldo) pověst lehce šíleného režiséra, kterého přitahují extrémy všeho druhu. Tato fascinace vším, co se pohybuje na hraně (a někdy i daleko za hranou) normálního života je patrná i v jeho dokumentární tvorbě. Příkladem může být jeho dokument Grizzly Man (2005) o expertovi na medvědy Timothym Treadwellovi, kterého jeho vášeň doslova pohltila. (Ano, tušíte správně. Sežral ho medvěd…)

tajga1

Dokument Šťastní to lidé začal nadšením Wernera Herzoga ze série čtyř časosběrných dokumentů o lovcích kožešin v sibiřské tajze, které viděl u svého přítele v Los Angeles. Rozhodl se jejich autora Dmitrije Vasjukova a jejich protagonisty zpopularizovat a využít ve vlastním díle. Vasjukovy záběry sestříhal do nového celku, jehož vyznění posílil svým typickým komentářem. Herzogova až hypnotická dikce a jeho drsně sametová angličtina s německým přízvukem dodávají další kvality úžasným záběrům světa, do něhož kvůli jeho nedostupnosti může nahlédnout jen málokdo. Herzogův přístup ale není lacině romantizující. Ukazuje nám život lovců v celé jeho náročnosti. Lidé v sibiřské tajze v podstatě neznají odpočinek. Jejich život je podřízený neúprosným pravidlům drsného podnebí. Hodně prostoru věnuje Herzog technologii budování pastí, tradiční výroby lodí a lyží nebo vaření účinného repelentu. Fascinace krásami přírody je u něj spojena s fascinací lidskou odolností a vynalézavostí.

tajga2

Lidé v sibiřské tajze nejsou věčně vysmátí ani přihloupě sluníčkově šťastňoučcí. Jejich štěstí spočívá v pevné zakotvenosti, přísném individualismu, pracovitosti a svobodě. Drsné ryzí štěstí, na které je z tepla před televizí radost pohledět.

Neděle 26. ledna, ČT2, 23.50

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Leden 26, 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *