TV tip: Velmi nebezpečné známosti

Adaptace slavného de Laclosova románu v dopisech nás zavede mezi bohaté americké teenagery do prostředí newyorské střední školy.

Román Nebezpečné známosti se dočkal už několika filmových adaptací. Na konci osmdesátých let vznikly takřka souběžně Frearsovy Nebezpečné známosti a Formanův Valmont. Velmi zajímavá je jihokorejská verze z roku 2003 (Scandal – Joseon namnyeo sangyeoljisa). Velmi nebezpečné známosti z roku 1999 upravují předlohu asi nejradikálněji. Hlavními hrdiny jsou pohádkově bohatí američtí teenageři, nevlastní sourozenci Sebastian Valmont (Ryan Phillippe) a nejpopulárnější dívka ve škole Kathryn Merteuil (Sarah Michelle Gellar). Kathryn se chce pomstít svému bývalému příteli tím, že zkazí pověst jeho nové lásky, naivní Cecílie (Selma Blair). Sebastian zase touží svést nepřístupnou Annette (Reese Witherspoon), která si podle svého manifestu hodlá zachovat panenství, dokud nepotká skutečnou lásku.

znamosti1

Velmi nebezpečné známosti patří rozhodně k těm zdařilým teenagerským verzím klasiků, stejně jako například shakespearovská adaptace Deset důvodů, proč tě nenávidím. Pokud se vám podaří překonat pózu, že americké teenagerské adaptace jsou a priori zlo, můžete si tento film skutečně užít. A to nejen díky tehdy vycházejícím hereckým hvězdám, ale i díky soundtracku plnému skvělé hudby (Blur, Skunk Anansie, Fatboy Slim, Placebo atd.)

Čtvrtek 30. ledna, Nova Cinema, 21.45
Pátek 31. ledna, Nova Cinema, 0.30

CSFD IMDb

Latest posts by Veronika Havlová (see all)

Leden 30, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *