Želvy ninja se vracejí…znovu! V úplně nové sérii a se spoustou změn.

Není to tak dávno, co skončila skvělá (i když postupem času čím dál méně skvělá) 3D animovaná série z roku 2012 a z patra zmizela ta hnusná pachuť po filmových adaptacích Michaela Baye. Televizní stanice Nickelodeon se rozhodla, že značka se musí kout, dokud je žhavá, a tak se dočkáme úplně nového animovaného zpracování s názvem Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles. Tentokrát ve 2D a se značnými změnami v želvím fikčním světě. Podívejte se na fotky, změny ohledně postav a dabingové obsazení, a rozhodněte, jak se těšíte.

Premisa Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles zůstává víceméně stejná – čtyři zmutované želvy jsou v newyorské kanalizaci vychovány starou, bojová umění ovládající krysou. Ve svých –nácti letech vylézají na povrch, setkávají se s April O’Neil a bojují proti padouchovi jménem…Baron Draxum. Přesně tak, želvy dostanou nového padoucha s hlasem Johna Ceny (Voják). Ten má být podle dostupných informací mutant, a zároveň alchymista. O tom, jestli se v seriálu objeví Trhač, nejsou zprávy. Je možné, že se objeví v pozdějších sériích. Nebo se tvůrci rozhodli přikročit k látce podobně jako tvůrci seriálu Beware the Batman, který v podstatě ignoroval Batmanovy známé padouchy a nechával temného rytíře bojovat s méně slavnými zlosyny.

Dost velkých změn doznal samotný tým želváků, od jejich ikonického arzenálu až po hierarchii týmu. Nejspíš jediný zcela beze změny zůstal Donatello, všestranný nerd, který se v týmu stará o technickou stránku věci a přitom se ohání holí Bo. Jak je vidět na obrázku, na hlavě nosí podobné „kutilské“ brýle, jako v poslední filmové adaptaci Michaela Baye.

Michelangelo zůstává týmovým vtipálkem, charakteristické nunčaky ale vyměnil za kusari-fundo. Což se dá popsat jako zbraň, které dominuje dlouhý řetěz. Tahle výměna proběhla už v pozdějších sériích prvního seriálu z roku 1987, kdy se tvůrci rozhodli, že nunčaky jsou na dětskou show moc násilné. Tuto změnu později převzal i seriál z roku 2012.

Největší proměna ale potkala dva ústřední členy týmu. Vůdcem týmu už není Leonardo, ale Raphael, který je z želváků největší a nejsilnější. Jsem si jistý, že až seriál uvidíme, bude to dávat smysl. Teď už navíc nebude nosit dýky saie, jako v komiksu, všech seriálech a filmech, ale tonfy, méně smrtící, ale i tak nebezpečné obušky.  Je docela zřetelné, že tvůrci chtějí využít zbraně želváků bez toho, aby tekly potoky krve, takže je logicky vyměnili za o něco bezpečnější. To ale vůbec nedává smysl u Leonarda.

Ten je v novém seriálu impulzivní rebel, takže si víceméně vyměnil roli s Raphaelem. Tomu tvůrci sebrali dvě katany a dali mu místo nich obří meč. Ano, zatímco Michelangelo přišel o nunčaky a Raphael o dýky, Leonardovi vyměnili dvě sečné zbraně za jednu mnohem větší sečnou zbraň. Ale možná si jen tvůrci řekli, že dát mu do ruky dva teleskopické obušky by na fanoušky bylo už moc.

Mistr Tříska, učitel a otcovská figura želv, nijak zvlášť významnějších změn nedoznal. Jen je trochu vypasenější a víc připomíná rozzuřeného pásovce, než rozvážnou krysu.

April O’Neil změnila etnikum. Bez jakéhokoli vysvětlitelného nebo nějak logického důvodu. Je ironické, že by se seriál, jehož hlavní hrdinové jsou povětšinou zelení, měl obávat obvinění z white-washingu. Tvůrci April prozatím popisují jen jako „protřelou New Yorčanku a prvního lidského spojence želv.“  Na obrázku ji vidíme s něčím, co vypadá jako světelná baseballová pálka. V sérii z roku 2012 dostala její postava upgrade v podobě nadpřirozených schopností. Byla to zvláštní cesta, po které se tvůrci rozhodli vydat, a trochu doufám, že jí znovu nepůjdou.

Obecně vypadají želváci víc jako klony Jar Jara Binkse, než jak si je pamatujeme. Z obsazení už padlo jméno Johna Ceny coby Barona Draxuma. April  promluví hlasem Kat Graham (Upíří deníky), Josh Brenner na mluví Donatella, Omar Miller Raphaela, Brandon Mychal Smith Michelangela, Ben Schwartz Leonarda a Eric Bauza Třísku. Na režii dabingu dohlédne Rob Paulsen. Ten v prvním seriálu z osmdesátých let daboval Raphaela a v poslední sérii z roku 2012 Donatella. Jak se Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles povede, se dozvíme v září. Do té doby se můžeme jenom dohadovat, jestli zmíněné změny povedou k lepšímu, nebo pošlou želví ságu do pekel. Poslední seriál začal jako výborné osvěžení franšízy, s odkazy na hororové a akční pecky osmdesátých let. Postupně se ale jeho kvalita utopila v různých odkazech, čím dál nechutnějším body horroru a stále primitivnějších gazích. Nakonec byla docela úleva, že seriál skončil. Svým způsobem je tedy pochopitelné, že se v Nickelodonu rozhodli začít úplně od nuly. Jen je trochu smutné, že se po dost krátké době uchylují ke ždímání 30 let staré značky.

Únor 2, 2018

Štítky: , ,
  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *