Všeobjímající kult jménem Star Wars, epizoda třetí: Přehled postav a děje

Jaroslav Thraumb

Jak bylo již dříve řečeno, Star Wars jsou multižánrovým vyprávěním zahaleným do sci-fi hávu, nejsou zdaleka jen sci-fi ságou. Díky mnoha subpříběhům nepřímo vázaným na ten hlavní stěžejní příběh (viz dále) je lze vnímat částečně jako plné romantických zápletek (Han/Leia, Anakin/Amidala), politicko-válečných dramat (Senát, rebelové, Aliance), polonáboženských fundamentů (Jediové, Sithové), můžeme v nich nalézt řadu inspirativních tradičních prvků (boj dobra se zlem s jasně vymezenými a definovanými hranicemi, které jsou však křehké a realisticky propletené).

Přehled postav a příběhů

Onen zmiňovaný hlavní a klíčový příběh, resp. postava, je, troufám si tvrdit, právě Anakin/Darth Vader a dění okolo něj, jež funguje jako základní kámen všech subpříběhů, jako určitá kostra Star Wars, na kterou je – více či méně závisle – nabaleno velké množství dalších vyprávění. Jak se o Star Wars vyjádřil i sám George Lucas, nejsou primárně příběhem o válce a vesmírných lodích, jak by se mohlo zdát, ale jsou především soap operou zahrnující primárně příběh Anakina Skywalkera.

Pochopitelně, že v každé epizodě je této postavě věnována jinak rozsáhlá a jinak důležitá role. V nové trilogii Anakin dominuje jednoznačně ve všech směrech, v původní trilogii (nerad používám termín „stará trilogie“, protože výraz „stará“ mi tam v kontextu pokrokovosti Star Wars nesedí) je zdánlivě zásadnější postavou spíše Luke. I tak se ale narace původní trilogie soustředí okolo bitvy mezi dobrem (Luke) a zlem (především Darth Vader, ač v epizodě VI. hraje klíčovou roli i Darth Sidious/Palpatine). Anakin/Darth Vader stále zůstává postavou, bez které by se ani jedna epizoda, ale v konečném výsledku v podstatě žádný subpříběh, neobešel. To z něj tvoří jednoznačně nepostradatelný charakter, jehož význam pro ságu je klíčový. Navíc jako jeden z mála prošel jak výcvikem Jediů, tak výcvikem Sithů, a jako jeden z mála se objevuje ve všech epizodách (až na sedmou, o té ale dnes mluvit nebudeme a zůstaneme soustředěni na „původní“ Star Wars ve smyslu první a druhé trilogie).

haydenchristensen1

I navzdory obrovskému rozsahu Star Wars není narativní struktura této ságy složitá. Nutné je pochopit princip dobra a zla, který v příběhu hraje důležitou roli a je z obou stran zaštítěn Sílou. Záměrně je ve slově Síla použito velké počáteční písmeno, protože je to významové abstraktní podstatné jméno, které lze považovat za určitý organismus. Tuto Sílu, která je dle pojetí Star Wars všeobjímající vesmírnou energií, čerpají Jediové (dobro) a Sithové (zlo). Každá tato skupina pak zahrnuje celou řadu postav, od těch nejdůležitějších vůdčích charakterů až po narativně téměř bezvýznamné válečné pěšáky. Každá postava, která čerpá Sílu, má určité množství tzv. midichlorianů, což jsou živé buňky, které umožňují komunikaci se Sílou; obvykle platí přímá úměra mezi počtem midichlorianů a množstvím Síly, kterou je ona bytost schopna čerpat. Tím vás ale dále nebudu zatěžovat.

Než začneme s nástinem postav, je potřeba ujasnit jednu důležitou a nelogickou souvislost, která mnoho „nováčků“ ve světě Star Wars mate. Z  hlavních filmů vznikly zatím (nepočítaje sedmou epizodu, která má premiéru ve čtvrtek 17.12.) dvě trilogie, tzn. šest dílů. Dějově však nevznikly chronologicky, ale v pořadí IV., V., VI. a až poté I., II., III. Znamená to tedy, že nejprve bylo natočeno pokračování nové trilogie, která ještě neexistovala, a teprve o téměř 20 let později prequel k této již vzniklé trilogii. Pro začátečníka je dle mého názoru lepší, když začne epizodou I. a bude pokračovat přes epizody II. a III. a až poté uvidí díly IV., V. a VI., protože taková je chronologie příběhu, která je pro lepší přehlednost důležitější, než chronologie natáčení. Navíc původní trilogie je mnohými považována za podstatně lepší, než trilogie nová, a tak je pochopitelně vhodnější skončit tím lepším. Jediné, co budete muset tolerovat, je skok mezi moderními počítačovými efekty dneška ve III. epizodě a na tu dobu převratným a pokrokovým, ale v kontextu dnešní doby stále dosti omezeným efektům ve IV. epizodě. Věřím ale, že to pro většinu z vás nebude problém.

321

Stranická a charakterová struktura vypadá zhruba následovně, a ačkoli se v průběhu vyprávění sem tam různě obměňuje, lze říct, že z pohledu diváka platí následující (považujte strukturu za ryze informační a velmi zjednodušenou pro oči začátečníka; zároveň jsem vzhledem k složitosti nedbal na chronologické postavení konkrétních postav v dané sféře, takže neplatí že čím přednější místo na seznamu, tím klíčovější role pro danou stranu):

Světlá strana (většinou Jediové)

an

Anakin Skywalker/Darth Vader

Anakina si vybral Qui Gon Jinn na planetě Tatooine jako svého učedníka, protože v něm cítil velké množství midichlorianů a velké spojení se Sílou. Mistr Yoda jej mnohokrát varoval, že v Anakinovi cítí nebezpečí, ale Qui Gon Jinn ho neposlechl a když umíral, požádal svého někdejšího učedníka Obi-Wana Kenobiho, aby Anakina vycvičil. Anakin se objevuje ve všech epizodách, v prvních třech (v nové trilogii) jako Anakin Skywalker, v dalších třech (v původní trilogii) už jako Darth Vader. Proměna Anakina z Jedie v sympatizanta Temné strany začala už v dospívání, kdy cítil obrovskou moc, která se mu začala dostávat do hlavy. Když se pak dal dohromady s Padmé Amidalou a ta otěhotněla, začal na něj svým vlivem působit kancléř Palpatine/Darth Sidious, který z něj postupně začal budovat svého učedníka. Anakin ve svých snech viděl svou ženu umírat při porodu a měl strach, že se jeho sny stanou realitou; Palpatine ho dokázal přesvědčit, že Temná strana síly je tak silná, že dokáže vytvořit život a že jedině na Temné straně dokáže svou ženu zachránit.

darth-vader-10-most-dangerous-star-wars-villains

V epizodě III. se Anakin utká se svým mistrem, Obi-Wanem, a i když souboj prohraje a v závěru to vypadá, že zemře, Darth Sidious se ho ujímá, vytváří z něj napůl kyborga s dnes již legendárním oblekem a maskou, a tím se z Anakina stává Darth Vader, temný lord ze Sithu. V epizodách IV., V. a VI. bojuje Darth Vader proti svému synovi, kterému v epizodě V. sdělí tajemství, že je jeho otcem (kultovní hláška „Luke, I’m your father.“). V poslední epizodě, když Darth Sidious svými blesky zabíjí Luka Skywalkera, se ve Vaderovi probudí světlá strana a Sidiouse zabije, aby zachránil svému synovi život. V závěru ságy se tak Darth Vader vrací ke své dobré „anakinovské“ stránce, ale po boji se Sidiousem i tak umírá. Jeho mistry byli postupně Qui Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi a Darth Sidious/Palpatine.

star_wars_the_force_awakens_69801

Luke Skywalker

Syn Anakina Skywalkera/Dartha Vadera. Matka (Padmé Amidala) zemřela při porodu, Luke byl vychován na planetě Tatooine, kde byl skryt před otcem a Darthem Sidiousem. Jeho dvojčetem je princezna Leia. Luke se objevuje pouze v původní trilogii (tedy v epizodách IV., V. a VI.), kde hraje hlavní roli bojovníka proti zlu a později legendárního Jedie. V epizodě IV. zničí Hvězdu smrti, obří zbraň Impéria, která je schopna ničit planety. Je také hlavním strůjcem porážky Galaktického Impéria a nastolení Nové Republiky z epizody VI. Jeho mistrem byl Obi-Wan Kenobi, kterého potká v epizodě IV., a po jeho smrti krátce i Yoda.

yoda

Mistr Yoda

Nejstarší a nejváženější Jedi, přední člen rady Jediů. Měří jen 66cm a je typické zelené barvy s velkýma špičatýma ušima. Předpověděl, že Anakin má v sobě příliš nebezpečí pro to, aby byl vycvičen jako Jedi, jeho rady však nebyly vyslyšeny. Vyskytuje se v pěti epizodách, jen ve čtvrté chybí. V nové trilogii hraje důležitou roli vůdce světlé strany, kdy se ve III. epizodě utká s Darthem Sidiousem, ale nedokáže ho porazit, a tak se stáhne do ústraní. V dalších epizodách pak převezme po zavražděném Obi-Wanovi Kenobim výcvik Luka Skywalkera a v VI. epizodě pokojně umírá ve věku 900 let. Posléze se ještě objevuje jako duch.

Qui-Gon-Jinn_d89416e8

Qui Gon Jinn

Rytíř Jedi, jehož mistrem byl hrabě Dooku. Ten toužil po větší moci a řadu svých vlastností přenesl i na Qui Gona Jinna, který se na Temnou stranu síly nikdy nepřidal, ale často se na něm projevovala neposlušnost vůči Radě Jediů. Také neuposlechl výtek mistra Yody, který pochyboval o Anakinu Skywalkerovi. Měl v sobě výjimečné množství midichlorianů, a proto i navzdory neposlušnosti nebyl vyloučen z řádu Jedi. Podle mnohých měl velký potenciál stát se členem Rady, v epizodě I. (kde se vyskytuje jako v jediné epizodě) byl však v závěrečném boji s Darth Maulem zabit na planetě Naboo.

alec-guinness

Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan je klíčová postava Star Wars, jejíž vliv se táhne napříč všemi epizodami. V nové trilogii se objevuje jako učedník Qui Gona Jinna a později jako mistr Anakina Skywalkera, v původní trilogii pak ve starším věku pod krycím jménem Ben Kenobi jako mistr Luka Skywalkera. V epizodě IV. umírá mečem Dartha Vadera, svého někdejšího učedníka. Anakina vycvičil na základě prosby jeho mistra Qui Gona Jinna, který chtěl, aby se z Anakina stal Jedi. Ten se ale později přidal na Temnou stranu síly, což bral Obi-Wan jako osobní selhání. V pozdějších epizodách se už posmrtně občas objevuje ve formě hologramu.

han-solo-return-of-the-jedi_612x380

Han Solo

Kapitán legendární vesmírné lodi Millennium Falcon a vesmírný pašerák. Společně se svým druhým pilotem Chewbaccou (Žvejkalem, viz dále) se náhodou připlete k Lukovi Skywalkerovi a společně bojují proti Temné straně síly. Han Solo se objevuje jen v původní trilogii, kde se seznámí a zamiluje do princezny Leii, se kterou se později i ožení. Je významnou osobností Aliance rebelů. V epizodě V. je Han zamražen do karbonitu a odvezen Jabbou Huttem, kterému dlužil nemalé peníze. Ten ho drží jako zajatce a zachráněn je až Lukem Skywalkerem v epizodě VI. Později v této epizodě Han už jako generál velí týmu, který má za cíl zneškodnit štít druhé Hvězdy smrti, aby mohla být zničena. Han Solo není Jedi.

Princess-Leia-Organa_d7761ff5

Princezna Leia

Prinezna Leia se narodila Padmé Amidale a Anakinu Skywalkerovi/Darthu Vaderovi. Její matka při porodu zemřela, ujal se jí Bail Organa, který jí udělil titul princezny. Hned po porodu byli odděleni s jejím bratrem, se kterým k sobě našli cestu až v epizodě IV. Stejně jako Luke má schopnost ovládat Sílu, ale nevyužívá jí, protože o tom po dlouhou dobu neví. Poté, co se Luke dozví tajemství o svém původu a sdělí ho Leie, ona řekne, že to nějakým zvláštním způsobem vždycky tušila. V epizodě IV. je zachráněna ze zajetí Temné strany právě Lukem, Obi-Wanem a Hanem, později s nimi v dalších epizodách pomáhá zničit Galaktické Impérium. Objevuje se jen v původní trilogii.

Princezna Padmé Amidala

Ve čtrnácti letech byla zvolena královnou planety Naboo, později se stala senátorkou a po celou kariéru bojovala za demokracii. Objevuje se v nové trilogii, kde se tajně ožení s Anakinem Skywalkerem/Darthem Vaderem, s nímž i otěhotní a na konci trilogie při porodu umírá.

R2_2010_FINAL_6

R2D2

R2D2 je astromechanický droid, který se účastní většiny významných událostí Star Wars a často tak nějak v pozadí napomůže dílčím vítězstvím světlé síly. Je to nejinteligentnější droid svého druhu a blízký přítel dalšího robota, C3PO. Je typický svým pískavým zvukem, nemluví slovy.

C-3PO-See-Threepio_68fe125c

C3PO

C3PO je protokolární droid, kterého sestrojil malý Anakin v epizodě I. Objevuje se ve všech epizodách a je přítelem R2D2. Je typický svým komickým chováním, artikulací i pohyby (ztvárnil ho profesionální mim, který postavě dodává na komičnosti), ovládá miliony jazyků. Ve třetí epizodě mu byla vymazána paměť, takže si na dění předtím nevzpomíná.

Chewbacca the Wookiee Peter Mayhew

Chewbacca (Žvejkal)

Chewbacca je wookie, který spolupilotuje Millennium Falcon s Hanem Solem. Je pro něj typická hutná medvědí srst a skřeky podobné lvím, sloním a medvědím zároveň. Han Solo jeho řeči jeden z mála rozumí. Je znám svou citlivostí a náklonností k Hanovi. Vyskytuje se krátce v epizodě III. a častěji pak v epizodách IV., V. a VI.

Temná strana (většinou Sithové)

1854809-palpatine_tfutrailer

Darth Sidious/Palpatine

První císař Galaktického Impéria, které vytvořil. Zosnoval klonové války a dlouhou dobu vedl potají obě strany. Nakonec vydal rozkaz vyhladit všechny Jedie, což se téměř podařilo. Pochází z planety Naboo, kde také poprvé vstoupil do politiky a vzal si tajně za učedníka Dartha Maula. Byl schopen žít skrytě dvojí život a skrývat se i před Jedii, a tak v roli kancléře Palpatina vyčkával, aby nadešla jeho chvíle v okamžiku, kdy zmanipuloval mocného Anakina, udělal z něj svého učedníka Dartha Vadera a vydal právě onen rozkaz 66. Když se pokoušel zlákat na Temnou stranu a posléze zabít Luka Skywalkera, Darth Vader se vrátil na světlou stranu a Sidiouse zabil hozením do šachty, čímž svému synovi zachránil život. Dle některých vrstev kánonu*, jehož příběh se ale ve filmech nevyskytuje, se Palpatine nakonec jako duch zhmotnil ve svém klonu a na krátkou dobu Luka opravdu zlákal na Temnou stranu. Nakonec byl ale zabit Hanem Solem. Jeho mistrem byl Darth Plagueis, který se ve filmech nevyskytuje, ale Dartha Sidiouse připravil na převzetí moci nad Galaxií.

Darth Vader/Anakin Skywalker

Viz. dříve Akakin Skywalker/Darth Vader.

4737228-3356230737-maul.

Darth Maul

Byl prvním učedníkem Dartha Sidiouse, vyrůstal pod jeho vlivem a tak byl po celý život Temné straně Síly velice loajální. Jako jedna z mála postav používá oboustranný světelný meč. Byl vyslán zabít Qui Gona Jinna a Obi-Wana Kenobiho. Zabít Qui Gona se mu podařilo, avšak podcenil schopnosti tehdy ještě mladičkého Padawana (učedníka) Obi-Wana a ten ho rozsekl vejpůl. Darth Maul je ústředním antagonistou epizody I. a vyskytuje se pouze v této epizodě.

EP2_IA_62393_R

Hrabě Dooku/Darth Tyranus

Hrabě Dooku jako jeden z mála konvertoval od Jediů k Temné straně Síly. Byl učedníkem Dartha Sidiouse, nahradil Dartha Maula a po své smrti byl nahrazen Darthem Vaderem poté, co jím byl zabit (resp. Anakinem Skywalkerem). Formoval separatistické hnutí a stál ve vedení Federace nezávislých systémů.

1107133-review_medijango_1

Jango Fett

Nájemný lovec, dle kterého byla vytvořena armáda klonů v epizodě II. Byl najat Darthem Tyranusem a kromě mnoha svých klonů si vyžádal ještě jednoho klona, který simuluje jeho syna. Ten sledoval jeho zabití mistrem Windu a posléze se stal také nájemným lovcem.

Boba-Fett_61fdadfd

Boba Fett

Klon/syn Jango Fetta, který se objevuje ve čtyřech epizodách, hraje vedlejší úlohu na Temné straně síly a v epizodě V. pracuje pro Jabbu Hutta, jemuž dopravil zmraženého Hana Sola. Sežral jej pouštní netvor Sarlacc, z jehož žaludku se mu ale nakonec podařilo dostat a nadále pokračoval v životě nájemného lovce.

V poslední trilogii, jež započne již za pár dní sedmou epizodou (která bude mimochodem první, kde pořadí dílu odpovídá i pořadí chronologie příběhu), se objeví řada již dobře známých postav, v čele s Hanem Solem, princeznou Leiou a pochopitelně i Lukem Skywalkerem, chybět nebude ani Chewbacca nebo kultovní loď Millennium Falcon. Fanoušci původní trilogie si tak bezpochyby přijdou na své. Režisér J. J. Abrams původně režisérské křeslo odmítl, ale byl producentkou Kathleen Kennedy přesvědčen, že dostane velký tvůrčí prostor a svobodu bez výrazných zásahů studia, a tak nakonec místo přijal. Věřme tedy, že jako velký fanoušek se bude držet původního konceptu Star Wars a přijde s příběhem, postavami i dějem, jež budou odpovídat struktuře a velikosti původní geniální trilogie.

Mnohokrát se Abrams zmiňoval o tom, že se snaží co nejvěrněji napodobovat původní trilogii, např. tím, že řadu věcí, které by dnes šlo bez problémů a jednoduše zpracovat počítačově, drží v mezích konzervativní tvorby, právě aby se přiblížil původní trilogii (např. droidi jsou skuteční a nikoli počítačově tvoření apod.). Zůstaneme-li tedy vzhledem k dostupným informacím optimističtí, musíme věřit, že nejnovější trilogie bude znatelně lepší a z hlediska metanarace Star Wars řekněme tradičnější, než trilogie nová (I., II., III.), a že nám před očima skutečně vzniká velké dílo, které má ambice nejen na to přesáhnout jako první film v historii tři miliardy dolarů na tržbách, ale také vrátit do kin nostalgii po původní trilogii legendárních Star Wars, které všichni tolik milujeme. Recenzi na léta očekávanou sedmou epizodu přineseme v příštích dnech.

*Protože kromě hlavních filmů existuje ještě řada menších filmů, seriálů, knih, encyklopedií a dalších děl i od alternativních nesouvisejících autorů, vznikla časem koncepce Star Wars zvaná Holokron, která má za cíl odlišovat od sebe právě různé typy děl navazujících na Star Wars podle důležitosti a významu. Je seřazen postupně tak, že v případě rozporu v dějové linii nebo charakterech a vztazích platí vždy koncept z vyššího kánonu. Kánonů je dohromady pět a nazývají se G-kánon, T-kánon, C-kánon, S-kánon a N-kánon. I tento fakt poukazuje na obrovskou rozsáhlost metanarace Star Wars; kdybychom chtěli rozebrat kompletní historii Star Wars tak, jak je zmiňovaná ve všech kánonech, museli bychom se detailně zabývat všemi stěžejními událostmi, od dávné historie a zrození řádu Jedi, přes Starou Republiku, expanzivní období, období Indecta, Kymoodom, Pius Dea, přes období Starých sithských válek, meziválečné období, pád republiky, zrození Impéria, éru Rebelů (kde se letopočet přehupuje, někdy okolo epizody IV. z BBY na ABY, což je alternativa našeho známého „před naším letopočtem“/“po našem letopočtu“ a v kontextu Star Wars znamená „před bitvou o Yavin“ a „po bitvě o Yavin“), Novou Republiku až po éru nového řádu Jedi a éru odkazu, což by byl výklad na desetitisíce stran knih.

Seriál článků o Star Wars
Všeobjímající kult jménem Star Wars, epizoda první: Historie
Všeobjímající kult jménem Star Wars, epizoda druhá: Společenský přesah
Všeobjímající kult jménem Star Wars, epizoda třetí: Přehled postav a děje (TENTO ČLÁNEK)
Všeobjímající kult jménem Star Wars, epizoda čtvrtá: Recenze na Síla se probouzí
Všeobjímající kult jménem Star Wars, epizoda pátá: Analýza argumentů mluvících proti Síla se probouzí
Všeobjímající kult jménem Star Wars, epizoda šestá: Star Wars Expanded Universe (PŘIPRAVUJE SE)

Prosinec 15, 2015

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *