TV tip: Tučňáci – život zblízka

Sledovat v televizi jen přírodovědné dokumenty na ČT2 bývalo jednou z nejpopulárnějších intelektuálských póz. Tato minisérie BBC, jejímiž hvězdami jsou kromě tučňáků i důmyslné kamery, musí zákonitě nadchnout každého, póza nepóza.

tucnaci1

Od roku 1995 vysílá BBC volný cyklus přírodovědných dokumentů Život v přírodě (The Wildlife Specials), které jsme právě díky ČT mohli vidět i u nás. Jde o dokumentární filmy, případně o minisérie, věnované vždy jednomu živočišnému druhu. Kromě popularizačního talentu Davida Attenborougha, který byl až do roku 2008 jejich průvodcem, tkví přitažlivost těchto dokumentů především v použití co nejmodernější snímací techniky, zaručující unikátní záběry divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Tento důraz na technologii se ještě prohloubil v roce 2000, kdy výrobu převzala produkční společnost Johna Downera. Pod jeho vedením vznikala široká škála miniaturizovaných, mobilních a dálkově ovládaných kamer, jejichž vzhled je upraven tak, aby co zapadly do konkrétního prostředí.

tucnaci2

Počínaje minisérií o ledních medvědech z roku 2010 z dokumentů úplně mizí postava člověka. Profesorská postava Davida Attenborougha je nahrazena hlasem Davida Tennanta, který je díky své roli Doktora (Doktor Who) vnímaný jako jakýsi univerzální geek. Zároveň s touto změnou se speciální kamery stávají hvězdami seriálu. Přestože kamery maskované za sněhové koule nebo plovoucí kusy ledu nasnímaly dříve neviděné záběry ledních medvědů, k asi nejpopulárnějším momentům série patřily interakce medvědů s kamerami, případně záběry na kamery samotné, které díky zabudované vrtulce na malých lyžičkách brázdí ledové pláně.

tucnaci3

Třídílná série Tučňáci – život zblízka jde v popularizaci technologie ještě dál. Kamery byly tentokrát maskovány nejen za tučňáčí vejce, ale dokonce za samotné tučňáky. Někteří na břiše projížděli kolonií, někteří s ostatními plavali pod vodou a jiní uměli dokonce vstát a chodit. Jak můžeme vidět na stránkách BBC, robotičtí tučňáci při propagaci série vlastně naprosto vytlačili tučňáky skutečné. Samotná dokumentární série ale přesto poskytuje značné divácké potěšení i čistým milovníkům přírody. Kamery snímaly z bezprecedentní blízkosti život v koloniích tučňáků císařských, skalních a Humboldtových. Jak je u tohoto cyklu zvykem, série zachycuje život tučňáku od zrodu až po dospělost. Tedy od cesty k hnízdištím a kladení vajec přes líhnutí mláďat a jejich první krůčky až po jejich osamostatnění a první cestu na moře. Ani zvyšující se důraz na technologie nevytlačil typický humanizující pohled tvůrců, a tak se před námi odvíjejí dojemné příběhy vybraných jedinců, v nichž tvůrci zdůrazňují paralely s lidským životem (láska, žárlivost, strach ze smrti, roztomilá a komická mláďata, bolestné odpoutávání dětí od rodičů). Večer můžete na ČT2 vidět závěrečný díl série, nazvaný Dospívání. Pokud byste měli zájem vidět celou sérii, je díky BBC k dispozici na DVD.

Pátek 24. ledna, ČT 2, 20.00

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Leden 24, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *