TV tip: Tučňáci – život zblízka

Sledovat v televizi jen přírodovědné dokumenty na ČT2 bývalo jednou z nejpopulárnějších intelektuálských póz. Tato minisérie BBC, jejímiž hvězdami jsou kromě tučňáků i důmyslné kamery, musí zákonitě nadchnout každého, póza nepóza.

tucnaci1

Od roku 1995 vysílá BBC volný cyklus přírodovědných dokumentů Život v přírodě (The Wildlife Specials), které jsme právě díky ČT mohli vidět i u nás. Jde o dokumentární filmy, případně o minisérie, věnované vždy jednomu živočišnému druhu. Kromě popularizačního talentu Davida Attenborougha, který byl až do roku 2008 jejich průvodcem, tkví přitažlivost těchto dokumentů především v použití co nejmodernější snímací techniky, zaručující unikátní záběry divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Tento důraz na technologii se ještě prohloubil v roce 2000, kdy výrobu převzala produkční společnost Johna Downera. Pod jeho vedením vznikala široká škála miniaturizovaných, mobilních a dálkově ovládaných kamer, jejichž vzhled je upraven tak, aby co zapadly do konkrétního prostředí.

tucnaci2

Počínaje minisérií o ledních medvědech z roku 2010 z dokumentů úplně mizí postava člověka. Profesorská postava Davida Attenborougha je nahrazena hlasem Davida Tennanta, který je díky své roli Doktora (Doktor Who) vnímaný jako jakýsi univerzální geek. Zároveň s touto změnou se speciální kamery stávají hvězdami seriálu. Přestože kamery maskované za sněhové koule nebo plovoucí kusy ledu nasnímaly dříve neviděné záběry ledních medvědů, k asi nejpopulárnějším momentům série patřily interakce medvědů s kamerami, případně záběry na kamery samotné, které díky zabudované vrtulce na malých lyžičkách brázdí ledové pláně.

tucnaci3

Třídílná série Tučňáci – život zblízka jde v popularizaci technologie ještě dál. Kamery byly tentokrát maskovány nejen za tučňáčí vejce, ale dokonce za samotné tučňáky. Někteří na břiše projížděli kolonií, někteří s ostatními plavali pod vodou a jiní uměli dokonce vstát a chodit. Jak můžeme vidět na stránkách BBC, robotičtí tučňáci při propagaci série vlastně naprosto vytlačili tučňáky skutečné. Samotná dokumentární série ale přesto poskytuje značné divácké potěšení i čistým milovníkům přírody. Kamery snímaly z bezprecedentní blízkosti život v koloniích tučňáků císařských, skalních a Humboldtových. Jak je u tohoto cyklu zvykem, série zachycuje život tučňáku od zrodu až po dospělost. Tedy od cesty k hnízdištím a kladení vajec přes líhnutí mláďat a jejich první krůčky až po jejich osamostatnění a první cestu na moře. Ani zvyšující se důraz na technologie nevytlačil typický humanizující pohled tvůrců, a tak se před námi odvíjejí dojemné příběhy vybraných jedinců, v nichž tvůrci zdůrazňují paralely s lidským životem (láska, žárlivost, strach ze smrti, roztomilá a komická mláďata, bolestné odpoutávání dětí od rodičů). Večer můžete na ČT2 vidět závěrečný díl série, nazvaný Dospívání. Pokud byste měli zájem vidět celou sérii, je díky BBC k dispozici na DVD.

Pátek 24. ledna, ČT 2, 20.00

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Leden 24, 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *